webík s vypnutým zvukem

Tyto stránky byly vybrány Národní knihovnou ČR jako kvalitní zdroj, který by měl být uchován do budoucna a stát se součástí českého kulturního dědictví. Stránky jsou archivovány několikrát ročně a jejich záznam je součástí České národní bibliografie a katalogu NK ČR.

 

Nové komentáře

 

Zpětné odkazy

 

Jak Česká televize odstranila bezbariérovost

V nové verzi svého webu, ČT odebrala skryté titulky u pořadu „Události“ a k živě vysílanému obsahu na vlastním „novém, úžasném“ webu je nedodala s odůvodněním, že se ztratily, ačkoli jiná internetová televize tyto titulky má.Tak máme první výročí nové verze webu ČT, u kterého ČT odstranila bezbariérovost. Kartu s výpisem titulků u všech pořadů, odstranila dokonce i titulky u pořadu „Události“ a nepřidala titulky ke svému vlastnímu živému vysílání s tím, že se titulky ztratí (ačkoli třeba na sledovaniTV jsou už několik let).

výpis diskuze ve skupině ke skrytým titulkům na facebooku
porovnání možnosti pustit si titulky

Myslel jsem, že se to bude řešit jaksi interně (nanejvýš ve skupině k titulkům na facebooku). Zejména, když se tam zástupci ČT sami ptali, co nám na nové verzi webu chybí (např. tady https://www.facebook.com/…21002897094/), oslovil jsem několikrát několik lidí z ČT, psal na divácké centrum, měli jsme i schůzku s techniky a dalšími na ZOOM, ale místo toho, abych zaznamenal nějakou snahu to řešit, zaznamenal jsem pouze výmluvy, chlácholení a oblbování neznalých. Mimochodem na starém webu byly v head line odkazy na jednotlivé reportáže v Událostech a skočilo to hned na ten čas videa.

headlines byly odkazy a už nejsou

Slyšícím tohle nevadí (i když slyšící pan Jakub Volák v tom vlákně psal, že to využívá). Slyšící si pustí zvuk na pozadí a mohou pracovat (například si číst poštu) a když to dojde na požadované, tak zbystří. Jenže hluchota musí neustále čučet na video a nemůže nic jiného třeba půl hodiny dělat. I na to byla dobrá ta karta s titulky, jelikož tam byly časy.

Podle mě to není technická záležitost, ale „morální“, pramenící z nevědomosti. Přijde mi to totiž, že rozhodnutí o odebrání titulků, nebo jejich nepřidání k živému vysílání, učinil někdo, kdo sám titulky nepotřebuje (slyší dobře), ani je nevyužívá a přijdou mu tedy zbytečné. Docela by mě zajímalo, jak by se takový člověk tvářil, kdyby mu někdo odebral na internetovém vysílání ČT zvuk a odůvodňoval to tím, že se zvuk ztratil.

Je mi líto, že web ČT byl jeden z mých častých zdrojů informací a lezl jsem tam třeba 50× v měsíci. Teď tam chodím tak 7× měsíci.

Přecházím tedy na level II., který je veřejný. Nevím, jestli to ještě nevzít přes generálního ředitele ČT, jelikož o tom možná ani neví.

Mrzí mě to o to víc, že zrovna já, doma sleduji něco jiného, než ČT, zhruba 2 hod/rok a to víceméně pouze kvůli kvalitě titulkování. Level II. je tedy „informovanost veřejnosti“.

Titulky nepoužívají pouze lidé s postižením sluchu, ale hodně i ti, kteří slyší. Například je zcela běžně spuštěn televizor bez zvuku a s titulky tam, kde je hluk (hlučná restaurace, letištní hala), nebo naopak musí být ticho a zvuk televizoru/videa je vypnutý (čekárna u lékaře), nebo se nechce zvukem rušit (při jízdě MHD, případně spící v okolí), nebo nejsou zdatní v jazyce a porovnávají mluvenou a psanou formu.

Ve Velké Británii před časem proběhl průzkum agentury Ofcom, mediálního regulátora, který zjistil, že ze 7,5 milionu lidí, kteří používají televizní titulky, 6 milionů nemá vůbec žádnou poruchu sluchu.
Článek BBC z roku 2006 http://news.bbc.co.uk/…/4862652.stmvýpis diskuze ve skupině ke skrytým titulkům na facebooku

A protože nejsem z těch, kdo pouze fňuká, že je něco špatně, bez toho aniž by řekl, jak by to bylo dobře, tak za mě by to bylo dobře, kdyby:

  1. byly vráceny titulky k pořadu Události, kde byly na staré verzi webu mnoho let
  2. byly k pořadům vráceny karty s výpisem titulků, které byly na staré verzi webu mnoho let
  3. bylo živé internetové vysílání opatřeno možností, pustit si titulky

Jak říkal Jan Werich: „Kdo chce, hledá způsob, kdo nechce, hledá důvod.“


 ——————————————————
Autor článku: Ladislav Kratochvíl
zcela ohluchlý ve svých 40 letech, v roce 2003,
autor a provozovatel webu zabývajícím se postižením sluchu www.kochlear.cz,
zakladatel a moderátor facebookové skupiny Skryté titulky – (televize, videa, DVD)
redaktor portálu Helpnet (monitoring médií),
a pravděpodobně nejčastější uživatel přepisu automatem v ČR.
 ——————————————————-

««« Předchozí text: Pohádka Krakonošovo tajemství a nadužívání vykřičníků Následující text: Kandidáti na prezidenta ČR vás nezajímáme? »»»

Ladislav Kratochvíl | 3. 1. 2023 Út 10.42 | Titulky | trvalý odkaz | tisk | 188xPridat.eu Sdílet


Stranovzhled Kráťa 8/2003. Změna koncepce 5/2006. Změna na redakční systém RS2 2008.

 

Hosting poskytuje LTweb

Cestovní systém Dřevo Plzeň Emona Kroni Maledivy PixelEU Referáty Taxi Plzeň Vtipy Weby na míru Zvesela

 

optimalizace PageRank.cz

Page

 

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!


Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky. Pokud se komentář nezobrazí, neprošel bezpečnostní kontrolou a já jej musím schválit přes administraci. Nevkládej jej prosím znovu.
žárovka
Odpověd: