webík s vypnutým zvukem

Tyto stránky byly vybrány Národní knihovnou ČR jako kvalitní zdroj, který by měl být uchován do budoucna a stát se součástí českého kulturního dědictví. Stránky jsou archivovány několikrát ročně a jejich záznam je součástí České národní bibliografie a katalogu NK ČR.

 

Nové komentáře

 

Zpětné odkazy

 

Vy neumíte odezírat?

Myslet si, že kdo neslyší, umí automaticky odezírat na sto procent, případně komunikovat ve znakovém jazyce je jako myslet si, že ten, komu amputují nohu, umí po probuzení plynně finsky a dělat, že odezřu vše, co mi říká neznámý (nenakoukaný) člověk, je jako kývat „ano“ při odborné přednášce o bertolomii,



V bance
Kráťa: „Dobrý den, já jsem úplně hluchý a vy tu na pobočce máte on-line přepis pro neslyšící, tak bych se potřeboval na něco vyptat ohledně mého účtu.“
Pracovnice: „Dobrý den a co potřebujete?“
Kráťa: „Nevím, co říkáte, protože nic neslyším. Abych to věděl, spusťte ten přepis.“
Pět minut hledání přístupových údajů k přepisu a telefonování o rady, mezi tím dotaz pracovnice: „Vy neumíte odezírat?“
Kráťa (otázku odezře): „Ne. A vy?“

Lecos samozřejmě po letech neslyšení odezřu. Na rozhovor to však není a na rozhovor v bance, kde záleží na každém slovíčku už vůbec ne. I kdybych uměl odezírat perfektně, stejně se nikdy neodezře vše řečené, ale musí se domýšlet. A nehodlám se při jednání v bance plně soustřeďovat na to, abych odezřel slova, ale chci se soustředit na obsah sdělení. Napadá mě přirovnání s vozíčkářem. Představte si dotaz: „Vy neumíte jezdit po schodech?“ Vozíčkář sice s úsilím zdolá jeden nízký obrubník (hluchavka odezře leccos), místo schodů ale pojede výtahem (výtah = přepis pro ohluchlé). Připusťme, že by uměl vyjet po schodech do prvního patra, nemohl by se však u toho bavit o něčem důležitém (…tak bych se potřeboval na něco vyptat ohledně mého účtu). Komické, že? Znám spoustu lidí, kteří neslyší a odezírají „jak z praku“ avšak nikdy jsem se nesetkal s tím, že by poprosili o zopakování sdělení. I slyšící dělají: „Cožeee?“ A když takové stoprocentně odezírající lidi poprosíte o zopakování třeba: „Karel Kohout věděl hlavní město Vietnamu,“ odpoví často třeba: „Jo, jasně.“

««« Předchozí text: Jak jsem se stal netvalidou Následující text: Smartphone jako logopedická pomůcka pro nácvik mluvení »»»

Ladislav Kratochvíl | 4. 4. 2015 So 09.56 | Komunikace | trvalý odkaz | tisk | 1212x



Pridat.eu Sdílet


Stranovzhled Kráťa 8/2003. Změna koncepce 5/2006. Změna na redakční systém RS2 2008.

 

Hosting poskytuje LTweb

Cestovní systém Dřevo Plzeň Emona Kroni Maledivy PixelEU Referáty Taxi Plzeň Vtipy Weby na míru Zvesela

 

optimalizace PageRank.cz

Page

 

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!


Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky. Pokud se komentář nezobrazí, neprošel bezpečnostní kontrolou a já jej musím schválit přes administraci. Nevkládej jej prosím znovu.
lžící se
Odpověd: