webík s vypnutým zvukem

Tyto stránky byly vybrány Národní knihovnou ČR jako kvalitní zdroj, který by měl být uchován do budoucna a stát se součástí českého kulturního dědictví. Stránky jsou archivovány několikrát ročně a jejich záznam je součástí České národní bibliografie a katalogu NK ČR.

 

Není možné rozklikávat každý pořad v televizních programech

My, kteří neslyšíme si nemůžeme vybírat programy podle toho, co by se nám líbilo, ale podle toho, co je opatřeno skrytými titulky. Je to tedy zcela zásadní informace, která určuje, zdali lze program sledovat, či ne.

Slyšící si často vůbec neuvědomují, jak důležitý údaj to je.

Z tohoto důvodu je pro nás zcela nepoužitelná převážná většina přehledů televizních programů na internetu, kdy se sdělení o skrytých titulcích nezobrazuje přímo u přehledu pořadů, nýbrž je stavěno na roveň informací, že je program vysílán v HD rozlišení atd. a zobrazí se až po rozkliknutí pořadu. Přeci nebudeme rozklikávat 20 pořadů, jestli je můžeme od 20 hod. sledovat. Po rozkliknutí by měl být zobrazen pouze podrobný popis pořadu.

Označení pořadu jestli je vysílán v HD rozlišení, nebo třeba širokoúhle nebrání slyšícím v jeho sledování a je to v podstatě informace, jestli lze pořád sledovat lépe, nikoli však informace, jestli jej lze vůbec sledovat, což označení, skrytými titulky je. Avšak i to další, jenž se označuje zkratkami, ři ikonami by mělo být na hlavní straně přehledu.

Bez rozkliknutí pořadu lze informaci o opatření skrytými titulky zobrazit na hlavní straně přehledu třeba na iDnes. Jenže hodně návšťevníků o tom ani neví, nebo ani netuší, že toto nastavení existuje a program TV na iDnes kvůli tomu nepoužívá. Jde tedy na jiný web, kde se informace o skrytých titulcích zobrazuje implicitně (tak jeden z dvaceti).

Na mobilních platformách to je ještě horší. Na mobilních zobrazeních webů většinou (ani na iDnes) neexistuje možnost nastavení zobrazování informace o otitulkování pořadu a v mobilních aplikacích (vyzkoušel jsem jich asi 5) není tato informace vůbec.

Vědět, co právě dávají, bez dozvědění se (bez rozklikávání každého pořadu) zda je pořád opatřen skrytými titulky je osobám s postižením sluchu platné, jako hadovi noha.

Jak přehledné by to bylo třeba takto že?

««« Předchozí text: Infolinka ČSOB umí nově komunikovat i s neslyšícími Následující text: Simultánní přepis - porovnání »»»

Ladislav Kratochvíl | 27. 11. 2018 Út 10.04 | Titulky | trvalý odkaz | tisk | 480x



Pridat.eu Sdílet


Stranovzhled Kráťa 8/2003. Změna koncepce 5/2006. Změna na redakční systém RS2 2008.

 

Hosting poskytuje LTweb

Cestovní systém Dřevo Plzeň Emona Kroni Maledivy PixelEU Referáty Taxi Plzeň Vtipy Weby na míru Zvesela

 

optimalizace PageRank.cz

Page

 

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!


Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky. Pokud se komentář nezobrazí, neprošel bezpečnostní kontrolou a já jej musím schválit přes administraci. Nevkládej jej prosím znovu.
vidíme
Odpověd: