Sice už jsem to sepsal někdy v únoru 2008. Ale po vytištění v časopisu Gong 9/10 2008 mi začali psát lidičky kdeže se to dá koupit, to dávám i sem. Bude to tu déle k vidění.
Za skvělou kompenzační pomůcku pro neslyšící považuji vibrační náramek s detekcí náhlé změny množství zvuků v okolí. Ne hlasitosti jako takové, ale „náhlý rozdíl v hlasitosti". Hladina by byla regulovatelná dejme tomu ve třech stupních velmi citlivé/normální/nízká citlivost, kvůli snadnému nastavení uživatelem. Velmi citlivé dejme tomu při náhlém zvýšení o 5 decibelů – šlo by použít k buzení. Nařídí se obyčejný budík a při zazvonění náramek zavibruje. V noci nebývá příliš „hlučno/různých náhlých zvuků" a budík nemusí být nijak hlasitý.
Nízká citlivost (vibruje až při změně třeba o 30 decibelů) by se zase mohla nastavit na velmi rušné ulici, aby náramek nevibroval neustále, ale až při podstatné změně – zatroubení auta v blízkosti, zacinkání tramvaje, zaskřípění brzd… Nejde o detekci „co je to za zvuk" (i když základní zvuky – sirény atd. by se časem přidat mohly), ale o detekci „něco se děje" a neslyšící se porozhlédne co se asi děje – bez detekce je vše nechtěně „ignorováno" – například siréna sanity za rohem.
Velký pomocníček pro neslyšící řidiče, kdy si nemusí všimnout
například blikající sanity/hasičů/troubení auta za sebou atd.
nemusí nepřetržitě „periferně" sledovat zpětná
zrcátka, což snižuje jinou pozornost a na křižovatce, kde má
zelenou (ale blíží se ta sanita – kterou nevidí – je za rohem) se tak
velmi sníží riziko srážky.
Neslyšící je doma, někdo zazvoní – náramek zavibruje.
Neslyšícímu začne za zády štěkat pes – minimálně důvod
k ohlédnutí, co se děje.
Začne pískat konev s vařící se vodou (a jiné zvuky v domácnosti).
Někdo náhle zakřičí (třeba: „Bacha!„) – důvod k rozhlédnutí
se.
Na ulici se blíží rychle jedoucí motorka, která je sice zdálky slyšet,
ale není vidět (to až dvě vteřiny od neslyšícího).
Zazvoní mobilní telefon s příjmem SMS.
Neslyšící zazvoní u domu, ale neví, že začaly „bzučet“ dveře
elektronického vrátného (nastaví před zazvoněním vysokou citlivost a
pozná to – také pozná, když někdo začne mluvit do domácího telefonu a
může sám říct něco ve smyslu že neslyší.
Rozeznění sirén/y (někde hoří/poplach).
Pak ještě takové víceméně zpříjemnění života. Dejme tomu při sledování filmu, když jsou ve filmu výbuchy, výstřely, rány, které vidí, náramek při tom zavibruje (vysoká citlivost) Také například při práci na počítači. Počítač vydává zvuky při určitých událostech.
Součástí náramku by mohl být display s obyčejným ukazatelem času a ukazatelem třeba v pěti stupních, o kolik se okolní zvuk změnil (o hodně – sirény, o málo – el.. vrátný) jako jsou například ukazatele signálu/nabití u mobilních telefonů. V dnešní době by asi nebyl velký problém něco takového vyvinout a dokonce to vidím jako prima práci pro nějakého studenta elektroniky.
««« Předchozí text: novinky Helpnetu 24.8.2008 Následující text: Kapesní sluchadlo versus sluchadlo na kostní vedení BAHA »»»
Ladislav Kratochvíl | 8. 9. 2008 Po 17.09 | Různé | trvalý odkaz | tisk | 130367x
Sdílet |
|
Stranovzhled Kráťa 8/2003. Změna koncepce 5/2006. Změna na redakční systém RS2 2008.
optimalizace PageRank.cz
Tohle bude velmi dobrá kompenzační pomůcka. Píšu, že bude, protože jsem přesvědčen o tom, že náramek začne někdo brzy vyrábět.
Chtěla bych vědět kde se dá koupit vibrační náramek. Zatím nikde, nikdo to nevyrábí, je to jen můj nápad.
Rád bych vědel, jestli ten náramek vibruje i při vyslovení jmena potichu, neš ostatní slova. Případně jej zakodovat.
[4] paja: Rád bych vědel, jestli ten náramek vibruje i při vyslovení jmena potichu, neš ostatní slova. Případně jej zakodovat.
Ten náramek neexistuje. Je to můj nápad, nevím kdo by to vyrobil/vyráběl. Koukal jsem i na to, že bych si tuto myšlenku nechal patentovat a pak někoho oslovoval, ale nemám na zaplacení patentu. Dopadne to tak, že si to někdy nechá patentovat nějaká firma, začne to vyrábět a bude mít kšefty po celém světě. Ale hlavně že to bude.
Co se týče zavibrování při vyslovení nějakého slova, záleželo by na nastavené citlivosti. Ale to by pak při mluvě vibrovalo stále. Na konkrétní jméno by musel být software na rozpoznání řeči, čímž by se to celé prodražilo 1 000×. Nehledě na to, že by tam musel být procesor a úložiště na ten software (i když to by šlo na kartu miniSD).