web se sluchovým postižením

Tyto stránky byly vybrány Národní knihovnou ČR jako kvalitní zdroj, který by měl být uchován do budoucna a stát se součástí českého kulturního dědictví. Stránky jsou archivovány několikrát ročně a jejich záznam je součástí České národní bibliografie a katalogu NK ČR.

 

Přednosti a omezení kochleární implantace

Přínos kochleárního implantátu se může velmi lišit u jednotlivých osob. Závisí to na více faktorech, zejména na stavu sluchových drah a schopnosti mozku zpracovat novou zvukovou informaci. V současné době je možné přínos implantace do jisté míry předpovídat na základě podrobného předoperačního vyšetření, přesně však výsledek předpovědět nelze.

Přednosti kochleární implantace

Oblast sluchová
Kochleární implantát pomáhá uživateli, který neměl žádný nebo jen nepatrný užitek ze sluchadel. Po zapojení a nastavení řečového procesoru začíná uživatel kochleárního implantátu vnímat zvuky, a to i velmi tiché, hluboké i vysoké. Učí se je rozlišovat a rozumět jim. Naučí se uvědomovat si a užívat vlastní hlasový projev a poslouchat hlasy ostatních.

Oblast řečová
Uživatel postupně rozeznává časování a rytmus řeči, učí se rozpoznávat slova sluchem, bez pomoci odezírání. Díky sluchové kontrole se začne zlepšovat hlasitost a melodie vlastní řeči.

Oblast komunikace
Kombinace, při které se využívá sluch i odezírání je mnohem méně únavné než samotné odezírání. V ideálním případě může kochleární implantát sluchově postiženým usnadnit dorozumívání mluvenou řečí bez odezírání a dokonce i telefonovat běžným telefonem.

Oblast vzdělávání
Statistiky ukazují, že přes 2/3 dětí, kterým byl kochleární implantát Nucleus zaveden včas, se integruje po příslušné rehabilitaci do normálních školek a škol (http://www.aima.cz/co_ocekavat.htm).

Oblast sociální
Kochleární implantát uživateli usnadňuje komunikaci, navázání širších i užších mezilidských vztahů a zapojit se do běžného života ve slyšící společnosti.Omezení kochleární implantace

Oblast sluchová
Kochleární implantát neléčí hluchotu. Sluchové vjemy s implantátem se liší od normálního sluchu. Některé zvuky, např. i hudba, mohou někomu znít jako šum. Zvuky poskytované implantátem mohou být zpočátku velmi zvláštní, ale postupně, jak si mozek osvojuje nové vjemy, se zvuky stávají přirozenější.
Kochleární implantát je pouze v jednom uchu a pro uživatele je proto obtížné rozeznat, ze které strany přicházejí okolní zvuky.

Oblast řečová
Stejně jako se sluchadlem, tak i s implantátem je obtížnější rozumět řeči, je-li v okolí rušivý šum. Rozumění řeči v šumu s implantátem lze zlepšit změnou nastavení řečového procesoru.

Oblast volného času
Uživatel není omezen v běžných každodenních činnostech. Měl by se však vyvarovat sportům, při kterých je možné utrpět silný náraz do hlavy. Kochleární implantát by se mohl poškodit. Před plaváním je nutné vnější součásti implantačního systému odložit, protože nejsou vodotěsné.

Oblast technická
Kochleární implantát je technické zařízení a potřebuje údržbu, případně opravu nebo výměnu, např. náhradních kabelů nebo baterií.
V nemocnici na vyšetření musí uživatel lékaře upozornit, že dostal kochleární implantát, protože by lékaři mohli přístroj některými léčebnými zákroky zničit.
Implantát je nutné v některých situacích vypínat, např. v letadlech, u letištních detektorů, u systémů v obchodních domech proti krádežím, v prostředí silných elektromagnetických polí apod (http://info-zpravodaj.sweb.cz/technik.html).

Poznámka provozovatele:
článek je z bakalářské práce, jejíž praktická část probíhala na těchto stránkách.

««« Předchozí text: 500 uživatelů kochleárního implantátu v ČR Následující text: Novinky z Helpnetu »»»

Bc. Veronika Čerteková | 24. 11. 2009 Út 12.53 | Implantát | trvalý odkaz | tisk | 2619xPridat.eu Sdílet


Stranovzhled Kráťa 8/2003. Změna koncepce 5/2006. Změna na redakční systém RS2 2008.

 

Hosting poskytuje LTweb

Cestovní systém Dřevo Plzeň Emona Kroni Maledivy PixelEU Referáty Taxi Plzeň Vtipy Weby na míru Zvesela

 

optimalizace PageRank.cz

Page

 

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

reaguj[1] PetrD

S uvedenými argumenty Veroniky Čertekové jako uživatel KI plně souhlasím. Snad jen pár doplnění.

Omezení – oblast sluchová: kochleární implantát je pouze v jednom uchu… protože zdravotní pojišťovny zatím šetří. Ve vyspělých zemích západní Evropy už má řada uživatelů KI v obou uších. Tím se nejen odstraní problém rozpoznat, odkud zvuk přichází, ale prý se i zlepší schopnost rozumět v hlučném prostředí. To, jak uživatel KI po operací slyší, závisí hodně na tom, co slyšel před operací. Proto většinou náhle ohluchlí dospělí mají lepší šance než ten, kdo od mládí špatně slyšel. Ale při houževnatém tréninku a výdrži se nechá dost naučit i u těch pacientů, kteří např. se sluchadly slyšeli nedostatečně. Děti, pokud dostanou KI včas, mají velkou šanci naučit se mluvit a rozumět mluvené řeči skoro jako normálně slyšící děti.

Omezení – oblast volného času: vyvarovat se sportům s nebezpečím úrazu hlavy ..... toto zřejmě platí pro všechny extrémní sporty – KI není vodotěsný a ani prašné prostředí, vysoká vlhkost nebo silné mrazy mu moc nesvědčí. Ale pro normální aktivity ve střední Evropě problém nevidím.

Omezení – oblast technická: údržba a opravy ..... technika je většinou spolehlivá. Záleží i na tom, jak se s ní zachází. Spíš vidím problém v dlohodobém používání – po letech přicházejí nové lepší výrobky. Tady musí zdravotní pojišťovny zlepšit péči o uživatele KI – včetně bezplatné modernizace této techniky!

29. 11. 2009 Ne 00.00
reaguj[2] PetrD

K bodu: Přednosti kochleární implantace – oblast komunikace: V ideálním případě může kochleární implantát sluchově postiženým usnadnit dorozumívání mluvenou řečí bez odezírání a dokonce i telefonovat běžným telefonem.

Výraz „v ideálním případě“ podceňuje většinu uživatelů KI, kteří dostali implantát od konce devadesátých let. Drtivá většina dnes nemá problém rozumět mluvené řeči, pokud mluvící stojí 1–2 metry před uživatelem KI a mluví směrem k němu. Řada lidí poslouchá TV (někteří za pomoci FM vysílače) a tím rozumí i bez odezírání. Dost lidí může i telefonovat, např. na pevné lince, se známou osobou a s pomocí indukční smyčky. Většina uživatelů KI má stejné problémy jako ostatní sluchově postižení: nerozumí, pokud

  1. osoba mluví ze zadu nebo je otočená směrem pryč 2) v pozadí je hluk nebo mluví více osob najednou 3) mluvící šeptá, huhňá nebo řve 4) mluvící je příliš daleko, což mohou být už třeba jen 3 metry. Skoro každý uživatel KI se už setkal s větou: ty rozumíš jen když chceš.
29. 11. 2009 Ne 00.18
Přidej komentář!


Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky. Pokud se komentář nezobrazí, neprošel bezpečnostní kontrolou a já jej musím schválit přes administraci. Nevkládej jej prosím znovu.
Kolik nohou má kočka?
Odpověd: