webík s vypnutým zvukem

Tyto stránky byly vybrány Národní knihovnou ČR jako kvalitní zdroj, který by měl být uchován do budoucna a stát se součástí českého kulturního dědictví. Stránky jsou archivovány několikrát ročně a jejich záznam je součástí České národní bibliografie a katalogu NK ČR.

 

Neslyším a můj mateřský jazyk je čeština

Tohle je přesně to, proč neustále upozorňuji na ono „přivlastnění si“ slova „neslyšet“.

V podcastu zmiňuje redaktorka Naďa Čvančarová půl milionu lidí se sluchovým handicapem v Česku (někdo jí to množství musel sdělit). Řeč je tedy o všech lidech s postižením sluchu (např. i o mě – zcela ohluchlém) o neslyšících, nedoslýchavých a seniorech.

Jenže Alena Hegerová najednou mluví o jazykové bariéře, ale už nikomu nesdělí, že mluví o zhruba 2 % lidí, kteří neslyší a česky nekomunikují (nebo jen málo) a rovněž to vyznívá, že senior, který přichází o sluch vlivem věku, se snad najednou jednoho dne probudí s tím, že neumí svůj mateřský jazyk (česky) a umí plynně jazyk znakový, který je (jak sama říká) zcela odlišný od češtiny.

Tím, že zatají o kom mluví, uvádí (úmyslně?) neznalé problematiky v omyl a zároveň doslova uráží dejme tomu 490 000 lidí s postižením sluchu, když o nich tvrdí, že si neumí přečíst komunikaci v písemné podobě. Přitom sdělení v písemné podobě, je pro lidi, kteří neslyší a komunikují v národním jazyce, ta nejvhodnější forma.

Osobně se mi už několikrát stalo, že když jsem někam přišel, řekl (mluvím normálně – pouze neslyším) hned po pozdravu, že neslyším a potřebuji sdělení v písemné podobě, že mi (asi v dobrém úmyslu a se vstřícností) odmítli psát a začali shánět tlumočníka do pro mě cizího jazyka, což je totéž, jako kdyby se mnou chtěli komunikovat francouzsky (v rádiu přeci říkali, že kdo neslyší, nerozumí psanému textu v češtině).

Nebo jsem snad slyšící či nedoslýchavý, když neslyším ani „ň“?

Alena Hegerová: „…často se setkávám s předsudkem že neslyšící osoba není osobou nevidomou, takže si text může klidně přečíst to je jeden z největších jako omylů se kterými se setkávám, protože jak už jsem řekla na začátku našeho rozhovoru, český znakový jazyk je gramaticky úplně odlišný od českého jazyka, takže je to jak kdyby po vás někdo chtěl, abyste si přečetla text ve francouzštině.
Tak jak někdo z České republiky třeba rozumí, mluví, plynně čte ve francouzštině, tak stejně tak někdo francouzštině vůbec nerozumí. Takže takhle bych připodobnila prostě tu komunikaci v písemné podobě neslyšící osobou…“

redaktorka: „Říká vedoucí moravskoslezské pobočky organizace Tichý svět Alena Hegerová.“


Podcast přepsal automat aplikace Webcaptioner, jelikož není opatřen titulky a je možné, že se vloudily chybky, které jsem nezaznamenal.
https://ostrava.rozhlas.cz/…svet-8801209



 ——————————————————
Autor: Ladislav Kratochvíl
zcela ohluchlý ve svých 40 letech, v roce 2003, autor a provozovatel webu zabývajícím se postižením sluchu www.kochlear.cz, redaktor portálu Helpnet (monitoring médií), člen Odborné komise pro skryté titulky při ASNEP a pravděpodobně nejčastější uživatel přepisu automatem v ČR.
 ——————————————————-

««« Předchozí text: Titulky by měly plnit kompenzační funkci a ne pouze splňovat povinnost ze zákona pořad jimi opatřit Následující text: Zobrazte si při návštěvě přepis na televizoru »»»

Ladislav Kratochvíl | 6. 8. 2022 So 05.12 | Sluch | trvalý odkaz | tisk | 316x



Pridat.eu Sdílet


Stranovzhled Kráťa 8/2003. Změna koncepce 5/2006. Změna na redakční systém RS2 2008.

 

Hosting poskytuje LTweb

Cestovní systém Dřevo Plzeň Emona Kroni Maledivy PixelEU Referáty Taxi Plzeň Vtipy Weby na míru Zvesela

 

optimalizace PageRank.cz

Page

 

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!


Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky. Pokud se komentář nezobrazí, neprošel bezpečnostní kontrolou a já jej musím schválit přes administraci. Nevkládej jej prosím znovu.
vidíme
Odpověd: