webík s vypnutým zvukem

Tyto stránky byly vybrány Národní knihovnou ČR jako kvalitní zdroj, který by měl být uchován do budoucna a stát se součástí českého kulturního dědictví. Stránky jsou archivovány několikrát ročně a jejich záznam je součástí České národní bibliografie a katalogu NK ČR.

 

Titulkovaná televize pro lidi se sluchovým postižením startuje normální provoz

automatické titulkování Titulkovaná televize TV Beey, která vznikla jako společný projekt České unie neslyšících a společnosti NEWTON Technologies, vzbudila mezi neslyšícími a nedoslýchavými velký zájem. Proto nyní startuje normální provoz, který bude zajišťovat právě Česká unie neslyšících.

Speciální titulkovaná televize TV Beey vznikla v době nouzového stavu, kdy lidé se sluchovým postižením neměli dost informací o koronavirové krizi. 

Díky unikátnímu technologickému řešení firmy NEWTON Technologies, které umožňuje zcela automatické titulkování videí, mohou provoz televize převzít sami neslyšící a lidé se sluchovým postižením. 

„Celou titulkovanou televizi jsme vyvinuli na začátku nouzového stavu doslova během několika dní s použitím naších technologií pro automatické rozpoznání textu. Systém nyní předáváme k dispozici komunitě lidí se sluchovým postižením, kteří budou zajišťovat další provoz,“ vysvětluje ing. Petr Herian, ředitel NEWTON Technologies.

Pořady k otitulkování bude vybírat skupina redaktorů z komunity neslyšících. Ve většině případů pak už stačí jen rychlá kontrola jedním slyšícím editorem. Celý proces publikování netrvá více než několik minut.

Stovky hodin videí s titulky

Titulkovaná televize TV Beey (https://beey.tv) vysílá na internetu již od 15. března. Za téměř tři měsíce publikovala stovky hodin videí a televizních pořadů opatřených titulky pro půlmilionovou komunitu potenciálních uživatelů. 

„Zhruba půl milionu neslyšících a nedoslýchavých má stále velice omezený přístup k informacím, které ostatní považují za samozřejmé. V dnešní době se totiž stále více videí a pořadů publikuje pouze na internetu, ale nejsou opatřené titulky. Doufáme, že naše titulkovaná televize bude inspirací pro tvůrce video obsahu,“ dokládá ředitel České unie neslyšících Ing. Martin Novák.

Titulkování by se mělo stát samozřejmostí

O titulkované pořady se jeví zájem nejen mezi neslyšícími. Titulky u videí ocení všichni uživatelé, kteří se v danou chvíli nemohou spoléhat na zvukový záznam. Jedná se o situace, kdy se člověk například nachází v hlučném prostředí, video sleduje na mobilu a nemůže si ho pustit nahlas.  Jak dodává Ing. Martin Novák: „Titulkování by měl být standard, a ne výjimka.“  

Přispěje i Konto Bariéry

Na rozjezd internetové titulkované televize přispěje neslyšícím i Konto Bariéry. 
Česká unie neslyšících také startuje sbírku, která umožní dlouhodobý provoz a rozvoj projektu (https://www.darujme.cz/projekt/1203127). 

Ondřej Klimeš

««« Předchozí text: Virus upozornil na komunikační bariéry Následující text: V krizi dokázali zajistit pro neslyšící klienty všechny požadované přepisy akcí »»»

Ladislav Kratochvíl | 11. 6. 2020 Čt 05.12 | Titulky | trvalý odkaz | tisk | 583x



Pridat.eu Sdílet


Stranovzhled Kráťa 8/2003. Změna koncepce 5/2006. Změna na redakční systém RS2 2008.

 

Hosting poskytuje LTweb

Cestovní systém Dřevo Plzeň Emona Kroni Maledivy PixelEU Referáty Taxi Plzeň Vtipy Weby na míru Zvesela

 

optimalizace PageRank.cz

Page

 

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!


Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky. Pokud se komentář nezobrazí, neprošel bezpečnostní kontrolou a já jej musím schválit přes administraci. Nevkládej jej prosím znovu.
Druhé písmeno abecedy je:
Odpověd: