webík s vypnutým zvukem

Tyto stránky byly vybrány Národní knihovnou ČR jako kvalitní zdroj, který by měl být uchován do budoucna a stát se součástí českého kulturního dědictví. Stránky jsou archivovány několikrát ročně a jejich záznam je součástí České národní bibliografie a katalogu NK ČR.

 

Simultánní přepis mluvené řeči

Vznikl projekt simultánního přepisu mluvené řeči. K tomuto projektu vznikly i webové stránky http://prepis.cun.cz. Manager projektu Jaroslav Winter o projektu píše:

Projekt Simultánní přepis mluvené řeči realizuje Česká unie neslyšících, oblastní organizace Praha za podpory Nadace Vodafone Česká republika, částečně na něj přispívá také Ministerstvo práce a sociálních věcí. Cílem projektu je vytvořit podmínky pro postupné odstraňování komunikační a informační bariéry u osob se sluchovým postižením, a to s využitím informačních technologií, konkrétně pomocí simultánního přepisu mluvené řeči a jeho promítání na plátno.

Simultánní přepis mluvené řeči uvítají osoby s jakýmkoliv sluchovým handicapem. Původně byl zamýšlen především pro lidi, kteří ohluchli během svého života a ovládají český jazyk. Přepis však usnadní porozumění mluvené řeči také nedoslýchavým a mohou jej využít rovněž neslyšící komunikující běžně pomocí znakového jazyka. Ti si s jeho pomocí ověří, jak se dané sdělení vyjádří v češtině.

Projekt potrvá od září 2008 do září 2009 a v jeho průběhu bude zajištěn simultánní přepis mluvené řeči na různých akcích pořádaných ČUN Praha, ale i dalšími organizacemi, včetně mimopražských. Přepis prováděný rychlopísařkami na počítači či notebooku se bude promítat pro neslyšící na plátno, v případě malé skupinky (například u soudu) je možné propojit notebook písaře s notebooky neslyšících.

Zkušenosti získané v průběhu projektu by měly posloužit při vypracování projektu v rámci Evropského sociálního fondu v ČR, jehož cílem bude vytvořit podmínky pro to, aby se zajišťování simultánního přepisu mluvené řeči stalo v České republice běžnou sociální službou, kterou budou moci lidé se sluchovým postižením využívat. Díky tomu by se mohly zpřístupnit různé kulturní, společenské, vzdělávací, sportovní a další akce i těm lidem s těžkým sluchovým postižením, kteří dosud byli z účasti na nich vyloučeni.

Nezapomeňte sledovat stránky projektu http://prepis.cun.cz, kde se objevují nové věci.

««« Předchozí text: Novinky z Helpnetu Následující text: Prezident Klaus podepsal zákon o komunikačních systémech neslyšících a hluchoslepých osob »»»

Ladislav Kratochvíl | 2. 10. 2008 Čt 01.29 | Komunikace | trvalý odkaz | tisk | 16466xPridat.eu Sdílet


Stranovzhled Kráťa 8/2003. Změna koncepce 5/2006. Změna na redakční systém RS2 2008.

 

Hosting poskytuje LTweb

Cestovní systém Dřevo Plzeň Emona Kroni Maledivy PixelEU Referáty Taxi Plzeň Vtipy Weby na míru Zvesela

 

optimalizace PageRank.cz

Page

 

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!


Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky. Pokud se komentář nezobrazí, neprošel bezpečnostní kontrolou a já jej musím schválit přes administraci. Nevkládej jej prosím znovu.
Druhé písmeno abecedy je:
Odpověd: