![]() |
Televize Nova si bere diváky s postižením sluchu jako rukojmí, ve snaze
zabránit přijetí novely Zákona o rozhlasovém a televizním
vysílání.
Ze zákona mají komerční televize povinnost zpřístupnit 15 % vysílání divákům s postižením sluchu skrytými titulky (teletext 888). Zákon vznikl v době, kdy měla více kanálů snad jen Česká televize (která má ze zákona povinnost opatřit 70 % pořadů titulky). Oněch 15 % si však „vyčůraně“ komerční televize vysvětlují tak, že je jedno, na kterém vysílacím kanále (kterých už mají i 5) kolik bude, že 15 % tvoří průměr dohromady za všechny kanály. Důsledek je ten, že na svém hlavním kanále titulkují díky neustálým několik let starým reprízám, třeba 35 %, na dalším 9 %, na dalších dvou 5 % (jeden z nich pouze staré reprízy) a někde 0 % (Prima ZOOM). Osoby s postižením sluchu usilují v novele zákona o to, aby byla povinnost titulkovat na všech kanálech nejméně 15 % a každý rok by byla povinnost procenta navyšovat.
To se však komerčním televizím nelíbí a Nova 5. – 19. 12. 2016
spustila přímo „vyděračskou kampaň“, které říká „Pilotní
projekt“. U pořadů, kde jsou běžně titulky (seriály) se místo titulků
objevily titulky:
Testujeme dopad chystané novely
Vysílacího zákona. V případě jejího
schválení nebude pořad titulkován.
Komentáře vítáme na nova.cz/ titulky
Diváci jsou samozřejmě rozhořčeni, píší stížnosti a přesně to, je záměr Novy. Tyto stížnosti totiž následně použije jako argument proti novele s tím, že samy osoby s postižením sluchu novelu nechtějí. Zapomněli však na několik věcí. Když to je „podle novely“, proč nemá skryté titulky na dalších svých kanálech, ale rovněž onen nápis? V novele je i návrh 15 % stopáže. Teď to komerční televize počítají jako 15 % vysílaných pořadů a dejme tomu pětiminutový pořad s titulky, má hodnotu jako dvouhodinový film. A také se jim nelíbí "stopáž pořadu“. Proto, protože by se nepočítalo třeba 50 minut u seriálu (jak je uvedeno v programu), ale odečetly by se reklamy a zbylo jen 25 minut.
Tím, že televize netitulkují, přichází o diváky a nejen z řad osob s postižením sluchu. Když se totiž kouká rodina, kde někdo neslyší (např. babička) na televizi, koukají se na to, co je opatřeno titulky. To je také úplně první kritérium při výběru pořadu. Co by se nám líbilo, je až to druhé.
Navíc titulky nevyužívají pouze osoby s postižením sluchu, ale i spousta slyšících. Co by se asi strhlo, kdyby Nova v rámci nějakého projektu úplně vypnula na 14 dní zvuk?
««« Předchozí text: Dotazník ASNEP k titulkování kanálů komerčních televizních společností Následující text: Oznámení o porušení práv diváků se sluchovým postižením ze strany televizní společnosti Nova CET 21 spol. s.r.o. »»»
Ladislav Kratochvíl | 15. 12. 2016 Čt 09.49 | Titulky | trvalý odkaz | tisk | 1266x
![]() |
|
Stranovzhled Kráťa 8/2003. Změna koncepce 5/2006. Změna na redakční systém RS2 2008.
optimalizace PageRank.cz