webík s vypnutým zvukem

Tyto stránky byly vybrány Národní knihovnou ČR jako kvalitní zdroj, který by měl být uchován do budoucna a stát se součástí českého kulturního dědictví. Stránky jsou archivovány několikrát ročně a jejich záznam je součástí České národní bibliografie a katalogu NK ČR.

 

Nové komentáře

 

Zpětné odkazy

 

S překladem a výslovností, může osobám s postižením sluchu pomoci umělá inteligence

ucho a z něj čouhá malý hudebník s pozounem

O chybné výslovnosti cizích slov, osobami s postižením sluchu, už jsem psal několikrát. Ti, co nikdy neslyšeli, že se vyslovuje „koka kola“, vyslovují tak, jak čtou a vypadají za úplné pitomce (a potom tak s námi druhá strana i jedná).


Podrobněji jsem tuto problematiku rozebíral třeba v článku Chybná výslovnost cizích slov osob se sluchovým postižením, a protože nechceme být při rozhovoru s někým, kdo slyší a výslovnost zná, za blby, najdeme si slovo a jeho výslovnost ve slovníku.

Jenže to je nám v posledních letech platné, jako hadovi noha, protože všechny slovníky přešly na konvenci IPA s hlasovou výslovností. Tu si však my, kteří neslyšíme pustit nemůžeme a „výslovnost“ jako třeba „kætərˌpɪlər“, nám nic neřekne, když nevíme, jak se to čte.

Naštěstí pro nás, se dá k překladu a výslovnosti „v češtině“ využít umělá inteligence. Jasně, není to ještě úplně ono, ale je to lepší, než vyslovovat úplně špatně.

——————————————————
Autor článku: Ladislav Kratochvíl
zcela ohluchlý ve svých 40 letech, v roce 2003,
autor a provozovatel webu zabývajícím se postižením sluchu ww.kochlear.cz,
zakladatel a moderátor facebookové skupiny Skryté titulky – (televize, videa, DVD),
redaktor portálu Helpnet (monitoring médií)
a vášnivý uživatel přepisu automaty
(přednášky „Už vím co říkáte, i když vás neslyším“).

 

««« Předchozí text: Sociální podnik Transkript online hledá pracovníka pro úklid kancelářských prostor na chráněné pracovní místo. Následující text: Optimální datový tarif pro osoby s postižením sluchu »»»

Ladislav Kratochvíl | 13. 5. 2023 So 06.48 | Komunikace | trvalý odkaz | tisk | 253xPridat.eu Sdílet


Stranovzhled Kráťa 8/2003. Změna koncepce 5/2006. Změna na redakční systém RS2 2008.

 

Hosting poskytuje LTweb

Cestovní systém Dřevo Plzeň Emona Kroni Maledivy PixelEU Referáty Taxi Plzeň Vtipy Weby na míru Zvesela

 

optimalizace PageRank.cz

Page

 

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!


Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky. Pokud se komentář nezobrazí, neprošel bezpečnostní kontrolou a já jej musím schválit přes administraci. Nevkládej jej prosím znovu.
vidíme
Odpověd: