webík s vypnutým zvukem

Tyto stránky byly vybrány Národní knihovnou ČR jako kvalitní zdroj, který by měl být uchován do budoucna a stát se součástí českého kulturního dědictví. Stránky jsou archivovány několikrát ročně a jejich záznam je součástí České národní bibliografie a katalogu NK ČR.

 

Nové komentáře

 

Zpětné odkazy

 

Pro sledování televize bez zvuku existují skryté titulky

Mnoho těch, kteří přicházejí o sluch ve středním věku a později, zejména senioři, vůbec neví, že existují skryté titulky, protože nic takového nikdy nepotřebovali a nezajímali se o to. Navíc televize o existenci skrytých titulků vůbec neinformují, což je škoda, protože by dělaly reklamu samy sobě.

Lidé, kteří začínají špatně slyšet, často pouštějí zvuk zesílený natolik, aby rozuměli, a hlasitostí televize ruší okolí. Přitom by se tomu mohli vyhnout, kdyby si pustili skryté titulky. Televize by nebyla puštěna zbytečně nahlas, dialogy by si přečetli a zvuky jako výbuchy by buď slyšeli, nebo ty tiché (např. srkání a mlaskání při jídle) přečetli. Skryté titulky rovněž pomáhají orientovat se v ději popisem důležitých zvuků. Vedle dialogů obsahují i zvuky potřebné pro dokreslení děje (zvoní domovní zvonek, vrzání schodů…)

V současné době existují dva druhy skrytých titulků. Teletextové a DVB titulky.

Teletextové skryté titulky

Vyvolají se přes teletext, strana 888 a převážně bývají na kanálech s SD vysíláním.

DVB skryté titulky

Bývají na kanálech s HD vysíláním (a většinou na nich nejsou teletextové). DVB skryté titulky je potřeba nejdříve nastavit v nastavení televizoru. Je potřeba přepnout nastavení na „titulky pro neslyšící“ (apod. výrobci televizorů to mají přeložené různě).





DVB titulky se potom vyvolají přímo na dálkovém ovladači samostatným tlačítkem. Pokud jsou zapnuty, zobrazí se při přepnutí kanálu (nebo zapnutí televizoru) samy.

Povinnost ze zákona opatřovat pořady skrytými titulky, mají komerční televize 15 % a veřejnoprávní televize 70 %. Komerční televize se to snaží všelijak obcházet a např. netitulkují na všech svých kanálech s argumentem, že těch 15 % platí pro všechny kanály a na nějakém titulkují víc a ten to podle nich doplní. Na „plnících“ kanálech pak vysílají v noci staré otitulkované seriály a tím „naplňují“ povinnost.

Veřejnoprávní televize má sice 70 %, ale titulkuje téměř vše (v žertu píšu, že kromě baletu). Veřejnoprávní televize jako jediná ze všech televizí titulkuje zpravodajství a mnoho živých (v přímém přenosu) pořadů, jako jsou Star Dance, sportovní přenosy, vyhlášení různých cen atd.


Kde lze ještě skryté titulky využít

  • V první řadě všude tam, kde je velký hluk a zvuk není slyšet. V restauracích, letištních halách, při veřejném sledování sportovních utkání a další.
  • Tam, kde je naopak požadováno ticho. Čekárny u lékařů, nemocniční pokoje…
  • Skryté titulky rovněž slouží těm, kteří se zdokonalují v jazyce a porovnávají psanou formu s výslovností.


Děkuji Mgr. Věře Strnadové (předsedkyni odborné komise pro skryté titulky při ASNEP) za konzultaci článku.
Kráťa



««« Předchozí text: Soukromý nácvik výslovnosti s automatem na rozpoznání mluvy Následující text: Pomoc pro neslyšící a nevidomé »»»

Ladislav Kratochvíl | 21. 4. 2019 Ne 11.49 | Titulky | trvalý odkaz | tisk | 627x



Pridat.eu Sdílet


Stranovzhled Kráťa 8/2003. Změna koncepce 5/2006. Změna na redakční systém RS2 2008.

 

Hosting poskytuje LTweb

Cestovní systém Dřevo Plzeň Emona Kroni Maledivy PixelEU Referáty Taxi Plzeň Vtipy Weby na míru Zvesela

 

optimalizace PageRank.cz

Page

 

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!


Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky. Pokud se komentář nezobrazí, neprošel bezpečnostní kontrolou a já jej musím schválit přes administraci. Nevkládej jej prosím znovu.
Co má slon?
Odpověd: