webík s vypnutým zvukem

Tyto stránky byly vybrány Národní knihovnou ČR jako kvalitní zdroj, který by měl být uchován do budoucna a stát se součástí českého kulturního dědictví. Stránky jsou archivovány několikrát ročně a jejich záznam je součástí České národní bibliografie a katalogu NK ČR.

 

Nové komentáře

 

Zpětné odkazy

 

Neexistují neslyšící "a" ohluchlí

V poslední době se velmi často setkávám s tím, že někdo mluví či píše o neslyšících „a“ ohluchlých, jakoby snad byli ohluchlí slyšící.
Neslyšící je ten, kdo neslyší a je přeci úplně jedno, z jakého důvodu, nebo jak dlouho neslyší. Jednou jsem sepsal rozdělení lidí podle stavu jejich sluchu. Bylo mi řečeno, že tak to není a na můj dotaz, jak to tedy je mi odpovězeno nebylo. Posuďte tedy sami ono logické rozdělení:nesmysl se slovem neslyšící podsouvaný spekulanty


Slyšící (ten kdo slyší)

  • Slyší výborně
  • Slyší normálně
  • Slyší trochu hůře


Nedoslýchavý (na předchozím obrázku nejsou)
Aby rozuměl řeči, potřebuje sluchadlo. Nedoslýchavý může být velmi lehce a obejde se dokonce i bez sluchadla, ale také velmi těžce a používá dokonce sluchadla 2. Samozřejmě hranice mezi slyšící<>nedoslýchavý a nedoslýchavý<>neslyší jsou velmi tenké a mohou se různé „překrývat“. To posuzují odborní lékaři a mají na to stanovené normy, které neznám.


Neslyšící (ten kdo neslyší)

  • Ohluchlý dříve (při narození či v raném dětství před osvojením si řeči – často materský jazyk znakový)
  • Ohluchlý později (po osvojení si řeči a jazyka -materský jazyk mluvený).


Jako příklad si k tomu ještě vezmu svítilnu.


Svítí (slyšící)
Svítí špatně (nedoslýchaví)
Nesvítí (neslyšící)

Nelze rozlišovat nesvítící na nesvítící „a“ tu, která nesvítí, protože jí praskla žárovka. Lze to rozlišovat, že je nesvítící (neslyšící) a to pak například podle toho, jestli jí praskla žárovka dříve či později, ale stále nesvítí, ať už praskla kdykoli.
Smutné je právě to matení zejména slyšících, kteří považují za neslyší ty, kdož neslyší (ohluchlé dříve i později). Toho je často využíváno. Někdo podpoří neslyšící v domnění, že podporuje všechny. Jenže se z toho udělá, že podpora je určena pouze malé části neslyšících.
Ostatně například na internetu jsou často k vidění ikonky donátorů (Evropský sociální font, Ministerstvo sociálních věcí…) a vše je určeno neslyšícím, nikdy ohluchlým.

««« Předchozí text: Kapesní sluchadlo versus sluchadlo na kostní vedení BAHA Následující text: Novinky z Helpnetu »»»

Ladislav Kratochvíl | 25. 9. 2008 Čt 01.03 | Sluch | trvalý odkaz | tisk | 2844xPridat.eu Sdílet


Stranovzhled Kráťa 8/2003. Změna koncepce 5/2006. Změna na redakční systém RS2 2008.

 

Hosting poskytuje LTweb

Cestovní systém Dřevo Plzeň Emona Kroni Maledivy PixelEU Referáty Taxi Plzeň Vtipy Weby na míru Zvesela

 

optimalizace PageRank.cz

Page

 

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

reaguj[1] Pavel K

Slyšící nedělají rozdíly mezi tím kdo jak a kdy přišel o sluch. Pro slyšící jsou ti druzí všichni stejní. Výstižné je slovo hluchoněmí a neslyšící dělit na ohluchlé a hluchoněmé. Jenže tohle slovo je dnes už snad sprosté, tak na „ohluchlé“ a „mlčící“.

25. 9. 2008 Čt 11.01
reaguj[2] Roy

Pavel K napsal… Slyšící nedělají rozdíly mezi neslyšícími. To je pravda Myslím si , že pomaloučku se to bude měnit. Bude se víc nazírat na to jak se neslyšící domluví se slyšícím. Pro slyšící je mluvit tak aby se odezíralo jednodušší a hlavně přirozenější. Znakovat...... Těžko....... Takže u slyšících víc bude platit …ohluchlí a znakujicí...... Oba názvy patří do jednotné čeledi neslyšící.........

25. 9. 2008 Čt 18.34
reaguj[3] Věra

Kráťo, máš v tom věcné chyby. Ne všichni, kdo neslyší, jsou ohluchlí! Jsou celé generace neslyšících, které to dědí, třeba až do 5. kolena zpět, nikdo z nich nikdy neslyšel, tedy nemohl ohluchnout. Vedle ohluchlých JSOU NESLYŠÍCÍ, kteří neohluchli.

28. 9. 2008 Ne 15.32
reaguj[4] Kráťa

Věra: Všimni se že píšu: Ohluchlý dříve (při narození či v raném dětství před osvojením si řeči – často materský jazyk znakový) A je přeci logické, že když někdo neslyší dědičně, patří mezi ohluchlé dříve a jeho mateřským jazykem bývá jazyk znakový (Nebo chceš tvrdit že ne?), protože se užívá v rodině, kde je to dědičné.

Nejsem lékař a není to rozděleno podle všech specifik, ani se nevyjadřuji lékařským slovníkem. Lékaři si totiž napíší na desky zdravotní dokumentace výstižné „hluchoněmý/á“ a tím to pro ně končí.

Hledal jsem ve všech možných knihách a na netu, abych sem dal rozdělení sepsané odborníky, ale nikde jsem jej nenašel. Ani na mou několikerou výzvu jej nikdy nikdo nevypracoval (například tady http://kochlear.cz/forum/index.php?… ). Rád jej zveřejním, ale domnívám se, že ono rozdělení se nikde nepíše zcela záměrně, protože by se jaksi nešlo vymotat z onoho nesmyslu, že neslyšící se dělí na neslyšící a ohluchlé, jak je na obrázku.

Ale protože chci prokázat dobrou vůli, předělal jsem to podle tvé připomínky, aby to mohlo být univerzální.

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

28. 9. 2008 Ne 19.03
Přidej komentář!


Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky. Pokud se komentář nezobrazí, neprošel bezpečnostní kontrolou a já jej musím schválit přes administraci. Nevkládej jej prosím znovu.
Co má slon?
Odpověd: