webík s vypnutým zvukem

Tyto stránky byly vybrány Národní knihovnou ČR jako kvalitní zdroj, který by měl být uchován do budoucna a stát se součástí českého kulturního dědictví. Stránky jsou archivovány několikrát ročně a jejich záznam je součástí České národní bibliografie a katalogu NK ČR.

 

Nové komentáře

 

Zpětné odkazy

 

Milníky přepisu v reálném čase v ČR

Tento článek není v žádném případě historie přepisu v reálném čase v České republice. Je to pouze bodově několik událostí, které z mého pohledu nejvíce pomohly tomu, že se přepisování tak pěkně „rozjelo“.

První přepisy byly v České republice na SummerCampu realizovaným Českou unií neslyšících v roce 2005. Taktéž byl přepis prováděn na konferenci Svět očima veřejnosti, veřejnost očima Neslyšících v roce 2004 a 2006.

Koncem roku 2006 udělali předseda Ćeské unie neslyšících – oblast Praha Ing. Martin Novák a webmaster klubu ohluchlých v unii Ladislav Kratochvíl tzv. betapřepis (víceméně pár odstavců textu na vyzkoušení – psal Ing. Novák) a první 26. 11. 2006 na kterém již přepisovala pí Finglová.

Po celý rok 2007 byly přepisy v Centru sociálních služeb ČUN Praha (Dlouhá 37) a jeden na valné hromadě České unie neslyšících, oblastní organizace Praha, kdy byly přepisem zpřístupněny i příspěvky ve znakovém jazyce lidem kteří preferují češtinu.

Koncem roku 2007 napsal L Kratochvíl p Winterovi, šéfredaktorovi portálu pro osoby se specifickými potřebami (www.helpnet.cz), jenž pořádá konference INSPO. Konference INSPO byla následně přepisována a zpřístupněna těm kteří preferují češtinu a jiný komunikační systém neovládají. Touto akcí začal přecházet přepis v reálním čase do podvědomí veřejnosti. Ing. Martin Novák měl na INSPO o přepisu přednášku.

Během roku 2007 se paní Mgr. Věra Strnadová pokoušela přepis dosadit do tehdejší novely zákona o znakové řeči jako komunikační systém pod názvem záznam mluvené řeči v reálném čase. Několikrát se stalo, že tato část z návrhu novely vypadla. Například slovo v reálném čase. Nakonec se podařilo vše vrátit a to díky pozměňovacím návrhům předložené paní poslankyní Levou v poslanecké sněmovně. Sněmovna pozměňovací návrh většinou hlasů schválila. To bylo velké vítězství. Na jednání výboru byla poslancům předána petice požadující odstranění pojmu znaková řeč a prosazení přepisu v reálném čase.

V září 2008 se rozjel projekt Mgr. Věry Strnadové a Ing. Martina Nováka na přepis. Koordinátorem projektu se stal p Winter. Webové stránky (www.prepis.cun.cz) byly práce L Kratochvíla.

V říjnu 2008 podepsal prezident Václav Klaus novelu „Zákona o komunikačních prostředcích neslyšících a hluchoslepých osob“, kde je zahrnut i přepis. Zákon nabyl účinnosti dnem 20. 10. 2008.

««« Předchozí text: Vizuální upozornění pro neslyšící řidiče Následující text: Zákon o komunikačních systémech neslyšících a hluchoslepých osob (zákon č. 384/2008 Sb.) »»»

Ladislav Kratochvíl | 6. 11. 2008 Čt 22.57 | Komunikace | trvalý odkaz | tisk | 1954x



Pridat.eu Sdílet


Stranovzhled Kráťa 8/2003. Změna koncepce 5/2006. Změna na redakční systém RS2 2008.

 

Hosting poskytuje LTweb

Cestovní systém Dřevo Plzeň Emona Kroni Maledivy PixelEU Referáty Taxi Plzeň Vtipy Weby na míru Zvesela

 

optimalizace PageRank.cz

Page

 

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!


Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky. Pokud se komentář nezobrazí, neprošel bezpečnostní kontrolou a já jej musím schválit přes administraci. Nevkládej jej prosím znovu.
vidíme
Odpověd: