webík s vypnutým zvukem

Tyto stránky byly vybrány Národní knihovnou ČR jako kvalitní zdroj, který by měl být uchován do budoucna a stát se součástí českého kulturního dědictví. Stránky jsou archivovány několikrát ročně a jejich záznam je součástí České národní bibliografie a katalogu NK ČR.

 

Nové komentáře

 

Zpětné odkazy

 

Pražský výběr nabízí neslyšícím na koncertě titulky k písním

Titulky s texty písní, které zpřístupní koncert lidem neslyšícím nebo se zbytky sluchu, začala používat kapela Pražský výběr. Zařízení ale pomůže i lidem, kteří texty neznají, ale chtěli by si je s muzikanty zazpívat. O novince na české hudební scéně informovala Veronika Cézová, mluvčí Svazu neslyšících a nedoslýchavých osob v ČR.

„Myšlenku nosím v hlavě již přes pět let, ale nikdy k tomu z různých důvodů nedošlo. Až letos. Lámal jsem si hlavu, jak do našich koncertů více zapojit publikum. Aby jen pasivně neposlouchali, ale vytvářeli představení s námi,“ řekl frontman kapely Michael Kocáb. Pozoroval, že lidé znají části textů a zpívají je, ale neznají je dokonale. Inspiroval se prý lidovou zábavou karaoke a dostal nápad pořídit LED obrazovku s titulky.

„Fanoušci jsou už zvyklí na různá světla, video, grafiku, pyrotechniku, ale tohle je něco nového. Jednoduché a s překvapivým efektem. Je to evidentní díra na trhu a divím se, že s tím doposud nikdo nepřišel. Bude to však narážet na ochotu managementu nebo hudebníků samotných, dát si s programováním práci,“ uvedl.

Pražský výběr s titulky vystoupil na koncertě na hradě Točník, Kocábovi zabralo otitulkování písní 20 hodin, zařízení podle něj stálo 40 tisíc korun. Po vytvoření titulků musí být k dispozici ještě operátor, který celý koncert sleduje obrazovku. „Musí nám pasovat titulky přesně na pusu. A povedlo se! Mám obrovskou radost, že si budou moci užít naše koncerty i lidé se sluchovým handicapem,“ dodal Kocáb.

Ti se mohou na Pražský výběr přijít podívat v rámci festivalu Hrady.cz 28. července (Švihov), 4. srpna (Rožmberk), 11. srpna (Veveří), 18. srpna (Hradec nad Moravicí), 25. srpna (Bouzov) a 1. září (Bezděz).

Koncert na Točníku navštívila Šárka Prokopiusová, prezidentka Svazu neslyšících a nedoslýchavých osob v ČR. „Když se zbytky sluchu, které mám, spojí s viděným textem, mohu si poslech hudby užít podobně jako slyšící. Jako nedoslýchavá hudbu poslouchám, ale mám problém rozumět textům,“ uvedla. Doplnila, že zážitek s textem, který si mohou přečíst, ocení i zcela neslyšící, kteří mají rádi hudbu a vnímají ji prostřednictvím vibrací. Otitulkování textů písní je podle ní krokem vpřed ve zpřístupnění hudebních produkcí lidem se sluchovým handicapem.

„Nerovné podmínky bohužel tito lidé pociťují již u pokladen festivalů,“ doplnila. Lidé se sluchovým handicapem nepotřebují průvodce jako například nevidomí či lidé na vozíku, proto musejí platit plnou cenu, přestože mají zážitek na hudebních akcích vzhledem k postižení poloviční, dodala.

Autor: ČTK


foto: Šárka Prokopiusová««« Předchozí text: Infolinka bez bariér – první mezi subjekty státní správy Následující text: Muzikant Ladislav Kratochvíl (55) ve 40 letech ztratil sluch: V hlavě mi hraje dechovka! »»»

Ladislav Kratochvíl | 31. 7. 2018 Út 10.09 | odjinud, Komunikace, Titulky | trvalý odkaz | tisk | 18616xPridat.eu Sdílet


Stranovzhled Kráťa 8/2003. Změna koncepce 5/2006. Změna na redakční systém RS2 2008.

 

Hosting poskytuje LTweb

Cestovní systém Dřevo Plzeň Emona Kroni Maledivy PixelEU Referáty Taxi Plzeň Vtipy Weby na míru Zvesela

 

optimalizace PageRank.cz

Page

 

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!


Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky. Pokud se komentář nezobrazí, neprošel bezpečnostní kontrolou a já jej musím schválit přes administraci. Nevkládej jej prosím znovu.
kolik je 1 + 1?
Odpověd: