webík s vypnutým zvukem

Tyto stránky byly vybrány Národní knihovnou ČR jako kvalitní zdroj, který by měl být uchován do budoucna a stát se součástí českého kulturního dědictví. Stránky jsou archivovány několikrát ročně a jejich záznam je součástí České národní bibliografie a katalogu NK ČR.

 

Nové komentáře

 

Zpětné odkazy

 

Vizuální upozornění pro neslyšící řidiče

Sluchově postižené osoby řídící motorové vozidlo musí velmi bedlivě sledovat provoz – neustále být ve střehu, koukat do zpětných zrcátek atd. Avšak pokud nic „výstražného“ nevidí, může snadno dojít k dopravní nehodě. A nemusí to být přímo nehoda jejíž se stanou účastníky, ale i nehoda, kterou nechtěně zapříčiní.

Příklad:

Sluchově postižená osoba přijíždí na křižovatku. Na semaforu má zelenou (nebo má přednost), ve zpětných zrcátkách nevidí nic varovného – jede dál a to např. 50 km/hod. Jenže na červenou (či z vedlejší silnice) přijíždí houkající sanita, jejíž majáček nevidí, ač je blízko, protože je za rohem domu či za většími auty a dojde ke srážce. Obrázky 1 a 2.

vizuální upozornění pro neslyšící řidiče
vizuální upozornění pro neslyšící řidiče

Kráťovo světelné upozornění pro řidiče – jednodušší (pouze sirény – sanity, hasiči atd.)

Sirény houkají v rozsahu uřčených frekvencí a toho využít. Krabička napájená baterií (bateriemi) AA (tužkové) s led diodami, které se rozblikají při zvuku ve frekvenčním pásmu sirén. Mohla by být připevněna na palubní desce vozidla suchým zipem a sluchově postižená osoba řídící vozidlo by viděla, že se něco děje (asi houká siréna – může to být i například sbíjecí kladivo v blízkosti) a minimálně by zvýšila pozornost.

 

Kráťovo světelné upozornění pro řidiče – složitější (podle frekvence rozlišuje sirény, auta, tramvaje, vlaky – samozřejmě přibližně)

Protože i jiná vozidla vydávají zvuková upozornění (která neslyšící nemůže vnímat), dalo by se možná těchto frekvencí využít přímo k jakémusi rozlišení co to asi je. Například houkání vlaku v blízkosti nechráněného železničního přejezdu, který není vidět by byl velký pomocníček. Ale i zatroubení nákladního/osobního auta, zacinkání tramvaje jsou zvuky u těchto vozidel dost specifické. Diody by mohly být například 3 různých barev. Možná by i stačilo rozlišení hluboký tón (nákladní vozidlo/vlak/atd.), vysoký tón (osobní automobil/motorka/atd.), siréna (sanita/hasiči/atd.). Obrázky 3 a 4.

vizuální upozornění pro neslyšící řidiče
vizuální upozornění pro neslyšící řidiče

Samozřejmě úplný komfort by byl, kdyby to výrobce automobilu přímo zabudoval do přístrojové desky. Obrázek 5

vizuální upozornění pro neslyšící řidiče

 

Teď ještě najít výrobce. To však neumím.

 

 

Tento článek je k dispozici i ve formátu PDF na adrese
http://kochlear.cz/…i-ridice.pdf

 

««« Předchozí text: Jezdící text se špatně čte Následující text: Milníky přepisu v reálném čase v ČR »»»

Ladislav Kratochvíl | 4. 11. 2008 Út 01.45 | Různé | trvalý odkaz | tisk | 22725xPridat.eu Sdílet


Stranovzhled Kráťa 8/2003. Změna koncepce 5/2006. Změna na redakční systém RS2 2008.

 

Hosting poskytuje LTweb

Cestovní systém Dřevo Plzeň Emona Kroni Maledivy PixelEU Referáty Taxi Plzeň Vtipy Weby na míru Zvesela

 

optimalizace PageRank.cz

Page

 

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

reaguj[1] marekdrtic

Krásně vymyšleno :-). Nic víc k tomu říct ani nejde.

4. 11. 2008 Út 15.21
reaguj[2] Žirafka

Vlak, který přijíždí k přejezdu nemá důvod houkat, pokud tam strojvedoucí nevidí někoho najíždět.

Problém s rozlyšením zvuků podle frekvencí je v tom, že by to musel být hodně složitý a výkonný počítač. A také drahý. Jeliko sluchově postižených je relativně málo, nemá žádný výrobce důvod něco takového vyrábět. Další problém je v tom, že každé auto má jiný klakson, houkačky sanitek, hasičů a policajtů se také mění a různí. Bylo by toho asi moc… Dobré by bylo, na sanitku namontovat vysílač, s dosahem několika set metrů a v autě neslyšícího mít přijímač. Když by začal blikat, řidič by jasně věděl, že jede v blízkosti auto s právem přednosti v jízdě a podle toho se zařídil. A bylo by to asi i lacinější.

Notabene, „kdo není normální, nemá co jezdit a má být někde v ústavu…“ :-(

7. 11. 2008 Pá 19.06
reaguj[3] Roy

Žirafka. Víš Žirafko , že je to dobrý nápad. Aby byly ve vozech hasičů , sanitek a podobných co mají přednost..... vysílače. Neslyšící by si pak koupili příjímač. Stejně se začíná prosazovat z EU vysílač pro záchranku do všech nových vozů , když se řidič nabourá.....a není schopen zavolat po případě i poslat SMS ....... Dáváš nový směr. protože ty jako slyšící lépe znáš ty zvuky než my neslyš.

28. 11. 2008 Pá 12.45
reaguj[4] Krata

Co se týče konkrétně sanit, mám za to, že v nich jsou normální vysílačky a domlouvají po cestě třeba s nemocnicí kam někoho vezou, co mají připravit, nebo jim z dispečinku říkají pokyny. Možná by u těch sanitek stačil nějaký detektor signálu jejich vysílaček. Ale aby se to nepletlo třeba s taxikáři – vůbec se v tom nevyznám. Žirafka asi měla na mysli vysílačku, jako mají třeba tramvaje, nevidomý má krabičku a ta mu řekne číslo tramvaje. Na sluchově postiženého by zase mohl blikat nápis: „SANITA“

28. 11. 2008 Pá 12.55
reaguj[5] Žirafka

Jo to jsem měla na mysli. Protože monitorovat provoz radiostanice sanitky neni sranda. Jde o to, že sanitky vysílají v tzv. profesionálním pásmu. Ale tam vysílá kde kdo, liší se to jen kanálem. A rozlyšit kanál je těžké. Daleko lepší je malý vysílač, který všem v okolí vozu s houkačkou dá najevo „pozor jedu a i když mně nevidiš a neslyšíš tak tu jsem a můžu na tebe vybafnout z poza rohu“. Jeden čas se něco podbného zkoušelo, zkouší?, u křižovatek, aby si sanitka stavěla před sebou „zelenou vlnu“ a nemusela vjíždět do křižovatky na červenou, protože to je vždy nebezpečné.

V některých státech si takto staví MHD před sebou zelenou a jezdí plynule a na čas. Takže to by problém nebyl. Jde o ty přijímače. Kdo je vyrobí, kdo je zaplatí, kdo je bude nosit u sebe… Já bych ho docela i chtěla, sanitka někdy jede bez muziky jen s majáky a to jsou občas překvapení…

Jenže z toho nic nakonec nebude, protože je to kompenzační pomůcka a za tu se lidi stydí a navíc je to drahé a není to na první pohled vidět a nedá se z toho udělat reklama a přitom by to lidem pomohlo asi nejvíce z různých „pomocných projektů“ co občas poslední dobou vidím.

28. 11. 2008 Pá 14.56
reaguj[6] Roy

Žirafka Jenže z toho nakonec nic nebude..... pokud se do toho někdo neobuje.....O neslyšících a ohluchlých to platí naplno. Přitom je to nanejvýš nutné , jak píšeš i o t.zvané zelené vlně (volné cestě pro sanitku ) Takže myslím , že by to nebylo jen na triko neslyšících ..... ale i samotné sanitky a hasičů a těch co používají majáky ..... Myslím laicky, pokud by se uvolnila cesta na křižovatce ( zelenou sanitce) tak by to skoro stačilo…Další je aby ta specialní vysílačka byla namontována spolu s majákem která by těm kdo by si pořídili přijímač na vizualní kontakt hodně usnadnovala bezpečnější cestu a......to by bralo více lidí i slyšících.

Nevím proč si to Žirafko myslíš..... , že se postiž.lidé stydí za kompenzační pomůcky…?? Když jím pomáhají…Něco jiného je že takové pomůcky bývají drahé. Na to by stejně musel připlatit stát a je tu možnost reklamy než mít bouračky a mít mrtvé......Skoro si myslím … že dík Žirafce se ten technický problém zmenšil a vyjasnil .....

V podstatě tu už jde o to kdo to řešení zorganizuje. Organizace nebo i Helpnet.....??

29. 11. 2008 So 12.42
reaguj[7] Šmudla

Tak tento článek mě opravdu zaujal. Nejsem neslyšící, ale o problematiku neslyšících se zajímám a delší dobu si lámu hlavu tím, jak se neslyšící řidič dozví o možném nebezpečí (houkající sanitce, troubící kamion, kterému třeba právě přestaly fungovat brzdy). Proto mě asi nejvíc oslovilo řešení uvedené přímo v článku. Nebo si myslíte, že je třeba řešit jen problematiku aut s majáčkem a ostatní věci jsou méně pravděpodobné a není je třeba řešit? A ještě druhý problém, jak se vlastně řidič odví, že auto, na které troubí, řídí neslyšící? Vím, že existuje „značka“ označující neslyšící (podobně jako u tělesně postižených, i když zde to má jistě i jiné důvody), ale nikdy jsem takto označené auto neviděla. Používají se tyto značky? Přeji hodně štěstí při řešení nejen problémů s řízením!!!

11. 2. 2009 St 17.06
reaguj[8] Žirafka

No „problém“ se sanitkou je lépe řešitelný než ten s kamionem, co mu selhali brzdy. A upřímně, je u pravděpodobnější.

Ta značka existuje, je to modrá značka s přeškrtnutým uchem, můj šéf ji má na autě, tak vím, jak vypadá dosti přesně :-)

16. 2. 2009 Po 04.03
reaguj[9] Michal Bareš

Dobrý den, náhodou jsem přes Google narazil na tuto diskusi. Využít toho, že záchranka při jízdě používá vysílačku, by nešlo. Jsou různá pásma a systémy, navíc obvykle odešle jeden status při odjezdu z místa zásahu a pak až z nemocnice. Co ale možná je trochu nadějné – kdesi se začalo objevovat zařízení, které je umístěno v zásahovém vozidle a po dobu zapnutí majáku vysílá s malým výkonem varování na frekvencích běžných rádií. Pokud se tedy zvukový signál dostane až do autorádia, tak by určitě v době RDS a dalších funkcí neměl být problém ho převést na nějaké optické upozornění. Další možnost je, že na spoustě míst hasiči a záchranka používají dálkové ovládání semaforů. Krabičku na autě, která pokud se blíží ke křižovatce, automaticky ovládá semafory, pokud jsou k tomu upraveny. A toho by možná šlo využít… Hezký den. Michal Bareš, Rescueinfo o.s.

14. 3. 2009 So 13.24
reaguj[10] Terp

Narazil jsem na tento článek a také něco napíši: Jsem neslyšící řidič( i profesní). Popisujete zde situaci, při které, pokud by došlo ke střetu nesl veškeré následky řidič sanitky, který je povinen dodržovat předpisy i za situace, kdy má zapnutý maják(viz. vyhláška). Dále si myslím, že mnoho slyšících řidičů by spíše spanikařilo při této situaci, protože jednak mají puštěné radio tak, že i já kolikrát cítím vibrace na chodníku, telefonují atd. Proto je snad i zbytečné něco takového vymýšlet. Navíc z praxe vím, že těl.postižený řidiči nefigurují ve vážných nehodách, protože si dávají mnohdy daleko větší pozor, než zdraví motoristé.

22. 5. 2009 Pá 20.58
reaguj[11] krata

„…Popisujete zde situaci, při které, pokud by došlo ke střetu nesl veškeré následky…“ Pokud ta sanita pojede po hlavní a neslyšící do ní vrazí z vedlejší z boku, neponese vinu řidič sanitky. Ale vůbec nejde o to kdo zač kdo nese a v jaké situaci vinu, jde o to, aby k nehodě nedošlo.

23. 5. 2009 So 02.12
reaguj[12] ROMAN DRAPÁK

DOBRY DEN JÁ CHCI AUTO HRY JAK?DEKUJ :-D

23. 3. 2010 Út 19.05
reaguj[13] Ramon

neslyšící do ní vrazí z vedlejší z boku, bretagne vinu řidič sanitky. Ale vůbec nejde o to kdo zač kdo nese a v jaké situaci vinu

9. 3. 2011 St 23.20
reaguj[14] krata

Ale vůbec nejde o to kdo zač kdo nese a v jaké situaci vinu


Ano, jde o to, srážce se vyhnout.

9. 3. 2011 St 23.27
reaguj[15] Jeanie

Zaujal mne i tento článek, protože je vidět, že se zatím nikdo nepokusil řešit tento dosti závažný problém a žádný výrobek na toto neexistuje, kromě Kráťova návrhu o něčem takovém nevím.

Já jsem četla 19. 12. 2011 článek na internetu Hluchoněmý řidič naboural houkající policejní auto http://www.novinky.cz/…ni-auto.html , kde původně psali, že hluchoněmý řidič naboural houkající policejní auto. Zřejmě se zvedla vlna reakcí a název „hluchoněmý“ opravili na „neslyšící“ … Mně se nelíbilo označení člověka „hluchoněmý“, protože je to zastaralé slovo a dnes to vyznívá jako urážka. V diskuzi jsou tam různé názory na takové situace. Viz link: http://www.novinky.cz/diskuse?… Někteří lidé se tam v reakcích diví, jak může občan se sluchovým postižením auto řídit a že mu dali řidičský průkaz? Nemohou to pochopit a nejraději by zakázali občanům se sluch. post. řídit a nedávali jim řidičský průkaz. Nechápou, že slyšící lidé, jsou v podobné situaci – používají za jízdy zapnuté hlasitě rádio nebo telefonují, řidičák taky mají. Holt nedávají pozor a nezaregistrují včas houkající auto.

21. 12. 2011 St 11.40
reaguj[16] Jeanie

Zaujal mne i tento článek, protože je vidět, že se zatím nikdo nepokusil řešit tento dosti závažný problém a žádný výrobek na toto neexistuje, kromě Kráťova návrhu o něčem takovém nevím.

Já jsem četla 19. 12. 2011 článek na internetu Hluchoněmý řidič naboural houkající policejní auto http://www.novinky.cz/…ni-auto.html , kde původně psali, že hluchoněmý řidič naboural houkající policejní auto. Zřejmě se zvedla vlna reakcí a název „hluchoněmý“ opravili na „neslyšící“ … Mně se nelíbilo označení člověka „hluchoněmý“, protože je to zastaralé slovo a dnes to vyznívá jako urážka. V diskuzi jsou tam různé názory na takové situace. Viz link: http://www.novinky.cz/diskuse?… Někteří lidé se tam v reakcích diví, jak může občan se sluchovým postižením auto řídit a že mu dali řidičský průkaz? Nemohou to pochopit a nejraději by zakázali občanům se sluch. post. řídit a nedávali jim řidičský průkaz. Nechápou, že slyšící lidé, jsou v podobné situaci – používají za jízdy zapnuté hlasitě rádio nebo telefonují, řidičák taky mají. Holt nedávají pozor a nezaregistrují včas houkající auto.

21. 12. 2011 St 12.11
reaguj[17] Jeanie

Zaujal mne i tento článek, protože je vidět, že se zatím nikdo nepokusil řešit tento dosti závažný problém a žádný výrobek na toto neexistuje, kromě Kráťova návrhu o něčem takovém nevím.

Já jsem četla 19. 12. 2011 článek na internetu Hluchoněmý řidič naboural houkající policejní auto http://www.novinky.cz/…ni-auto.html , kde původně psali, že hluchoněmý řidič naboural houkající policejní auto. Zřejmě se zvedla vlna reakcí a název „hluchoněmý“ opravili na „neslyšící“ … Mně se nelíbilo označení člověka „hluchoněmý“, protože je to zastaralé slovo a dnes to vyznívá jako urážka. V diskuzi jsou tam různé názory na takové situace. Viz link: http://www.novinky.cz/diskuse?… Někteří lidé se tam v reakcích diví, jak může občan se sluchovým postižením auto řídit a že mu dali řidičský průkaz? Nemohou to pochopit a nejraději by zakázali občanům se sluch. post. řídit a nedávali jim řidičský průkaz. Nechápou, že slyšící lidé, jsou v podobné situaci – používají za jízdy zapnuté hlasitě rádio nebo telefonují, řidičák taky mají. Holt nedávají pozor a nezaregistrují včas houkající auto.

21. 12. 2011 St 12.12
Přidej komentář!


Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky. Pokud se komentář nezobrazí, neprošel bezpečnostní kontrolou a já jej musím schválit přes administraci. Nevkládej jej prosím znovu.
kolik je 1 + 1?
Odpověd: