webík s vypnutým zvukem

Tyto stránky byly vybrány Národní knihovnou ČR jako kvalitní zdroj, který by měl být uchován do budoucna a stát se součástí českého kulturního dědictví. Stránky jsou archivovány několikrát ročně a jejich záznam je součástí České národní bibliografie a katalogu NK ČR.

 

Nové komentáře

 

Zpětné odkazy

 

Bariéry nového webu České televize

Lidem bez postižení sluchu, určitě přijdou některé (ne-li všechny) z následujícího seznamu největších bariér, týkajících se skrytých titulků na novém webu České televize, jako úplné prkotiny.

Ale zkuste si na týden vypnout veškeré zvuky a rázem budete mít zcela jiné problémy. I já je měl (úplně jiné před ztrátou sluchu).

Podle mě není možné, vžít se do situace člověka s postižením, pokud ono postižení jeden sám nezažije. Vydržíte celý film v televizoru s vypnutým zvukem? A to je pouze 90 minut. A co třeba 20 let a jen čtení veškeré komunikace a pořadů v televizoru etc. (prostě celý den tuny textu)? A titulky nepoužívají pouze lidé s postižením sluchu, ale hodně i ti, kteří slyší. Například je zcela běžně spuštěn televizor bez zvuku a s titulky tam, kde je hluk (hlučná restaurace, letištní hala), nebo naopak musí být ticho a zvuk televizoru/videa je vypnutý (čekárna u lékaře), nebo se nechce zvukem rušit (při jízdě MHD, případně spící v okolí), nebo nejsou zdatní v jazyce a porovnávají mluvenou a psanou formu. Ve Velké Británii před časem proběhl průzkum agentury Ofcom, mediálního regulátora, který zjistil, že ze 7,5 milionu lidí, kteří používají televizní titulky, 6 milionů nemá vůbec žádnou poruchu sluchu."
Článek BBC z roku 2006 http://news.bbc.co.uk/…/4862652.stm

Nic z tohoto nepovažuji za úmyslné, ale za opomenutí, kvůli neznalosti problematiky

  • Odebrání karty s výpisem titulků
  • Odebrání možnosti pustit si titulky u pořadu „Události“
  • Nedostatečná neprůhlednost podkladu titulků
  • Barvy titulků
  • Zmrzačené zalamování textu
  • Nelze sledovat živé vysílání
  • Titulky zakrývají informace

Odebrání karty s výpisem titulků

Na staré verzi webu, jsem hodně používal kartu s výpisem titulků, hlavně kvůli zjištění času v pořadu, ale hodně i kvůli jiným věcem (např. citaci). Někdo třeba napsal, že se o tom mluvilo včera v pořadu „Události komentáře“. Vlezl jsem tedy na iVysílání, na ten pořad, na kartě s výpisem vyhledal (Ctrl+F) ono místo, kde byl u titulku uveden čas a ve videu vlezl rovnou na ten čas, nebo chvilku před, aniž bych musel pozorně a soustředěně sledovat 40 minut titulky v pořadu. Jak je známo, pozornost po čase ochabuje. Slyšícím tohle nevadí. Pustí si zvuk na pozadí a mohou pracovat, nebo si jen číst e-maily, a když to dojde na požadované, tak zbystří. Jenže hluchota musí neustále čučet na video a nemůže nic jiného třeba půl hodiny dělat. I na to byla dobrá ta karta s titulky, jelikož tam byly i čas. S plýtváním pozorností, souvisí o odebrání odkazů v head line u pořadu „Události“, kdy stačilo kliknutí a video se otevřelo u konkrétní reportáže.Odebrání možnosti pustit si titulky u pořadu „Události“

Tohle mě asi mrzí nejvíce. Na staré verzi webu titulky spustit šly. Někdo si možná řekne, že jsou u pořadu „Události ve znakovém jazyce“, což je nový, bezva počin ČT. Avšak 98 % lidí s postižením sluchu komunikuje česky (v ČR) a sledují ČT1, nikoli ČT24 s tlumočníkem. Neustálý pohyb vedle čteného textu (a je jedno, jestli tlumočník, nebo třeba aerobic) totiž velmi rozptyluje při čtení (podobně jako třeba animovaná reklama při čtení článku na webu) a sledování pořadu znesnadňuje. Je to navíc podobné, jako kdyby slyšícímu divákovi neustále mluvil nějaký hlas v pořadu španělsky do toho, co se říká česky. Proč tedy bylo znemožněno, pustit si titulky u normální verze, nechápu. Titulky přeci nemohou nikomu vadit, když jsou skryté a spustí si je pouze ten, kdo je potřebuje k tomu, aby mohl sledovat. Navíc (viz nahoře) titulky nepoužívají pouze neslyšící, ale i slyšící. Skryté titulky přeci mohou být u obou verzí pořadu (když jsou nativně skryté).


 Tyto stránky přerostly z amatérského webíku v projekt na vlastní doméně.Velice děkuji za návštěvnost, podporu duševní, prací, nebo finanční.

Nedostatečná neprůhlednost podkladu titulků

Pokud je v obraze něco světlého, je světlý i podklad titulků, které jsou všechny bílým písmem a kontrast není dostatečný. nedostatečný podklad titulkůLepší by byl víc neprůhledný podklad.A ještě lepsí i žluté písmo.Test kontrastu barevBarvy titulků

Toto je pro lidi s postižením sluchu, velmi důležitá kompenzační pomůcka. Různé barvy promluv umožňují orientaci v ději, zejména „kdo co řekl“. Je mnoho situací, kdy je na někoho záběr kamery, on mluví, ale titulky dobíhají od předešlého mluvčího, nebo někdo něco řekne mimo záběr (k vidění pravidelně ba každou chvíli v „OVM“). Když se musí při sledování bez zvuku víc přemýšlet nad tím, kdo mluví, místo sledování obrazu a přemýšlením nad obsahem., není vůbec přívětivé.

Na následujícím obrázku nejde poznat, kdo mluví, protože jsou všichni mimo záběr. Kdyby však byl text tyrkysovou barvou, ví se, že mluví pan Moravec a pokud by byl žlutě, tak někdo, kdo má v pořadu „žlutou barvu hlasu“.Často je v jednom titulku i několik mluvčích a třeba 3 barvy. To jednoznačné rozpoznání mluvčích na první pohled je pro lidi, kteří neslyší asi nejpřednější (pro mě tedy určitě). Ten, kdo slyší třeba i jen trošku a se sluchadly, rozpozná jinou barvu hlasu sluchem (i když neslyší natolik, aby rozpoznal slova, a potřebuje titulky). Třeba i tím, že mu jiný hlas ve sluchadle „jinak chrčí“. Ale my, kteří neslyšíme (nebo slyšící divák s vypnutým zvukem) vůbec nic a poznáme, kdo mluví, podle barvy titulku. Jasně, většinou (ale jen většinou) se to dá poznat z kontextu. Případně i z toho, na koho je právě záběr. Jenže když mluví třeba host v OVM, je na něj záběr a do toho někdo jiný něco podotkne (nebo při sportovním přenosu 2 komentátoři na pozadí), tak to při nerozeznání působí, jako kdyby mluvil schizofrenik a ani se neví, kdo něco podotkl, když tam jsou třeba 4 hosté. Je to podobné, jako kdyby měli všichni lidé stejnou barvu hlasu a nevidomý (slyšící), měl rozpoznávat lidi podle kontextu, co mu říkají.

Na předchozí verzi iVysílání, barevné titulky také nebyly a když se někdo na ty barvy ptal Diváckého centra, bylo mu odpovězeno, že přehrávač barvy neumí. Tajně jsem tedy doufal, že v nové verzi iVysílání, to bude nový přehrávač umět, zejména když to umí přehrávače jinde. Jako důkaz, že to jde, přikládám obrázek je od Mgr. Věry Strnadové, předsedkyně Expertní komise pro skryté titulky při ASNEP.

Když nemluví jeden schizofrenikZkrátka vše by mělo být zachováno tak, jako to bylo v televizoru při vysílání.

Zmrzačené zalamování textu

Nejen, že to špatně vypadá, ale rovněž to o hodně hůře čte. Dva řádky často nejsou zalomeny a vše je slito do jednoho,Nebo jsou zalomeny to tří řádků,což může působit i směšně, zejména pokud je text „zarovnaný jako na konci dopisu", jak někdo trefně okomentoval toto.Nelze sledovat živé vysílání

Ono nešlo sledovat ani na předchozí verzi webu, jelikož nebylo a není, opatřeno titulky. Nelze tak například sledovat na tabletu přímý sportovní přenos na veřejném místě, kde je puštěn televizor bez zapnutých titulků. Na iVysílání „živě“ (nebo-li ČT+) titulky v nastavení spustit nelze. Jinde však ano.

V nastavení není žádná možnost, pustit si titulky.Přímý přenos s titulky.Titulky zakrývají informace

Titulky zakrývají informaceUživatelské nastaveníNejlepší by však bylo plně nastavitelné a k tomu tzv. „dynamické titulky“, které informační lišta „vytlačí nad sebe“ a když lišta zmizí, titulky zase klesnou.

Dynamické titulkyToto jsou pouze ty největší bariéry na webu České televize, kvůli kterým nastává odliv návštěvníků, kteří titulky ke sledování potřebují. A jak známo, návštěvníci se nevracejí. Osobně jsem chodil na starou verzi iVysílání, možná 50× v měsíci. Na novou verzi chodím tak 10× (a to jen, když musím) v měsíci, což je obrovský rozdíl.Po mnoha upozorněních, sepsáno 15. 2. 2023 (déle než rok od spuštění nové verze webu ČT). ——————————————————
Autor článku: Ladislav Kratochvíl
zcela ohluchlý ve svých 40 letech, v roce 2003,
autor a provozovatel webu zabývajícím se postižením sluchu www.kochlear.cz,
zakladatel a moderátor facebookové skupiny Skryté titulky – (televize, videa, DVD)
redaktor portálu Helpnet (monitoring médií),
a pravděpodobně nejčastější uživatel přepisu automatem v ČR.
(přednášky „Už vím co říkáte, i když vás neslyším“)
 ——————————————————-

««« Předchozí text: Některé titulky jsou nežádoucí Následující text: Dva darebáci Tinnitus a Videos »»»

Ladislav Kratochvíl | 3. 3. 2023 Pá 04.49 | Titulky | trvalý odkaz | tisk | 197xPridat.eu Sdílet


Stranovzhled Kráťa 8/2003. Změna koncepce 5/2006. Změna na redakční systém RS2 2008.

 

Hosting poskytuje LTweb

Cestovní systém Dřevo Plzeň Emona Kroni Maledivy PixelEU Referáty Taxi Plzeň Vtipy Weby na míru Zvesela

 

optimalizace PageRank.cz

Page

 

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!


Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky. Pokud se komentář nezobrazí, neprošel bezpečnostní kontrolou a já jej musím schválit přes administraci. Nevkládej jej prosím znovu.
kolik je 1 + 1?
Odpověd: