webík s vypnutým zvukem

Tyto stránky byly vybrány Národní knihovnou ČR jako kvalitní zdroj, který by měl být uchován do budoucna a stát se součástí českého kulturního dědictví. Stránky jsou archivovány několikrát ročně a jejich záznam je součástí České národní bibliografie a katalogu NK ČR.

 

Nové komentáře

 

Zpětné odkazy

 

Přechod na novou technologii vysílání znemožňuje sledovat televizi divákům s postižením sluchu

Když se povinně zavádí nová technologie vysílání, mělo by vše fungovat minimálně tak, jako na té staré, včetně titulků pro sledování televizoru bez zvuku (titulky především pro diváky s postižením sluchu).

Protože můj 4 roky starý televizor DVB T2 neumí, zakoupil jsem set-top-box Sencor… A protože jsem zcela přišel o sluch, potřebuji k sledování televize skryté titulky. Z toho důvodu jsem zakoupil set-top-box, který je certifikovaný Českými radiokomunikacemi pro provoz v České republice, aby se mi například zobrazovala správně diakritika.

Ta se mi u certifikované set-top-boxu zobrazuje skutečně dobře. Avšak časování titulků pravděpodobně certifikací vůbec neprošlo, takže tu správnou diakritiku mnohdy ani nevidím i když si myslím, že umím číst docela rychle.

Jeden uniklý titulek z padesáti, to se dá z kontextu domyslet. Ale 7 z 10 se domyslet nedá, zejména když jde o podstatu děje.Scéna s Jezinami, jak se zobrazovaly titulky v televizoru Samsung + set-top-box Sencor SDB 5003T (který v lednu 2018 získal certifikaci u Českých Radiokomunikací) + společná anténa. První ukázka je z televizoru a následující z webu České televize, kde se zobrazují správně.Ukázka toho, jak může jeden špatně zobrazený (nebo spíše nezobrazený) titulek změnit smysl sdělení. První ukázka je zobrazování titulků v televizoru Samsung + set-top-box Sencor SDB 5003T (který v lednu 2018 získal certifikaci u Českých Radiokomunikací) + společná anténa. Druhá ukázka je z ivysílání České televize, kde se titulky zobrazuji správně. Z první ukázky by mohl divák nabýt dojmu, že „nová verze intimity“ jsou ty vousy a ne něco jiného (viz druhá ukázka).

-----------------
Autor: Ladislav Kratochvíl (člen odborné komise pro skryté titulky při ASNEP)
Kráťa ohluchl ve svých 40 letech v roce 2003. Kromě psaní se věnuje vlastnímu webu (www.kochlear.cz), počítačovému poradenství a problematice ztráty sluchu ve středním věku a později. Zabývá se nejen touto tematikou a souvisejícími přednáškami, ale také možnostmi přepisu mluveného slova do textu v reálném čase.
-----------------

««« Předchozí text: Nová technologie vysílání (DVB-T2) a skryté titulky Následující text: Služby simultánního přepisu on-line osobám s postižením sluchu »»»

Ladislav Kratochvíl | 22. 11. 2019 Pá 09.49 | Titulky | trvalý odkaz | tisk | 459xPridat.eu Sdílet


Stranovzhled Kráťa 8/2003. Změna koncepce 5/2006. Změna na redakční systém RS2 2008.

 

Hosting poskytuje LTweb

Cestovní systém Dřevo Plzeň Emona Kroni Maledivy PixelEU Referáty Taxi Plzeň Vtipy Weby na míru Zvesela

 

optimalizace PageRank.cz

Page

 

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!


Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky. Pokud se komentář nezobrazí, neprošel bezpečnostní kontrolou a já jej musím schválit přes administraci. Nevkládej jej prosím znovu.
Co dělá Slunce?
Odpověd: