webík s vypnutým zvukem

Tyto stránky byly vybrány Národní knihovnou ČR jako kvalitní zdroj, který by měl být uchován do budoucna a stát se součástí českého kulturního dědictví. Stránky jsou archivovány několikrát ročně a jejich záznam je součástí České národní bibliografie a katalogu NK ČR.

 

Nové komentáře

 

Zpětné odkazy

 

"Pomozme si sami" aneb "Neslyšící tlumočnící/překladatelé"



Projekt s tímto názvem realizoval sociální podnik Transkript online, který od roku 2016 zaměstnává nevidomé přepisovatele mluvené řeči v online službách pro osoby se sluchovým handicapem. Cílem tohoto projektu bylo vybudovat provoz nové služby – online tlumočení či překladu mezi češtinou a českým znakovým jazykem. Na pozicích online tlumočníků působí lidé se sluchovým postižením, kteří mají potřebné profesní kompetence v obou výše uvedených jazycích. Pro rozvoj této nové Služby využil řešitelský tým vlastní a v praxi osvědčené Technické řešení pro práci nevidomých přepisovatelů, které následně propojil s nově vyvinutým řešením pro poskytování online tlumočení.

Tlumočníkům, kteří mají sluchový handicap a poskytují službu uživatelům znakového jazyka, zprostředkovávají mluvenou řeč slyšících osob nevidomí rychlopísaři. Mluvenou řeč tedy převádějí tito tlumočníci do znakového jazyka na základě jejího simultánně zajišťovaného přepisu do textu.

Vytvořením nových pracovních míst a zaměstnáním osob se sluchovým či zrakovým postižením navázal tento sociální podnik na úspěšný model vzájemné podpory dvou uvedených skupin osob znevýhodněných na trhu práce. Stávající komerční partneři společnosti Transkript online projevují vyšší zájem o online služby přepisu řeči oproti tlumočení znakového jazyka, současně však mezi uživateli znakového jazyka jako nejefektivnějšího komunikačního prostředku roste poptávka po možnosti komunikovat s pracovníky institucí online s využitím simultánního tlumočení a překladu mezi znakovým jazykem a mluvenou češtinou.

Vzhledem k přetrvávající nepříznivé epidemické situaci by tyto služby jistě uvítali zejména pracovníci úřadů veřejné správy a zdravotnických zařízení. Projekt (CZ.07.3.63/0.0/0.0/17_051/0000720) byl finančně podpořen z Evropského sociálního fondu prostřednictvím operačního programu Praha – pól růstu a probíhal v období 1. 3. 2019 – 28. 2. 2021.

««« Předchozí text: Zásadní nesouhlas představitelů sluchově postižených s diskriminačním vládním návrhem novely vysílacího zákona Následující text: Občanská poradna Společnou cestou spouští na své telefonní lince pilotní provoz služby hovoru s přepisem řeči poradců v reálném čase »»»

Ladislav Kratochvíl | 16. 3. 2021 Út 06.24 | Komunikace | trvalý odkaz | tisk | 379x



Pridat.eu Sdílet


Stranovzhled Kráťa 8/2003. Změna koncepce 5/2006. Změna na redakční systém RS2 2008.

 

Hosting poskytuje LTweb

Cestovní systém Dřevo Plzeň Emona Kroni Maledivy PixelEU Referáty Taxi Plzeň Vtipy Weby na míru Zvesela

 

optimalizace PageRank.cz

Page

 

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!


Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky. Pokud se komentář nezobrazí, neprošel bezpečnostní kontrolou a já jej musím schválit přes administraci. Nevkládej jej prosím znovu.
kolik je 1 + 1?
Odpověd: