webík s vypnutým zvukem

Tyto stránky byly vybrány Národní knihovnou ČR jako kvalitní zdroj, který by měl být uchován do budoucna a stát se součástí českého kulturního dědictví. Stránky jsou archivovány několikrát ročně a jejich záznam je součástí České národní bibliografie a katalogu NK ČR.

 

Bezbariérovost? Jak pro koho

Často se leckde chlubí, že mají cosi bezbariérového, ale už se nechlubí tím, že to je bezbariérové pouze pro nějakou část osob s postižením.

Typicky se vydávají za bezbariérová taková místa, kde jsou nájezdy pro lidi na vozíku (nebo vchod do budovy bez schodů). Avšak nejsou vůbec bezbariérové pro ty, kteří neslyší, nebo pro nevidomé.

Mnohokrát jsem se setkal s tím, že budova, označená jako „bezbariérová“ měla domovní zvonky bez světelné signalizace bzučení otevírání dveří po zazvonění a lomcoval jsem půl minuty dveřmi, jestli se otevřou (a když někdo, ke komu jsem šel, zabzučel o vteřinu déle, než jsem lomcoval, zvonil jsem znovu, jako trubka).
Je sice krásné, že jsou ony zvonky ve výšce, aby na ně šlo z vozíku dosáhnout, ale co je to např. platné někomu, kdo špatně (nebo vůbec) vidí a neví, který zvonek zmáčknout? Kdyby byl na tlačítku, nebo na jmenovce vedle třeba polorelief trojúhelníku, aby se to dalo poznat hmatem a na dalším zvonku zase kolečko, určitě by to bylo přívětivé.
V problémech lidí na vozíku, ani v problémech těch, kdo nevidí se vůbec nevyznám a budu tedy psát o některých bariérách nás, kteří neslyšíme. Nebudu psát o bariérách v dopravě (kterých je mnoho a už jsem o nich i psal viz např. http://ladislavkratochvil.blog.idnes.cz/…doprave.html), takže jen o bariérách budov.
Jak jsem zmínil. To je onen zvonek bez světelné signalizace bzučáku otevírání dveří. Pak třeba přivolání pomoci, když se zastaví výtah. Mohlo by tam být minimálně tel. číslo, na které jde poslat SMS a ze kterého někdo i odpoví.
U zavírání dveří výtahu také často není žádná světelná signalizace. A co třeba hlášení různých rozhlasů bez vizuální alternativy? Nebo i pouhé vyvolávání čísla pacienta, který je na řadě, sestrou v čekárně u lékaře, kdy neslyší pacient netuší, co se říká (nebo co když se ozve za pootevřenými dveřmi „další“)?
Je toho opravdu nejméně 35 spoust.

Nejvíc mi však vadí označení nemocnic jako bezbariérových, které dostaly do užívání tablet s tím, že to je bezbariérové pro ty, kdo neslyší (třeba tady http://www.parlamentnilisty.cz/…icimi-335214).
Tato služba je totiž pouze pro ty, kteří komunikují ve znakovém jazyce a nikoli pro všechny, kdo neslyší. Myslet si, že kdo neslyší, automaticky umí znakový jazyk, je podobné, jako myslet si, že když někdo oslepne, umí najednou finsky.
Škoda, že tablety nebudou moc využity. Ony by byly, kdyby byly pro všechny osoby se sluchovým postižením. Pro ty, jenž neslyší a komunikují česky je dosud v nemocnicích pouze „papír a tužka“. A to už existuje i profesionální on-line simultánní přepis.
Čili na tabletech v nemocnicích by měl být i program na přepis on-line a pacient by si vybral, jestli chce komunikovat ve znakovém jazyce, nebo česky. Pak by byla nemocnice bezbariérová vzhledem k neslyšícím. Nejvíc lidí s postižením sluchu jsou ti, kteří přicházejí o sluch věkem a těch bude v nemocnicích nejvíc (z velmi špatně slyšících, či neslyšících pacientů).
Tablety do nemocnic jsou hrazeny z veřejné sbírky. Když lidé během adventního koncertu dávali prostředky na tablety, domnívali se, že je dávají pro všechny, kteří neslyší a ne pro pouhých zhruba 10 000 osob se sluchovým postižením, když nás v ČR je asi 500 000 (Průzkum Doc. Ing. Hrubého).
Jenže ony tablety jsou do nemocnic dodávány s tím, že to je bezbariérové pro všechny, kdo neslyší a nemocnice si přiřazují nálepku „bezbariérová“.
A nejlepší je, že se proti tomu ohrazují i samotní neslyší komunikující ve znakovém jazyce, jelikož i ve znakovém jazyce jsou různá „nářečí“ a mají obavy že tlumočníkovi/ci z Prahy nebudou rozumět tak, jako místnímu, když jsou třeba z toho Náchoda.
Navíc mají obavy i samotní tlumočníci, že je tablety pošlou na pracák (přitom se stále všude možně píše, jak je tlumočníků nedostatek).

5. září 2014 …
Tlumočníci se obávají, že jim elektronické zařízení zaváděné ve středočeských nemocnicích sebere obživu.

http://data.5plus2.cz/…-BENESOV.pdf


««« Předchozí text: Jak se ptát, když člověk neslyší Následující text: Poděkování České televizi »»»

Ladislav Kratochvíl | 7. 11. 2014 Pá 09.49 | Různé | trvalý odkaz | tisk | 1193xPridat.eu Sdílet


Stranovzhled Kráťa 8/2003. Změna koncepce 5/2006. Změna na redakční systém RS2 2008.

 

Hosting poskytuje LTweb

Cestovní systém Dřevo Plzeň Emona Kroni Maledivy PixelEU Referáty Taxi Plzeň Vtipy Weby na míru Zvesela

 

optimalizace PageRank.cz

Page

 

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!


Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky. Pokud se komentář nezobrazí, neprošel bezpečnostní kontrolou a já jej musím schválit přes administraci. Nevkládej jej prosím znovu.
Jak dělá pes?
Odpověd: