webík s vypnutým zvukem

Tyto stránky byly vybrány Národní knihovnou ČR jako kvalitní zdroj, který by měl být uchován do budoucna a stát se součástí českého kulturního dědictví. Stránky jsou archivovány několikrát ročně a jejich záznam je součástí České národní bibliografie a katalogu NK ČR.

 

Nová technologie vysílání (DVB-T2) a skryté titulky

Přecházím na novou technologii vysílání (DVB-T2). Protože moje televize neumí její příjem, zakoupil jsem set top box Sencor SDB 5003T, certifikovaný Českými radiokomunikacemi pro provoz v České republice.

(obrázek zvětšíte kliknutím)

Protože nic neslyším (a v České republice je zhruba 0,5 mil osob s postižením sluchu), potřebuji ke sledování televize skryté titulky. Ty jsem dosud používal teletextové (teletext 888). Jenže teletextové na HD vysílání České televize nejsou a je třeba pustit DVB titulky. DVB titulky jsou prý i mnohem lépe čitelné, než teletextové, tak jsem udělal porovnání.

Titulky jsou určeny k tomu, aby byly čteny. Z tohoto důvodu by mělo být jejich čtení snadné.
S novou technologií vysílání však přichází i to, že se titulky obtížně čtou a navíc, když je nějaký nápis dole na obrazovce, nejde nápis přečíst, protože ho zakrývají titulky, které jdou v tu chvíli přečíst dost obtížně, protože se nápisy slévají.


Pro všechny ukázky platí:

Společná anténa, televizor Samsung set top box Sencor (certifikovaný Českými radiokomunikacemi), obrázky se na kliknutí zobrazí v původní velikosti.

Mnohem čitelnější

zvětšené teletextové titulky (teletext 888) nezakrývají lišty s nápisy.
Titulky jsou vyvolány ovladačem od televize.

DVB titulky vyvolané ze set top boxu.
Myslím si, že v nové technologii by nemusel být problém, aby šlo nastavit zcela neprůhledné pozadí a pozice titulků na obrazovce, aby to vypadalo jako titulky z teletextu 888. Navíc by mohla jít nastavit i velikost písma.

Zdeformovaný obraz

V nastavení televizoru Samsung je volba automatického zastavení poměru stran podle vysílaného pořadu.

A obraz je stále přirozený.

U certifikovaného set top boxu tato volba není a když se obraz pořadů ve formátu 4:3 nenastaví pokaždé ručně,

tak je vše zdeformované a lidé jsou jako kdyby měli 200 Kg.

Statické se nenosí

Moderní době se přizpůsobuje i pozice titulků, kdy každý zhruba dvacátý skočí k levému okraji obrazovky a další opět na střed. V tomto směru jsem dost konzervativní a raději bych je měl bez pohybu stále na středu obrazovky.


Rychlotitulky

Když v říjnu 2019 na Nově vysílání skrytých rychlotitulků, napsala k tomu výstižný komentář neslyšící Mgr. Věra Strnadová, předsedkyně odborné komise pro skryté titulky při ASNEP: „Sice jsem „rychločtenář“, ale toto je i na mne moc rychlé. Už mě štve, že Nova od začátku října nedala do pořádku techniku přenosu skrytých titulků pro neslyšící diváky. Posílám ukázku od pana Malinka. Ráda bych viděla, co by se dělo, kdyby měsíc nešel zvuk. To by bylo tóčo. Ale když jsou to „jen“ titulky, tak klídek… že?“


Nový certifikovaný set top box na nové technologii mě u každého zhruba padesátého (na obrázku druhý) obohatil o tento zážitek i na České televizi. Pravděpodobně proto, aby ukázal, že to umí také.

Domnívám se tedy, že to bude nevyzkoušenou technikou pro provoz ze strany Českých radiokomunikací, kde se certifikují set top boxy bez vyzkoušení titulků a že to „zkoušíme“ až my, koncoví uživatelé (když už je certifikát udělen), kteří s tím nemůžeme nic dělat, pouze lamentovat. České radiokomunikace mají rovněž na svědomí ten nekvalitní přenos skrytých titulků (rychlotitulky) a ač to má kontrolovat Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, zřejmě to celý měsíc přehlížela.

Za konzultaci tohoto článku děkuji Mgr. Věře Strnadové
Kráťa

««« Předchozí text: Vysílání skrytých titulků na Nově v říjnu 2019 Následující text: Přechod na novou technologii vysílání znemožňuje sledovat televizi divákům s postižením sluchu »»»

Ladislav Kratochvíl | 15. 11. 2019 Pá 07.10 | Titulky | trvalý odkaz | tisk | 3050xPridat.eu Sdílet


Stranovzhled Kráťa 8/2003. Změna koncepce 5/2006. Změna na redakční systém RS2 2008.

 

Hosting poskytuje LTweb

Cestovní systém Dřevo Plzeň Emona Kroni Maledivy PixelEU Referáty Taxi Plzeň Vtipy Weby na míru Zvesela

 

optimalizace PageRank.cz

Page

 

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

reaguj[1] Miroslav Šindelář

Dobrý den. Používám televizor Samsung z roku 2010 a koupil jsem si set top box GoGEN DVB 132 T2 PVR. Skryté titulky používám podpůrně, protože sluchem nezachytím celou konverzaci. V mém případě sice není situace až tak zoufalá jako v některých výše uvedených případech, ale přesto se zhruba každý pátý titulek vůbec nezobrazí. Pokud jsem pochopil, problém je v nedokonalosti set top boxů. Proto se ptám : má někdo přehled o tom, které typy set top boxů tento nedostatek nemají a zobrazují skryté titulky alespoň v takové kvalitě jako teletext na stránce 888 ? Děkuji.

5. 5. 2020 Út 10.49
reaguj[2] Krata

Miroslave, skryté titulky a vše okolo toho, řešíme na facebooku ve skupině „Skryté titulky – (televize, videa, DVD)“ (https://www.facebook.com/groups/titulky/). Osobně jsem vyzkoušel 4 set top boxy a nejlépe se jevil Mascom, potom Tesla, Hyundai a úplná hrůza byl Sencor. Nakonec jsem koupil novou televizi a je to proti i tomu nejlepšímu set top boxu nebe a dudy.

5. 5. 2020 Út 15.08
reaguj[3] Miroslav Šindelář

Děkuji za informaci.

6. 5. 2020 St 09.14
Přidej komentář!


Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky. Pokud se komentář nezobrazí, neprošel bezpečnostní kontrolou a já jej musím schválit přes administraci. Nevkládej jej prosím znovu.
Co má slon?
Odpověd: