webík s vypnutým zvukem

Tyto stránky byly vybrány Národní knihovnou ČR jako kvalitní zdroj, který by měl být uchován do budoucna a stát se součástí českého kulturního dědictví. Stránky jsou archivovány několikrát ročně a jejich záznam je součástí České národní bibliografie a katalogu NK ČR.

 

Nové komentáře

 

Zpětné odkazy

 

Jak televize Nova vydírá diváky s postižením sluchu


Televize Nova si bere diváky s postižením sluchu jako rukojmí, ve snaze zabránit přijetí novely Zákona o rozhlasovém a televizním vysílání.
Ze zákona mají komerční televize povinnost zpřístupnit 15 % vysílání divákům s postižením sluchu skrytými titulky (teletext 888). Zákon vznikl v době, kdy měla více kanálů snad jen Česká televize (která má ze zákona povinnost opatřit 70 % pořadů titulky). Oněch 15 % si však „vyčůraně“ komerční televize vysvětlují tak, že je jedno, na kterém vysílacím kanále (kterých už mají i 5) kolik bude, že 15 % tvoří průměr dohromady za všechny kanály. Důsledek je ten, že na svém hlavním kanále titulkují díky neustálým několik let starým reprízám, třeba 35 %, na dalším 9 %, na dalších dvou 5 % (jeden z nich pouze staré reprízy) a někde 0 % (Prima ZOOM). Osoby s postižením sluchu usilují v novele zákona o to, aby byla povinnost titulkovat na všech kanálech nejméně 15 % a každý rok by byla povinnost procenta navyšovat.

To se však komerčním televizím nelíbí a Nova 5. – 19. 12. 2016 spustila přímo „vyděračskou kampaň“, které říká „Pilotní projekt“. U pořadů, kde jsou běžně titulky (seriály) se místo titulků objevily titulky:

Testujeme dopad chystané novely
Vysílacího zákona. V případě jejího
schválení nebude pořad titulkován.
Komentáře vítáme na nova.cz/ titulky


Diváci jsou samozřejmě rozhořčeni, píší stížnosti a přesně to, je záměr Novy. Tyto stížnosti totiž následně použije jako argument proti novele s tím, že samy osoby s postižením sluchu novelu nechtějí. Zapomněli však na několik věcí. Když to je „podle novely“, proč nemá skryté titulky na dalších svých kanálech, ale rovněž onen nápis? V novele je i návrh 15 % stopáže. Teď to komerční televize počítají jako 15 % vysílaných pořadů a dejme tomu pětiminutový pořad s titulky, má hodnotu jako dvouhodinový film. A také se jim nelíbí "stopáž pořadu“. Proto, protože by se nepočítalo třeba 50 minut u seriálu (jak je uvedeno v programu), ale odečetly by se reklamy a zbylo jen 25 minut.

Tím, že televize netitulkují, přichází o diváky a nejen z řad osob s postižením sluchu. Když se totiž kouká rodina, kde někdo neslyší (např. babička) na televizi, koukají se na to, co je opatřeno titulky. To je také úplně první kritérium při výběru pořadu. Co by se nám líbilo, je až to druhé.

Navíc titulky nevyužívají pouze osoby s postižením sluchu, ale i spousta slyšících. Co by se asi strhlo, kdyby Nova v rámci nějakého projektu úplně vypnula na 14 dní zvuk?

««« Předchozí text: Dotazník ASNEP k titulkování kanálů komerčních televizních společností Následující text: Oznámení o porušení práv diváků se sluchovým postižením ze strany televizní společnosti Nova CET 21 spol. s.r.o. »»»

Ladislav Kratochvíl | 15. 12. 2016 Čt 09.49 | Titulky | trvalý odkaz | tisk | 1112xPridat.eu Sdílet


Stranovzhled Kráťa 8/2003. Změna koncepce 5/2006. Změna na redakční systém RS2 2008.

 

Hosting poskytuje LTweb

Cestovní systém Dřevo Plzeň Emona Kroni Maledivy PixelEU Referáty Taxi Plzeň Vtipy Weby na míru Zvesela

 

optimalizace PageRank.cz

Page

 

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!


Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky. Pokud se komentář nezobrazí, neprošel bezpečnostní kontrolou a já jej musím schválit přes administraci. Nevkládej jej prosím znovu.
vaří se na
Odpověd: