webík s vypnutým zvukem

Tyto stránky byly vybrány Národní knihovnou ČR jako kvalitní zdroj, který by měl být uchován do budoucna a stát se součástí českého kulturního dědictví. Stránky jsou archivovány několikrát ročně a jejich záznam je součástí České národní bibliografie a katalogu NK ČR.

 

Nové komentáře

 

Zpětné odkazy

 

Sen o částečně bezbariérovém webu České televize

Mě by se líbilo, kdyby se už Česká televize, začala zabývat bezbariérovostí svého iVysílání. Celou dobu je v pořadu bílá lišta „Prezidentský duel“, protože diváci jsou podle ČT pravděpodobně hlupáci, kteří neví, na co se koukají a titulky nejsou s dostatečným podkladem, takže se bílé písmo na bílém pozadí špatně čte divákům, kteří už nemají tak dobrý barvocit, jako když jim bylo 30 let, nebo mají horší zrak i v těch třiceti.



Obrázky v textu zobrazíte v původní velikosti kliknutím.

nedostatečný podklad titulků

A když tam není lišta, tak bývá často na pozadí něco jiného bílého (oblečení, stěna, nábytek, sníh, atd.) Mnohem lepší by byl podklad pod titulky s neprůhledností třeba 75 %

dostatečný podklad titulků

a vůbec nejlepší by byl zcela neprůhledný podklad a žluté písmo.

dostatečný podklad a žluté písmo titulků
 Tyto stránky přerostly z amatérského webíku v projekt na vlastní doméně.Velice děkuji za návštěvnost, podporu duševní, prací, nebo finanční.

Titulky jsou totiž určeny k tomu, aby byly čteny a ne, že je to snad nějaké zlo a musí alespoň designově ladit s okolím, nebo nenarušovat obraz.

Bílé písmo není v titulcích dobré ani samo o sobě. Právě kvůli často vyskytujícím se věcem světlé barvy v obraze. Někdo je však názoru, že je bílá barva fontu neutrální, hodící se ke všemu. Podle mě se nemají titulky co nejvíce hodit k přečtení. Od třoho jsou. Nemají být mají být neutrální, ale „utrální“.

Ještě test kontrastu

test kontrastu podkladu a písma titulků

Poslední obrázek není z webu České televize. Je to vyfocený nějaký dokument na Prima ZOOM (viz logo) a udělané porovnání, s ostatními třemi používanými barvami písma.

test kontrastu podkladu a písma titulků

Samozřejmě, úplně nejlepší by bylo, kdyby šly barvy, neporůhlednost a velikost nastavit uživatelem, jako to umožňuje například Youtube. Ale to už je asi úplné sci-fi, protože jsme teprve ve XXI. Století a na měsíci bylo lidstvo teprve před šedesáti lety. Jak to tenkrát mohli s počítači, které měly mnohem menší výkon, než ty dnešní vůbec nechápu, když na těch dnešních ani nejde změnit barva písma.

uživatelské nastavení vzhledu titulků


 ——————————————————
Autor článku: Ladislav Kratochvíl
zcela ohluchlý ve svých 40 letech, v roce 2003,
autor a provozovatel webu zabývajícím se postižením sluchu www.kochlear.cz,
zakladatel a moderátor facebookové skupiny Skryté titulky – (televize, videa, DVD)
redaktor portálu Helpnet (monitoring médií),
a pravděpodobně nejčastější uživatel přepisu automatem v ČR.
 ——————————————————-

««« Předchozí text: Zobrazte při návštěvě přepis na televizoru (propojení) Následující text: Bariéra pro diváky s postižením sluchu »»»

Ladislav Kratochvíl | 27. 1. 2023 Pá 08.03 | Titulky | trvalý odkaz | tisk | 529x



Pridat.eu Sdílet


Stranovzhled Kráťa 8/2003. Změna koncepce 5/2006. Změna na redakční systém RS2 2008.

 

Hosting poskytuje LTweb

Cestovní systém Dřevo Plzeň Emona Kroni Maledivy PixelEU Referáty Taxi Plzeň Vtipy Weby na míru Zvesela

 

optimalizace PageRank.cz

Page

 

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!


Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky. Pokud se komentář nezobrazí, neprošel bezpečnostní kontrolou a já jej musím schválit přes administraci. Nevkládej jej prosím znovu.
žárovka
Odpověd: