webík s vypnutým zvukem

Tyto stránky byly vybrány Národní knihovnou ČR jako kvalitní zdroj, který by měl být uchován do budoucna a stát se součástí českého kulturního dědictví. Stránky jsou archivovány několikrát ročně a jejich záznam je součástí České národní bibliografie a katalogu NK ČR.

 

Nové komentáře

 

Zpětné odkazy

 

Neslyšíme a jdeme vyřizovat na úřad



Skvělý počin udělalo nakladatelství Pařez & Tetřev, když uvolnilo několik rad z připravované knihy „Breviář náhle ohluchlých“ a už před vydáním se lze připravit například na návštěvu úřadu.



Ohluchli jste a potřebujete vyměnit nějaký průkaz?
Je to jednoduché. Je dobré si před návštěvou úřadu zjistit, co všechno budou chtít a jít na úřad připraveni. Nejlepší však je, vzít s sebou rovnou všechny listy, které vám přijdou užitečné (např. rodný, oddací, rozvodový, úmrtní, kulové eso, čtyřlístek a list papíru z tiskárny na psaní). Také fotografii. Nesnažte se vyfotit mobilem před zrcadlem a upravovat pak fotku v grafickém editoru, abyste vypadali mladší, ale zajděte k profesionálnímu fotografovi.

A jdeme na úřad
Zaklepete na příslušné dveře a protože neslyšíte, jak se ozve „moment“, vezmete po chvilce za kliku a vstoupíte.
Značnou pozornost přítomných v místnosti na sebe strhnete hned pozdravem. Vy totiž pozdravíte úplně normálně, ale přítomní se budou domnívat, že v tiché místnosti to je řvaní (nevíte, jestli tam je ticho, nebo třeba rámus z ulice, či nehraje nějaká hudba – obzvláště o Vánocích, kdy se pouští už od listopadu koledy), takže se na vás všichni po pozdravu otočí. To je jasný signál, že se vám chtějí věnovat.
Ačkoli je před vámi zjevně klientka, směle předneste svůj požadavek, jelikož ona jen bude stát s otevřenou pusou, nebude nic namítat a asi bude zvědavá na komunikaci, protože ihned po pozdravu řeknete, že neslyšíte a musí se vám psát.
Úřednice řekne pár vět, ale vy zavrtíte hlavou a zopakujete, že neslyšíte a potřebujete to napsat.
Úřednice věty zopakuje víc nahlas. Vám to však nebude k pomoci, protože nejste nedoslýchavý/á, ale neslyšíte vůbec, na což jí upozorníte a znovu požádáte o napsání. Úřednice vzdá nějaké vysvětlování, vezme si papírek 8×8 cm a bude se na něj snažit napsat oněch pár vět, což se jí samozřejmě nebude dařit (pokud nebude psát dvoumilimetrovým písmem), protože se jí to tam nevejde a psát na monitor ji nenapadne. Nyní přijde vás čas na vytažení listu papíru z tiskárny a se slovy: „Tady se vám bude psát lépe,“ ji ho podáte. Když vám konečně napíše, co všechno je k výměně průkazu potřeba, vytáhnete vše potřebné (jelikož budete připraveni) a zeptáte se, kdy máte přijít.
Pozorně si přečtěte (vyluštěte) rukopis, abyste si nespletli „za 15 dní“ s „patnáctého“, když je dvanáctého.
To by by nebylo jaksi fair play, jít požadovat nový prukaz dříve, než trvá jeho výroba, protože oni to musejí nejdříve nějak schválit, případně si ověřit u odborného lékaře jestli jste nezačal/a zázračně slyšet, nebo něco podobného.

««« Předchozí text: Komprimovaná sdělení Následující text: Třeba to nebyla učitelka, ale jen uklízečka »»»

Ladislav Kratochvíl | 17. 11. 2014 Po 09.43 | Komunikace | trvalý odkaz | tisk | 1357x



Pridat.eu Sdílet


Stranovzhled Kráťa 8/2003. Změna koncepce 5/2006. Změna na redakční systém RS2 2008.

 

Hosting poskytuje LTweb

Cestovní systém Dřevo Plzeň Emona Kroni Maledivy PixelEU Referáty Taxi Plzeň Vtipy Weby na míru Zvesela

 

optimalizace PageRank.cz

Page

 

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!


Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky. Pokud se komentář nezobrazí, neprošel bezpečnostní kontrolou a já jej musím schválit přes administraci. Nevkládej jej prosím znovu.
Co dělá Slunce?
Odpověd: