webík s vypnutým zvukem

Tyto stránky byly vybrány Národní knihovnou ČR jako kvalitní zdroj, který by měl být uchován do budoucna a stát se součástí českého kulturního dědictví. Stránky jsou archivovány několikrát ročně a jejich záznam je součástí České národní bibliografie a katalogu NK ČR.

 

Nové komentáře

 

Zpětné odkazy

 

5. ročník festivalu Severská filmová zima


Přinášíme vám filmy nejen ze Skandinávie, ale i z Grónska



PRAHA, KINO LUCERNA, 16. – 22. 2. 2015
BRNO, KINO ART, 17. – 22. 2. 2015
JABLONEC, KINO JUNIOR, 17. – 26. 2. 2015
JESENÍK, ENNEA CAFFÉ a KINO POHODA, 17. 2. – 18. 3. 2015
JIČÍN, BIOGRAF ČESKÝ RÁJ, 3. – 25. 2. 2015
LITOMĚŘICE, KINO MÁJ, 23. – 25. 2. 2015
OSTRAVA, MINIKINO, 16. – 20. 2. 2015
ÚSTÍ NAD LABEM, EXPERIMENTÁLNÍ PROSTOR MUMIE a FOKUS KAFE, 16. – 20. 2. 2015
TEPLICE, KINO KVĚTEN, 24. – 25. 2. 2015
VESELÍ NAD MORAVOU, KINO MORAVA, 14. – 15. 2. 2015
ZLÍN, GOLDEN APPLE CINEMA, 19. – 22. 2. 2015
ŽELEZNÝ BROD, KC KINO BROD, 27. – 28. 2. 2012



Na mrazivé příběhy z ledových plání či skandinávských metropolí Vás již po páté zve zimní festival severské kinematografie, pořádaný Severským filmovým klubem. Festival tentokrát zavítá do dvanácti českých a moravských měst a nabídne celkem 30 filmů z 6 severských zemí – 7 švédských, 4 finské, 7 norských, 6 dánských, 2 islandské a 4 grónské. Uvedeny budou jak filmy nové, tak méně známé snímky staršího data výroby. Na přání diváků opět dojde i na opakování některých úspěšných titulů z minulých ročníků. Nabídka bude pestrá i žánrově – od komedií, přes dramatické a dokumentární snímky až po detektivní příběhy a jeden horor.

Festival bude slavnostně zahájen 16. února českou premiérou norského filmu PROTI PŘÍRODĚ (2014). Jedná se o příběh muže, který svou životní krizi řeší útěkem do hor, aby zde znovu nalezl svou identitu a radost ze života. Pozvání na zahájení přijal režisér, scénárista a představitel hlavní role v jedné osobě, Ole Giæver. Druhým hostem festivalu bude Hivshu, pravnuk Roberta Pearyho, hlavní aktér filmu CENA ZA PÓL. Oba hosté budou po svém filmu odpovídat na dotazy diváků.

Novinkou letošního ročníku je tzv. Grónská sekce. Nelehký život Gróňanů, opředený nejrůznějšími mýty, divákům přiblíží hned několik filmů. Nejstarší z nich je QIVITOQ – DUCH HOR (1956). Poetický příběh mladé dánské učitelky, která přijíždí do Grónska překvapit svého přítele, byl úplně prvním dánským filmem nominovaným na Oscara.
Qivitoq se v různých podobách objevuje i v dalších dvou filmech. Zatímco hlavnímu hrdinovi snímku SRDCE SVĚTLA pomůže najít cestu zpět k hodnotám tradičního grónského způsobu života, historicky první grónský horor STÍNY V HORÁCH, poukazuje na jeho temné stránky. V dokumentárním snímku CENA ZA PÓL švédského režiséra Staffana Juléna se pravnuk Roberta Edwina Pearyho vydává po stopách svého pradědečka, amerického polárníka a pravděpodobně prvního člověka, který dosáhl severního pólu (1909) a také po stopách Minika, malého inuitského chlapce. Minik byl s spolu s dalšími pěti Inuity odvezen do New Yorku pro účel antropologického výzkumu. Zbylých pět záhy zemřelo, Minik jediný přežil a byl dán k adopci. Zajímavé téma nabízí i dánské drama EXPERIMENT , pojednávající o sociálním experimentu, který měl v padesátých letech za cíl převychovat děti grónských Inuitů na malé Dány. Ti se měli stát modelem pro budoucí grónskou společnost, jejich kořeny však byly silnější.

Příznivci detektivek jistě ocení islandský snímek SEVERNÍ BLATA Baltasara Kormákura, oceněný v hlavní soutěži Karlovarského festivalu (2007, Křišťálový glóbus). Aktuální je i norské drama CHCI TVÉ SRDCE, ve kterém otec v zoufalství unese svou vlastní dceru, se kterou se nesmí stýkat. Mezi slíbené komedie patří ROZHÝBEJ TO a TÉMĚŘ DOKONALÝ režisérky dánsko-gambijského původu Helly Joof.

Jako doprovodný program v pražské Lucerně je připravena výstava fotografií 3913 TASIILAQ. Autorem fotografií i stejnojmenné knihy je dánský badatel Ole G. Jensen, který se již přes třicet let zabývá grónským uměním a kulturou. Ve své knize vzdává hold obyvatelům grónského městečka Tasiilaq, jedné z nejvíce izolovaných osad na světě. Výstavu zapůjčilo Dánské velvyslanectví v Praze.

V úterý 17. února ve 20:15 se můžete o Grónsku dozvědět ještě více na přednášce, GRÓNSKO – země věčného sněhu a ledu, PhDr. Ing. Zdeňka Lyčky, bývalého velvyslance České republiky v Dánsku, který spolu s Violou Somogyi získal tvůrčí odměnu v rámci Ceny Josefa Jungmanna 1998 za překlad Grónských mýtů a pověstí Knuda Rasmussena.

Festival je jako jediný v Čechách plně přizpůsobený neslyšícím divákům. Všechny filmy jsou již tradičně opatřeny barevně upravenými titulky, doplněnými o informace o hlucích a všech dějích, které jsou mimo záběr. Zahájení festivalu bude tlumočeno do znakového jazyka, zajištěn je také simultánní přepis.

Festival pořádá občanské sdružení Severský filmový klub za podpory Severského kulturního fondu se sídlem v Kodani, Ministerstva kultury, Hlavního města Prahy a ambasád severských států.

Více informací o festivalu a jednotlivých filmech najdete na stránkách Severského filmového klubu: www.sfklub.cz





««« Předchozí text: Konference INSPO s organizačními novinkami Následující text: Falešná sbírka na neslyšící »»»

Ladislav Kratochvíl | 28. 1. 2015 St 19.34 | Různé | trvalý odkaz | tisk | 1365x



Pridat.eu Sdílet


Stranovzhled Kráťa 8/2003. Změna koncepce 5/2006. Změna na redakční systém RS2 2008.

 

Hosting poskytuje LTweb

Cestovní systém Dřevo Plzeň Emona Kroni Maledivy PixelEU Referáty Taxi Plzeň Vtipy Weby na míru Zvesela

 

optimalizace PageRank.cz

Page

 

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!


Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky. Pokud se komentář nezobrazí, neprošel bezpečnostní kontrolou a já jej musím schválit přes administraci. Nevkládej jej prosím znovu.
kolik je 1 + 1?
Odpověd: