webík s vypnutým zvukem

Tyto stránky byly vybrány Národní knihovnou ČR jako kvalitní zdroj, který by měl být uchován do budoucna a stát se součástí českého kulturního dědictví. Stránky jsou archivovány několikrát ročně a jejich záznam je součástí České národní bibliografie a katalogu NK ČR.

 

Nové komentáře

 

Zpětné odkazy

 

Cena Rafael a 300 000 korun za projekt VozejkMap

Cenu Nadace Vodafone Rafael za využití ICT inovace pro důstojnější život lidí se zdravotním postižením získala Česká asociace paraplegiků – CZEPA za projekt VozejkMap. Zástupcům organizace ji dnes předal na konferenci INSPO v Kongresovém centru Praha ředitel Nadace Vodafone Ondřej Zapletal.Autorem fyzické podoby ceny, k níž vítězná organizace dostane ještě 300 000 Kč, je profesor, akademický sochař Marian Karel, který se práci se sklem věnuje většinu své umělecké kariéry a jehož díla jsou zastoupena v mnoha světových muzeích.

Samotnou cenu představuje válec dokonalého tvaru, který je ručně vybroušen z optického skla Janem Frydrychem. Válec je v půli rozříznut platinovou vrstvou a tato vrstva pak funguje jako zrcadlo reflektující logo Ceny Nadace Vodafone Rafael, které je vypískováno na vnějším plášti válce.

„Cenou Rafael chceme nejen podpořit nejnadějnější a již do jisté míry úspěšné technologické projekty pro hendikepované, aby mohly dále růst, ale také přitáhnout pozornost k potenciálu, který se ve využití technologií pro lidi s postižením skrývá,“ řekl ředitel Nadace Vodafone Ondřej Zapletal.

VozejkMap představuje mapu bezbariérových míst nejen v ČR. Lze na ni přistupovat pomocí mobilní aplikace pro chytré telefony nebo přes webové rozhraní. Nabízí mapu, navigaci a také informace o bezbariérových místech v celé ČR, ale začínají přibývat i ze zahraničí. Data do ní zadávají a ověřují samotní vozíčkáři. Ke dni konání konference obsahovala 7738 bezbariérových míst.

Webové rozhraní používá stejnou databázi jako mobilní aplikace. Veškerá data jso manuálně kontrolována a potvrzena administrátorem obvykle do 24 hodin. V případě, že data nejsou úplná nebo jsou duplicitní, je uživatel, který je vložil, upozorněn emailem.

Výhodou mobilní aplikace je rychlé přidání a vyhledávání objektů v místě, kde se právě uživatel nachází (GPS sama určí místo). Po zadání konkrétního zařízení je možné využít navigační systém a další funkce mobilních zařízení.

VozejkMap (www.vozejkmap.cz) umožňuje vozíčkářům naplánovat si cestu tak, aby se nedostali do potíží a mohli cestovat samostatně a svobodně. Pomůže najít například nejbližší bezbariérovou kavárnu či WC. Přes internet pracuje s VozejkMapem denně v průměru 55 uživatelů, do mobilních zařízení si stáhlo aplikaci 1286 zájemců, z toho čtvrtinu tvoří majitelé iPhonů a tři čtvrtiny mají přístroje s Androidem.

Projekt VozejkMap vznikl za podpory Nadace Vodafone a provozuje ho Česká asociace paraplegiků – CZEPA. Administrátorem je vozíčkář (kvadruplegik) Stanislav Kubík.

Cena Nadace Vodafone Rafael není jediným oceněním, kterého se projektu dostalo. V soutěži Fóra dárců „Být vidět“ se stal nejlepším internetovým projektem 2013 a v soutěži Fondu Otakara Motejla „Společně otevíráme data“ získala aplikace 2. místo a zvláštní cenu Nadace Vodafone.

O cenu Nadace Vodafone Rafael se mohly ucházet projekty, které již přinášejí užitek minimálně 500 uživatelů nejméně po dobu půl roku. Projekty byly hodnoceny odbornou komisí ve složení Ondřej Zapletal, Nadace Vodafone, Jaroslav Winter, BMI sdružení, Tomáš Zdechovský, poslanec Evropského parlamentu, Jan Veselý, Laboratoř Nadace Vodafone, a Radek Pavlíček, středisko Teiresiás. Komise přihlížela k míře využití informačních a komunikačních technologií, ke společenskému dopadu, otevřenosti a škálovatelnosti řešení.

Rafael, cena Nadace Vodafone, byla letos na konferenci INSPO 28. března v Kongresovém centru Praha udělována vůbec poprvé. Je oceněním za využití ICT inovace pro důstojnější život lidí se zdravotním postižením.

««« Předchozí text: INSPO 2015: Více než 260 přihlášených Následující text: Jak (ne)pletou ostatní se slovem neslyšet »»»

www.helpnet.cz | 29. 3. 2015 Ne 10.50 | Helpnet | trvalý odkaz | tisk | 589xPridat.eu Sdílet


Stranovzhled Kráťa 8/2003. Změna koncepce 5/2006. Změna na redakční systém RS2 2008.

 

Hosting poskytuje LTweb

Cestovní systém Dřevo Plzeň Emona Kroni Maledivy PixelEU Referáty Taxi Plzeň Vtipy Weby na míru Zvesela

 

optimalizace PageRank.cz

Page

 

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!


Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky. Pokud se komentář nezobrazí, neprošel bezpečnostní kontrolou a já jej musím schválit přes administraci. Nevkládej jej prosím znovu.
vaří se na
Odpověd: