webík s vypnutým zvukem

Tyto stránky byly vybrány Národní knihovnou ČR jako kvalitní zdroj, který by měl být uchován do budoucna a stát se součástí českého kulturního dědictví. Stránky jsou archivovány několikrát ročně a jejich záznam je součástí České národní bibliografie a katalogu NK ČR.

 

Tour de France - sportovní cestopis pro diváky s postižením sluchu

Za posledních 12 let jsem se toho nedozvěděl o cyklistice tolik, jako za týden sledování letošní (2015) Tour de France. A kromě toho i spoustu informací o místech, na která se nikdy nepodívám.

Je to proto, že 12 let neslyším a Česká televize letos titulkuje Tour de France (teletext 888). V předchozích letech jsem Tour de France bez skrytých titulků sledoval občas a to tak „na půl oka“, jelikož jsem nevěděl, co se říká a zaujaly mne víceméně pouze záběry míst, kudy se jelo.

Se skrytými titulky to je však něco zcela jiného. Probírají se taktiky a proč se co dělá, vybavení kol a týmů, pravidla, historky, informace o místech, kudy závodníci jedou, a spousta dalšího. Jak se třeba pravidla, či taktiky, za těch 12 let změnily, jsem vůbec netušil.

Tento cyklistický etapový závod je rovněž nádherný „cestopis“. Kamery jedou se závodníky, časté jsou letecké záběry z helikoptéry a k tomu „cestopisné“ informace. Není to jako třeba při závodech aut, kdy bývají kamery na jednom místě a ukazují projíždějící auta.

Díky Česká televize a Západočeská univerzito v Plzni (ZČU titulky „živých pořadů“ vyrábí) za tento skvělý počin. A nejen za Tour.

Není to tak dlouho, co byly na ČT Sport skryté titulky víceméně sporadicky. Teď jsem se však všiml, že titulkováno je snad 70 % pořadů. Kromě těch „živých“ i hodně ze záznamu.

U živých přenosů jsou důležitá právě ta studia, kde se často mluví třeba o pravidlech (sledování sportu bez znalosti pravidel je zmatečné). U pořadů ze záznamu, zase co komentátor/ka říká.

Velmi oceňuji například titulkování souhrnů z nedávných Evropských her. Na sledování všeho v přímém přenosu ani není čas a otitulkovaný souhrn je super. A samozřejmě titulkování souhrnů etap Tour.

A několik ilustračních fotek obrazovky pro ty, co se nekoukali.

««« Předchozí text: novinky Helpnetu - mimořádné vydání 29.6.2015 Následující text: Komentované procházky po Praze s využitím online přepisu »»»

Ladislav Kratochvíl | 26. 7. 2015 Ne 10.56 | Titulky | trvalý odkaz | tisk | 1943xPridat.eu Sdílet


Stranovzhled Kráťa 8/2003. Změna koncepce 5/2006. Změna na redakční systém RS2 2008.

 

Hosting poskytuje LTweb

Cestovní systém Dřevo Plzeň Emona Kroni Maledivy PixelEU Referáty Taxi Plzeň Vtipy Weby na míru Zvesela

 

optimalizace PageRank.cz

Page

 

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

reaguj[1] eva

škoda, že to není avizováno přímo v pořadu, že to jde se ST. nenapadlo mne se koukat na zive.cz, zda to má ST. dívali se ostatní, já na chvíli. ale i tak, škoda.

27. 7. 2015 Po 16.58
Přidej komentář!


Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky. Pokud se komentář nezobrazí, neprošel bezpečnostní kontrolou a já jej musím schválit přes administraci. Nevkládej jej prosím znovu.
lžící se
Odpověd: