webík s vypnutým zvukem

Tyto stránky byly vybrány Národní knihovnou ČR jako kvalitní zdroj, který by měl být uchován do budoucna a stát se součástí českého kulturního dědictví. Stránky jsou archivovány několikrát ročně a jejich záznam je součástí České národní bibliografie a katalogu NK ČR.

 

Nové komentáře

 

Zpětné odkazy

 

Hudební klipy ve znakovém jazyce, opatřené českými titulky

Veškeré hudební klipy, které jsem za dobu svého neslyšení (od 2003) na internetu viděl, a které byly prezentovány jako klipy „bezbariérové pro osoby s postižením sluchu“, byly z mého pohledu diskriminační, protože nikdy nebyly opatřeny titulky, aby osoby s postižením sluchu, jenž komunikují česky věděly, co se zpívá.

V klipech se totiž vždy pouze znakovalo, takže o čem se zpívá věděla pouze část osob s postižením sluchu, jenž komunikuje ve znakovém jazyce. Velmi mile mě tedy překvapily klipy šansoniéra Igora Šebo.

Igor zpívá, při tom s grácií znakuje (Igor snaží znakovat tak, jak jej to naučili jeho neslyšící přátelé) a k tomu běží české titulky. Moc se mi to líbí z několika důvodů:

Šanson není rap, ani běžná mluva, ale pěkně pomalu, takže se dá i pochytit nějaký ten znak (což právě z rychlého ne) a něco se přiučit. A funguje to tak i obráceně. Ti, kteří komunikují ve znakovém jazyce a nezvládají dobře češtinu, se zase mohou zdokonalovat v ní, navíc klip se dá i pozastavit, případně pustit opakovaně.

Pro zdokonalování se v češtině se pak takový klip opatřený titulky jistě hodí i slyšícím cizincům, kteří znají hovorovou podobu slov a chtějí vědět, jak se to píše. Rozhodně to je zábavnější, než slovník. Vychutnejte si tedy šansony Igora Šebo.

Další, které jsou natočeny a ve zpracování (nebo natočeny teprve budou) přidám.


««« Předchozí text: Švandovo divadlo zve na představení s českými titulky pro neslyšící Následující text: INSPO 2016 - registrace ukončena »»»

Ladislav Kratochvíl | 7. 2. 2016 Ne 06.27 | Různé | trvalý odkaz | tisk | 2223xPridat.eu Sdílet


Stranovzhled Kráťa 8/2003. Změna koncepce 5/2006. Změna na redakční systém RS2 2008.

 

Hosting poskytuje LTweb

Cestovní systém Dřevo Plzeň Emona Kroni Maledivy PixelEU Referáty Taxi Plzeň Vtipy Weby na míru Zvesela

 

optimalizace PageRank.cz

Page

 

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

reaguj[1] Evropský institut kulturních a mírových studii, spolek

Milý pane Kratochvíle, jsme velmi potěšeni, že i Vám se naše klipy líbí. Brzy budou další. Kamila Radostová

29. 6. 2015 Po 17.43
Přidej komentář!


Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky. Pokud se komentář nezobrazí, neprošel bezpečnostní kontrolou a já jej musím schválit přes administraci. Nevkládej jej prosím znovu.
Druhé písmeno abecedy je:
Odpověd: