webík s vypnutým zvukem

Tyto stránky byly vybrány Národní knihovnou ČR jako kvalitní zdroj, který by měl být uchován do budoucna a stát se součástí českého kulturního dědictví. Stránky jsou archivovány několikrát ročně a jejich záznam je součástí České národní bibliografie a katalogu NK ČR.

 

Nové komentáře

 

Zpětné odkazy

 

Jezdící text se špatně čte

Když jsem si dnes pustil televizní stanici Z1 (http://www.z1tv.cz/), byl jsem velmi mile překvapen. Zprávičky v dolním proužku neutíkají, ale animovaně naskakují zespodu (v jakési ukázce jsem líný tu animaci vyrábět) po celých větách. Věty se mění zhruba po deseti vteřinách. Pokud jsou „jezdící“, čtenář doslova „visí očima“ v místě, kde vyjíždí písmena a nemůže ani na chvíli odvrátit zrak, nebo sledovat co se děje na obrazovce, protože v tu chvíli mu „ujedou“ slova, musí je zase najít a už jen to je mnohdy velmi obtížné. Pokud mu text dokonce ujede a ztratí kontext, musí celé rotující zprávy číst znovu, kvůli jednomu či několika slovům, protože ztratí kontext.

U zpráv naskakujících po celých větách je to jinak. Věta se přečte během vteřiny a nemusí se čekat, až odněkud vyjede. Čas do naskočení další může věnovat sledování obrazu a když skáče další, upozorní jej na to právě ona animace – „něco se pohne“. u jezdícího textu se to hýbe pořád, jako v mraveništi.

Zakládám tímto pomyslnou sektu zapřísáhlých odpůrců jezdícího textu. Ten je možná vhodný na sdělení jako jsou například měny, teploty, kurzy akcií, dokonce možná na krátkých infopanelech v dopravních prostředcích o trase vozidla, ale na texty s několika větami rozhodně ne.

Ale zase abych jen nekritizoval, když naskakuje jedna věta například na 3× (dolní ukázka), vypadá to jaksi nepřirozeně. U běžícího textu na délce nezáleží.

ČT24

  14:55:45  
  *   Běžící titulky jsou naprosto nevhodné na textové zprávičky.   *   Slova neustále utíkají, při čtení se musí soustředit jen na ně a na nic jiného.   *   Pokud odvrátíte zrak například jen na to, abyste si hodili do hrnku kostku cukru, ujede vám slovo, musíte jej zrakem hledat a často dokonce zmizí úplně.   *   Pokud ztratíte kontext a to je u jednovětých zpráv snadné, musíte celý „kolotoč“ zpráviček absolvovat znovu.   *   U běžících titulků jde jen velmi obtížně sledovat dění na obrazovce, veškerá pozornost se musí věnovat čtení.   *  

 

Z1

tv-z1.gif, 16kB

««« Předchozí text: Rozhovor s ohluchlým (II. část) Následující text: Vizuální upozornění pro neslyšící řidiče »»»

Ladislav Kratochvíl | 16. 10. 2008 Čt 21.43 | Titulky | trvalý odkaz | tisk | 1977xPridat.eu Sdílet


Stranovzhled Kráťa 8/2003. Změna koncepce 5/2006. Změna na redakční systém RS2 2008.

 

Hosting poskytuje LTweb

Cestovní systém Dřevo Plzeň Emona Kroni Maledivy PixelEU Referáty Taxi Plzeň Vtipy Weby na míru Zvesela

 

optimalizace PageRank.cz

Page

 

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

reaguj[1] Petr

Já jsem před rokem psal do České televize, aby pustili titulky pomaleji, ale ani neodpověděli. Nabíhání celých řádků je lepší.

16. 10. 2008 Čt 23.50
reaguj[2] Z Kontík

Nemáte přihlášku do klubu odpůrců jezdícího textu? Hned bych vstoupil.

18. 10. 2008 So 03.30
reaguj[3] Tom

Zkuste svoji stížnost na jezdící titulky napsat někam do denního tisku

2. 11. 2008 Ne 16.10
Přidej komentář!


Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky. Pokud se komentář nezobrazí, neprošel bezpečnostní kontrolou a já jej musím schválit přes administraci. Nevkládej jej prosím znovu.
Druhé písmeno abecedy je:
Odpověd: