komentáře k mýtu

Lidé s KI nemají vlastní kulturu

Neslyšící jsou velice hrdí na svou kulturu a tvrdí o implantovaných, že žádnou nemají. Ale není "kultura KI" nesmysl?

     autor:  e.liberdová
implantát:   implantovaná
komentář

n/Neslyšící se považují za menšinu, protože mají svůj (znakový) jazyk. neuvažují o sobě jako o sluchově postižených. proto ta jejich kultura a ZJ.hlásí se totiž ke ZJ.
uživatelé KI používají jazyk většinové společnosti, tedy "klasickou" češtinu. nepovažují se za příslušníky jakékoliv menšiny (=menšiny Neslyšících, menšiny "Implantovaných")a uživatele jiného jazyka.
to však Neslyšící nechápou a tak si myslí, že osoby s KI nutně musejí nějakou kulturu vytvořit jako oni. a že se tvorba kultury nedaří, na to se snaží poukazovat. že oni kulturu mají, uživatelé KI ne. o vytváření nějaké "kultury Implantovaných" však osoby s KI nemají zájem, integrují se mezi většinovou společnost a KI berou jako něco, co pomůže především jim samým. KI NENÍ symbol, na základě kterého by NUTNĚ a BEZPODMÍNĚČNĚ MUSELA být nějaká odlišná kultura tvořena.
     autor:  Petr Novák
implantát:   implantovaný
komentář

Názory neslyšících na jiné postižení dobře znám a proto mě tento jejich názor nepřekvapuje.Lidé s KI nemají problémy s komunikací,tedy ve velké většině a proto neptřebují vytvářet nějakou svébytnou kulturu.Nejsou žádná etnická menšina,takže něco vytvářet zde není vůbec zapotřebí.Jo to způsobeno omezeným rozhledem neslyšících,kteří hodně věcí chápou úplně jinak než většinová společnost.Na toto téma nemá žádnou cenu s nimi diskutovat,je to jeden z jejich mýtů,bez kterých se dobře obejdeme.
     autor:  Dana Sládková
implantát:   rodič implantovaného dítěte
komentář

Proč by měli mít vlastní kulturu,nejsou přece žádný folklorní soubor ani žádná komunita.
     autor:  Katka Nová
implantát:   implantovaná
komentář

Já souhlasím s již vloženými komentáři. Vážně nevím, proč bychom si měli vytvářet vlastní kulturu, když se zapojujeme do kultury slyšících, neslyšících nebo do obou kultur. Kultura implantovaných je nesmysl.
     autor:  Vladislav Dolnik
implantát:   uživatel
komentář

Když jsem se na Wikipedii dočetl, že neslyšící zrazují zájemce o implantát, trvalo mi chvíli, než jsem tomu uvěřil. Rozumím tomu, tak, že hluchota je tak obrovský zásah, taková rána, že jediná cesta, jak se s tím vypořádat, je pro spoustu lidí představa, že oni jsou ti Vyvolení, tedy Hluší či Neslyšící. (Ohluchnul jsem přes noc, a proto vím cosi o tom, jak je to hrozné neslyšet.) Ale to budou Vyvolení stále čekat, až jim někdo pomůže? S implantátem se např. snáz hledá práce, nemluvě o plnějším životě. A implantátem je člověk mnohem nezávislejší a pro svá rozhodnutí má mnohem širší paletu možností. Po pěti a půl měsících hluchoty jsem dostal CI a byl aktivován před dvěma týdny. Pochvaluje si to hlavně moje žena, protože nemusí si pro každé sdělení stoupnout přede mně a zřetelně artikulovat. A prý nejdůležitější: moje "body language", která byla po skoro půl roku obrazem naprosté prohry a mou ženu zoufale deprimovala, se uvolnila a já se chovám zase normálně. Ne, nepotřebuji zvláštní kulturu, i když na všechny výdobytky zdravého ucha asi nedosáhnu. Ale už poslouchám i hudbu. Novosvětská je celkem stravitelná, Chopinova Nokturna taky, ale třeba Vivaldi je pro mě jen shluk neartikulovaných zvuků, podobně většina Vltavy. A tak ji mám na iPodu spolu s pár kapitolami nějaké audioknihy, a tak ji poslouchám vlastně několikrát denně. A už poznám, kde tančí víly při měsíčku, kde je svatba a kde v Holešovicích praštili na jatkách vola. Pokud vás zajímají detaily navštivte můj blog http:// blog.dolnik.net záznamy po 17. červenci 2008, kdy jsem se podrobil operaci, mohou být pro někoho zajímavé.
     autor:  Lukáš
implantát:   ostatní
komentář

Rád bych všechny čtenáře upozornil, na předchozího pisatele. Pouze ohluchlý, který může zkusit zkušenost s/bez KI si může dovolit hodnotit plnost života. Omlouvám se všem slyšícím a neslyšícím bez KI - ti nemají zkušenost.
     autor:  El.Vyorálková
implantát:   
komentář

Buďte klidní, já jsem sice dle lékařů prelingválně neslyšící a nějaká kultura Neslyšících mě k pláči nedojímá, přečtu si o ni sice docela ráda. A věřte nebo ne, takových jako já je hodně. Radikální "N"eslyšící si asi sebe představují jako ohrožené skupiny indiánů v pralese, kde je začínají kosit nemoce neslyšících s KI, a tudíž v nejbližších létech vymřou a s nimi i jejich kultura... Většina z nás, jsou běžní neslyšící a berou KI jako další vymoženost civilizace i když se do tý vymoženosti nijak nehrnou z neznalosti nebo ze strachu(jako já)a třeba i v koutku duše tiše závidí. Jen si to nepřiznají, aby se před dalšími svými "N"eslyšícími přáteli neshodili.
přidat komentářpřehled mýtů (zpět)


 

 

optimalizace PageRank.cz Page Rank Icon Cestovní systém Dřevo Plzeň Emona Kroni Maledivy PixelEU Referáty Taxi Plzeň Vtipy Weby na míru Zvesela


nahoru