webík s vypnutým zvukem

Tyto stránky byly vybrány Národní knihovnou ČR jako kvalitní zdroj, který by měl být uchován do budoucna a stát se součástí českého kulturního dědictví. Stránky jsou archivovány několikrát ročně a jejich záznam je součástí České národní bibliografie a katalogu NK ČR.

 

Bezbariérový kryt Folimanka

Není mnoho plně bezbariérových míst. Často je vydáváno za bezbariérové něco, kde je vedle schodů do budovy nájezd. Uvnitř budovy jsou potom různé překážky, které už pro vozíky, kočárky atd. bezbariérové nejsou. Bariéry pro lidi, kteří nevidí, nebo neslyší, jsou většinou zcela opomíjeny, takže objekt bezbariérový není.

Velmi mě potěšil přístup ohledně veškerých bariér v krytu Folimanka v Praze. Prohlídky krytu nezajiťuje žádná placená správa objektu typu „placený kastelán“, ale Správa služeb hl. m. Prahy (stará se o technickou stránku objektu a „drží klíče“) a MČ Praha 2 (spřístupnila ho, zajištuje veškeré prohlídky a výstavy) s pomocí dobrovolníků.

Když se ke mě dostal e-mail, s žádostí o projití krytu neslyší osobou a návrhy, jak zlepšit bezbariérovost pro osoby s postižením sluchu, byl jsem docela nadšen, že někdo mysli i na nás, kteří neslyšíme. Domluvili jsme si tedy termín 22 4. 2017, kdy byly veřejné návštěvy bunkru. Jelikož bezbariérovost pro osoby s postižením sluchu, které komunikují ve znakovém jazyce hodnotit nemohu, protože komunikuji česky, mohl jsem pouze připomínkovat bezbariérovost osob, s postižením sluchu, které komunikují česky.

Ale bylo to zbytečné. U všeho byly popisky a texty a návštěvníci s postižením sluchu, kteří komunikují česky, mají úplně stejné informace, jako ti, kteří slyší. Zaměřil jsem se tedy na jakousi „všeobecnou bezbariérovost“, jelikož kromě toho, že neslyším, už jsem bez brýlí „slepý“ a navíc mám i potíže pohybové (chodím s hůlkou – neudržím rovnováhu a motám se). Ničeho podstatného jsem se však nevšiml, jen pár drobností, které se týkaly velikosti písma, či jeho kontrastu, a které si má průvodkyně, jenž mi ochotně psala na tabletu ihned poznamenala.


V bezbariérovém krytu Folimanka vám budou dobrovolníci ochotně psát.

Pokud tedy chcete navštívit něco neobvyklého, zkuste kryt Folimanka žádné schody (je to štola), všude jsou přejezdy, takže je kryt bez bariér pro vozíky, nebo kočárky atd. a všude jsou i popisky, nebo texty.

Na hromadné návštěvy je potom zamýšlen tablet, s výkladem ve znakovém jazyce, nebo „kroužkový blok“ pro ty, kteří komunikují česky s výkladem průvodce.

Přečtěte si také Kráťa v krytu.

««« Předchozí text: Ukončení vydávání časopisu GONG od roku 2017 Následující text: Simultánní přepis mluvené řeči pro osoby s postižením sluchu »»»

Ladislav Kratochvíl | 1. 5. 2017 Po 11.48 | Různé | trvalý odkaz | tisk | 1198x



Pridat.eu Sdílet


Stranovzhled Kráťa 8/2003. Změna koncepce 5/2006. Změna na redakční systém RS2 2008.

 

Hosting poskytuje LTweb

Cestovní systém Dřevo Plzeň Emona Kroni Maledivy PixelEU Referáty Taxi Plzeň Vtipy Weby na míru Zvesela

 

optimalizace PageRank.cz

Page

 

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!


Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky. Pokud se komentář nezobrazí, neprošel bezpečnostní kontrolou a já jej musím schválit přes administraci. Nevkládej jej prosím znovu.
Co má slon?
Odpověd: