komentáře k mýtu

Děti s KI se neučí znakový jazyk a odcizují se tak neslyšícím

Toto je individuální. Jsou děti, které ZJ umí a mají neslyšící kamarády, a jsou i děti, které mezi neslyšícími neznají nikoho a ZJ neumí.

     autor:  Dana Sládková
implantát:   rodič implantovaného dítěte
komentář

A že jim nevadí,že jejich komunita se odcizuje slyšícím?Pokud vím,tak i některé implantované děti umí znakový jazyk.Taky jsem uvažovala,že se ho budeme učit,ale když se dozvídám,co vypouští za bláboly,tak nemám chuť s nima komunikovat,takže žádnou znakovku se učit nebudeme.Jejich názory mi připadají stupidní,netolerantní a laciné.
     autor:  L Kratochvíl
implantát:   autor kochlear.cz
komentář

Podle mě záleží, v jakém žije prostředí. Pokud je mezi znakujícími, naučí se ZJ dobře. Pokud v rodině slyšících a se znakováním nepřijde do styku, skutečně jej nebude umět.
Také se domnívám, že ono "ocizení se" způsobují znakující sami hodně tím, že se implantovaným posmívají a o to nikdo nestojí.
     autor:  e.liberdová
implantát:   implantovaná
komentář

to je nějaká poučka? zase jeden "fakt", že VŠECHNY DĚTI. některé dítě se ZJ prostě naučí či pochytí od svých kamarádů, ve škole, v kurzu nebo se prostě stane, že se ZJ do styku takové dítě nepřijde. takže - jak které dítě.
tato věta, když nad ní uvažuji, ve mě vyvolává pocit, že neučit se ZJ rovná se věci strašné a nepřístojné.
     autor:  Katka Nová
implantát:   implantovaná
komentář

Jak kdo... někteří implantovaní ZJ umí a s neslyšícími se stýkají, někteří ho neumí... Všechno záleží na tom, jestli rodiče dítě vychovávají orálně, sami, dítě chodí do běžné školy, nebo jestli rodiče taky znakují, dítě chodí do speciální školy atd...
A pak jsou i tací, co by se ZJ třeba i naučili, s neslyšícími se stýkali...ale odrazuje je nelibost některých neslyšících vůči KI.
     autor:  Dáša Benovičová
implantát:   rodič implantovaného dítěte
komentář

Hodně toho bylo řečeno v komentářích přede mnou, ale zkusím přidat vlastní zkušenost. Se synem znakujeme, pomohlo mu to hodně před implantací a teď se to hodí na koupališti a tak. Když se setkáváme s neslyšícími, rozdělují se na dvě skupiny. Někteří takzvaně zahlížejí, i když vidí, že s jinými znakujeme. A pak tam jsou fajn lidičci, kteří mají radost, že i já, slyšící, se snažím s nimi dorozumět. Ale většinou jsou to ti, kteří mají slyšícího partnera či někoho jiného blízkého v rodině. Neslyšící jsou opravdu komunita odmítající porozumět slyšícím lidem. Nejen tedy naopak.
     autor:  Lukáš
implantát:   ostatní
komentář

Je třeba si taky uvědomit, jak bude situace vypadat za 40 let. Kdy bude implantát stále častější. Už dnes KI vytlačují nejsilnější sluchadla. Většina nedoslýchavých/neslyšících dětí se rodí slyšícím rodičům a pokud si mohou vybrat zda jejich dítě bude vychováno orální cestou nebo znakovou řeči se "stejným" výsledkem, vybere si většina přirozeně orální cestu. Samozřejmě, že většinou používá obojí, ale čím lépe rozumí děti orální cestou, tím méně používají znakovou řeč. Bohužel pro stávající uživatele znakové řeči nevypadá situace optimisticky. Pokud bude současný trend trvat, jejich komunita se bude výrazně zmenšovat.
přidat komentářpřehled mýtů (zpět)


 

 

optimalizace PageRank.cz Page Rank Icon Cestovní systém Dřevo Plzeň Emona Kroni Maledivy PixelEU Referáty Taxi Plzeň Vtipy Weby na míru Zvesela


nahoru