webík s vypnutým zvukem

Tyto stránky byly vybrány Národní knihovnou ČR jako kvalitní zdroj, který by měl být uchován do budoucna a stát se součástí českého kulturního dědictví. Stránky jsou archivovány několikrát ročně a jejich záznam je součástí České národní bibliografie a katalogu NK ČR.

 

Nejsem žádný postižený

Často někdo mluví, nebo píše o postižených a má na mysli lidi se zdravotním postižením. Postižení mohou být lidé třeba povodní. Ale zdravotním stavem ne.

Když už používat slovo „postižení“, tak „lidé s postižením“, jelikož na prvním místě je člověk a ten by měl být zachován celý. „Postižení lidé“ je něco jako „psí lidé“, kdežto „lidé s postižením“ je jako „lidé se psy“


Rovněž neříkáme „zlomený nohově“, ale někdo, se zlomenou nohou.
Propracoval jsem se však k dalšímu levelu bez slova postižení, protože mě nic nepostihlo. Jsem pouze v nevýhodě co se týče zvuků a jsem tedy „Kráťa s vypnutým zvukem“ (protože jsem ohluchlý od svých čtyřiceti let). Ti, kteří neslyší už od narození a tím pádem o sluch nikdy nepřišli by mohli být „lidé bez zvuku“.
U lidí kteří nevidí by to mohlo být podobné (s vypnutým zrakem, bez zraku) a místo „vozíčkář“ by mohlo být třeba „člověk na vozíku“ (Napadlo by vás napsat „bíloholec“? To je totéž jako „vozíčkář“. Bílá hůl i vozík jsou kompenzační pomůcky.).
Rovněž lze použít „někdo se znevýhodněním“ (případně s handicapem). Nikoli znevýhodněný, nebo handicapovaný. Kůň na dostizích také není handicapovaný, ale běží s handicapem.

««« Předchozí text: Poděkování České televizi Následující text: Nejlepší kompenzační pomůcka je pro mě internet »»»

Ladislav Kratochvíl | 13. 11. 2014 Čt 09.25 | Různé | trvalý odkaz | tisk | 1350xPridat.eu Sdílet


Stranovzhled Kráťa 8/2003. Změna koncepce 5/2006. Změna na redakční systém RS2 2008.

 

Hosting poskytuje LTweb

Cestovní systém Dřevo Plzeň Emona Kroni Maledivy PixelEU Referáty Taxi Plzeň Vtipy Weby na míru Zvesela

 

optimalizace PageRank.cz

Page

 

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!


Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky. Pokud se komentář nezobrazí, neprošel bezpečnostní kontrolou a já jej musím schválit přes administraci. Nevkládej jej prosím znovu.
Co dělá Slunce?
Odpověd: