webík s vypnutým zvukem

Tyto stránky byly vybrány Národní knihovnou ČR jako kvalitní zdroj, který by měl být uchován do budoucna a stát se součástí českého kulturního dědictví. Stránky jsou archivovány několikrát ročně a jejich záznam je součástí České národní bibliografie a katalogu NK ČR.

 

Nové komentáře

 

Zpětné odkazy

 

Titulkujete svá videa, aby byla přístupná?

Titulky nepoužívají pouze lidé s postižením sluchu, ale hodně i ti, kteří slyší. Například tam, kde je hluk (letištní hala), nebo naopak musí být ticho a zvuk televizoru/videa je vypnutý (čekárna u lékaře, jízda MHD), nebo nejsou zdatní v jazyce a porovnávají mluvenou a psanou formu.

Ve Velké Británii před časem proběhl průzkum agentury Ofcom, mediálního regulátora, který zjistil, že ze 7,5 milionu lidí, kteří používají televizní titulky, 6 milionů nemá vůbec žádnou poruchu sluchu.
Článek BBC z roku 2006 http://news.bbc.co.uk/…/4862652.stm.

Jasně, u nějakých osobních „videí z dovolené“, to je víceméně fuk a ti, co se chlubí záběry, jak byli u moře, třeba ani neovládají počítač natolik, aby uměli video otitulkovat. Avšak u videí, určených široké veřejnosti, je absence titulků už i docela trapná. Zejména, když chce takovým videem oslovit politik/strana voliče, kteří neslyší. Osobně taková videa často komentuji, když na ně narazím a komentovat jdou (nejvíce na facebooku). To vždy napíši něco, aby to vzbudilo zvědavost, třeba: „To je úplně, jako v té reportáži, co jí Nova nevysílala. :-)“ a přiložím odkaz na video

Docela mě těší, že se mi tím už snad 10× povedlo někoho přesvědčit, k titulkování.
A rád s tím i pomohu, i když titulkář nejsem.


——————————————————
Autor: Ladislav Kratochvíl
zcela ohluchlý ve svých 40 letech, v roce 2003, autor a provozovatel webu zabývajícím se postižením sluchu www.kochlear.cz, redaktor portálu Helpnet (monitoring médií), osvěta pro skryté titulky a pravděpodobně nejčastější uživatel přepisu automatem v ČR.
 ——————————————————-


««« Předchozí text: Nenechte si ujít akce TKOSP 2022 Následující text: Odborná konference k festivalu "Týden komunikace osob s postižením sluchu" poprvé v živém přenosu »»»

Ladislav Kratochvíl | 19. 9. 2022 Po 05.27 | Titulky | trvalý odkaz | tisk | 160xPridat.eu Sdílet


Stranovzhled Kráťa 8/2003. Změna koncepce 5/2006. Změna na redakční systém RS2 2008.

 

Hosting poskytuje LTweb

Cestovní systém Dřevo Plzeň Emona Kroni Maledivy PixelEU Referáty Taxi Plzeň Vtipy Weby na míru Zvesela

 

optimalizace PageRank.cz

Page

 

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!


Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky. Pokud se komentář nezobrazí, neprošel bezpečnostní kontrolou a já jej musím schválit přes administraci. Nevkládej jej prosím znovu.
vidíme
Odpověd: