webík s vypnutým zvukem

Tyto stránky byly vybrány Národní knihovnou ČR jako kvalitní zdroj, který by měl být uchován do budoucna a stát se součástí českého kulturního dědictví. Stránky jsou archivovány několikrát ročně a jejich záznam je součástí České národní bibliografie a katalogu NK ČR.

 

Pohádka Krakonošovo tajemství a nadužívání vykřičníků

Mně se ta pohádka moc líbila. Konečně žádná slátanina s mnoha nadpřirozenými bytostmi/kouzly (Princezna ze mlejna – Kráťova parodie), případně předělaná klasická pohádka ve stylu steampunk tak, že má Zlatovláska chemlonové vlasy a chtějí jí piráti z Karibiku (Slíbená princezna), nebo politická agitka „jakosranda“ (Příběhy staré bambitky – oba díly). Jen by u takové prestižní věci o Vánocích v premiéře, byly lepší i skryté titulky pro neslyšící, od někoho, kdo nezačíná titulkovat, ale od zkušeného titulkáře, který nedělá za každou větou vykřičník.

Titulky nepoužívají pouze lidé s postižením sluchu, ale hodně i ti, kteří slyší. Například je zcela běžně spuštěn televizor bez zvuku a s titulky tam, kde je hluk (hlučná restaurace, letištní hala), nebo naopak musí být ticho a zvuk televizoru/videa je vypnutý (čekárna u lékaře), nebo se nechce zvukem rušit (při jízdě MHD, případně spící v okolí), nebo nejsou zdatní v jazyce a porovnávají mluvenou a psanou formu.

Ve Velké Británii před časem proběhl průzkum agentury Ofcom, mediálního regulátora, který zjistil, že ze 7,5 milionu lidí, kteří používají televizní titulky, 6 milionů nemá vůbec žádnou poruchu sluchu..
Článek BBC z roku 2006 http://news.bbc.co.uk/…/4862652.stm.

Já vím, je to myšleno dobře a má to jaksi „umocnit emoce“ v promluvách. To by je však umocňovalo, kdyby to bylo občas a ne u většiny dialogů. Mám na mysli to nadužívání tří teček, otazníků a zejména vykřičníků, v pohádce Krakonošovo tajemství na ČT 1 25. 12. 2022 od 20 hod.

Nadužívání vykřičníků

Dalších 20 screenshotú je u mého příspěvku, ve skupině Skryté titulky – (televize, videa, DVD) na facebooku.

Jak se říká: „Čeho je moc, toho je příliš.“ ——————————————————
Autor: Ladislav Kratochvíl
zcela ohluchlý ve svých 40 letech, v roce 2003,
autor a provozovatel webu zabývajícím se postižením sluchu www.kochlear.cz,
zakladatel a moderátor facebookové skupiny Skryté titulky – (televize, videa, DVD)
redaktor portálu Helpnet (monitoring médií),
a pravděpodobně nejčastější uživatel přepisu automatem v ČR.
 ——————————————————-

««« Předchozí text: Osvěta v plném proudu ohledně titulkování videí Následující text: Jak Česká televize odstranila bezbariérovost »»»

Ladislav Kratochvíl | 27. 12. 2022 Út 13.12 | Titulky | trvalý odkaz | tisk | 221xPridat.eu Sdílet


Stranovzhled Kráťa 8/2003. Změna koncepce 5/2006. Změna na redakční systém RS2 2008.

 

Hosting poskytuje LTweb

Cestovní systém Dřevo Plzeň Emona Kroni Maledivy PixelEU Referáty Taxi Plzeň Vtipy Weby na míru Zvesela

 

optimalizace PageRank.cz

Page

 

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!


Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky. Pokud se komentář nezobrazí, neprošel bezpečnostní kontrolou a já jej musím schválit přes administraci. Nevkládej jej prosím znovu.
vaří se na
Odpověd: