webík s vypnutým zvukem

Tyto stránky byly vybrány Národní knihovnou ČR jako kvalitní zdroj, který by měl být uchován do budoucna a stát se součástí českého kulturního dědictví. Stránky jsou archivovány několikrát ročně a jejich záznam je součástí České národní bibliografie a katalogu NK ČR.

 

Nové komentáře

 

Zpětné odkazy

 

Vibraclip - externí elektronické ucho


Pomocník pro osoby s postižením sluchu, který vibrací upozorní na náhlé zvýšení hlasitosti zvuku v okolí.

Pokud zatroubí auto za zády slyšící osobě, registruje to a patřičně se zachová (ohlédne se, nebo rovnou uhne, případně obojí). Pokud však auto zatroubí za zády osoby, která neslyší, je zcela (a nechtěně) ignorováno.

Ignorovány jsou rovněž všechny další „varovné“ zvuky v okolí, nebo zvuky potřebné „informační“ (zvoní domovní zvonek).

Upozornění na takovéto náhlé zvuky, je práce pro vibraclip, který při náhlém zvýšení hladiny zvuku v okolí, 3× zavibruje a neslyšící na tento podnět adekvátně zareaguje. Vibraclip je krabička 60×60×15 milimetrů, s dobíjením přes mikroUSB (jako mobilní telefon), s klipem, která se připne na oblečení (nejlépe tam, kde se oblečení dotýká těla – triko, košile, šála, čepice, atd.)


Příklady:
  • Vibraclip zavibruje na ulici
    Osoba s postižením sluchu se rozhlédne, co se děje. Uvidí auto za sebou, nebo třeba blikající majáček, či stavební ruch (nebo také nic – ale je „ve střehu“), a podle toho se zachová. Třeba nic „podezřelého“ vidět není, ale je vidět známý/á. Nezavolal: „Hej!?“
  • Vibraclip zavibruje na nádraží (v nákupním centru atd.)
    „Aha, asi něco hlásí rozhlasem – jdu sledovat infotabule, nebo se někoho zeptám.“
  • Vibraclip zavibruje doma (kde je relativně ticho)
    Osoba s postižením sluchu právě očekává návštěvu/kurýra/atd. a jde se podívat, jestli už někdo nezvoní na domovní zvonek, případně, jestli nezačalo plakat dítě (pokud jej doma má – samozřejmě dle kontextu). Nemusí ani jít o osoby, které zcela neslyší. Vibraclip upozorní i nedoslýchavé, či seniora, co už špatně slyší domovní zvonek a očekává návštěvu.
  • Na kole
    „Ha, něco se asi za mnou děje, uhnu ke straně.“

Co je zbytečné
Na běžné změny zvuků, nebo nárůst o pár dB vibraclip nezareaguje. Například projíždějící automobil na ulici. Zvuk se postupně zesiluje, ale není to důvod k zavibrování (to by se uvibroval). Zareaguje pouze na náhlé zvýšení hladiny o třeba 30–80 dB (nastavitelná citlivost). Pokud auto zatroubí, je tam skokový nárůst dB. Skokový nárůst během vteřiny je i hodně rychle jedoucí a burácející motorka. Přirovnání k laťce při skoku do výšky. Vibraclip nereaguje až když je laťka ve výšce třeba 180 cm (80 dB), ale pokaždé, když se skokově zvedne o 25 cm (ze 40 dB na 65 dB, ze 70 dB na 95 dB, atd.) Nereaguje ani v případě, že se laťka zvedá po dvou centimetrech (zvuk naroste o pár dB).

Proč ne i další informace
Kompletní informace nejsou potřeba. Jde o upozornění, „že se něco děje“. Představte si, že by se zobrazovalo nějaké kompletní info, jako o kolik se zvedl zvuk, jak dlouhé trvání atd. a že by se osoba s postižením sluchu na ulici zastavila, začala studovat údaje a teprve potom usoudila, že by mohlo jít o troubení auta/sanitu/hasiče a rozhlédla se. Kdysi jsem přesně na toto, vymyslel Vibrační náramek, ale je to blbost, právě kvůli tomu zbytečnému studování, co se děje a také nákladnému vývoji a výrobě. Pokud někdo neslyší, první, co udělá je to, že se rozhlédne a v případě troubícího auta uhne, bez koukání na to, o kolik se zvedla hladina zvuku. Případně doma, když je očekáván kurýr/návštěva, není důvod vědět údaje o kolik se zvedl zvuk, ale je důvod, podívat se, jestli už někdo nezvoní. K tomu stačí to zavibrování.

Rovněž jsou zbytečné různé druhy vibrací na různé zvuky. To by bylo úplně jiné programové vybavení (jiný princip – rozpoznávání a analýza zvuku), mnohonásobně větší náklady na vývoj, testování a výrobu. Nepotřebujeme, aby to rozeznalo 200 druhů houkání sanit, ale to, že „něco asi houká“, rozhlédneme se a tu sanitku vidíme, ať jsme v ČR, či třeba ve Finsku (jiné houkání).



Kdybych se vyznal v elektronice, měl kde a čím kutit, tak snad vyrobím prototyp.

««« Předchozí text: Severská filmová zima 2017 Následující text: Pozvání na setkání »»»

Ladislav Kratochvíl | 7. 2. 2017 Út 10.32 | Sluch, Různé | trvalý odkaz | tisk | 1017x



Pridat.eu Sdílet


Stranovzhled Kráťa 8/2003. Změna koncepce 5/2006. Změna na redakční systém RS2 2008.

 

Hosting poskytuje LTweb

Cestovní systém Dřevo Plzeň Emona Kroni Maledivy PixelEU Referáty Taxi Plzeň Vtipy Weby na míru Zvesela

 

optimalizace PageRank.cz

Page

 

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!


Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky. Pokud se komentář nezobrazí, neprošel bezpečnostní kontrolou a já jej musím schválit přes administraci. Nevkládej jej prosím znovu.
Druhé písmeno abecedy je:
Odpověd: