webík s vypnutým zvukem

Tyto stránky byly vybrány Národní knihovnou ČR jako kvalitní zdroj, který by měl být uchován do budoucna a stát se součástí českého kulturního dědictví. Stránky jsou archivovány několikrát ročně a jejich záznam je součástí České národní bibliografie a katalogu NK ČR.

 

Nové komentáře

 

Zpětné odkazy

 

Otevřený dopis premiérovi

V nedělním OVM byla informace, že ve středu se sejdou členové vlády a bude se jednat mimo jiné i o tom, zda osobám se zdravotním postižením budou místo průkazek se zdravotním postižením dávat sKarty. Proto jsem čelnům vlády rozeslala tento dopis: 

Dobrý den, nejdříve dovolte, abych se Vám představila. Jmenuji se Věra Strnadová, mám zdravotní postižení a již jsme se setkali v roce 2008 na Úřadě vlady, když jsme Vám spolu s panem Krásou z NRZP předávali petice na zachování našich průkazek ZTP.

Nyní se na Vás obracím s podobnou prosbou. Zatímco ostatní lidé, kteří mají sKartu jen na 4 roky (lidé v hmotné nouzi, nezaměstnaní a na rodičovské dovolené), osoby se zdravotním psotižením, kterým seberou průkazky ZTP a nahradí je sKartami, budou tyto sKarty mít už do smrti, protože nám zdravotní postižení zůstává do konce života. Matky na rodičovské dovolené si sKartu vyzvednou a dají na 4 roky do šuplíku, kdežto my je budeme muset všude nosit s sebou a veřejně ukazovat třeba v autobuse při kupování jízdenky i kdekoli jinde, kde požadují předložení nebo i kopírování průkazu osoby se zdravotním postižením, třeba když žádám o parkovací místo, o slevu na telefon a podobně. A nyní bych měla místo svého průkazu osoby se zdravotním postižením všude veřejně ukazovat a kopírovat stigmatizující sociální kartu? Ve hmotné nouzi nejsem!! (Ten, kdo oje ve hmotno nouzi, nemusí tu katrtu nosti pořád s sebou a veřejně ji všude ukazovat jako my, to se týká jenom ZTP!) Mnoho držitelů průkazu pro osoby se zdravotním postižením (průkazu ZTP či TP) vůbec nedostává žádné dávky, tedy to nemá s dávkami z MPSV ani s bankou co dělat. Životnost má plastová karta 4 roky, máme snad my, osoby se zdravotním postižením, do konce života každé 4 roky chodit pro další sociální kartu? Průkaz osoby se zdravotním postižením už existoval předtím a dosud existuje, plnil a plní svou úlohu k uplatnění mimořádných výhod v systémech, které takové výhody nabízejí, a samozřejmě nebyl vydáván bankovním ústavem. http://www.audis.cz/…ukaz-ztp.jpg

Identifikační funkce sociální karty? Ve styku s úřadem práce jsem se dosud prokazovala občanským průkazem. Úřednice zadala údaje do systému a ihned získala potřebné informace. Nyní navíc mám novou elektronickou občanku. Identifikační číslo může být v čipu el. občanky. Není tedy jasné, v čem bude sociální karta pro mne nebo úředníka výhodnější. A nebude výhodnější ani pro samotnou banku, která má plastové karty vydávat, když dávky nedostávám.

Nevhodné je také srovnání s „kartičkou pojišťovny“, protože ta pojišťovní je pro zdravotní sestru jen pro důkaz, že jsem skutečně pojištěna a také u které pojišťovny; na jednotné podobě těch pojišťovních kartiček se shodla Evropská unie, a Česká republika jako člen Unie tuto dohodu dodržuje. Sociální karta přece nebude využívána ani jako průkazka zdravotních pojišťoven, protože ta už existuje a má podobu dle evropských norem.

Proč by měl průkaz osoby se zdravotním postižením vypadat jako „sociální karta“ pro osoby trpící hmotnou nouzí? Proč by se měl jmenovat sociální karta (sKarta), místo mnohem vhodnějšího a výstižnějšího názvu „Průkaz osoby se zdravotním postižením“ se specifikací ZTP, ZTP/P jako dosud? Musí „Průkaz osoby se zdravotním postižením“ skutečně vydávat právě banka, a mít tam svoje reklamní logo? Nikde ve světě nevydává průkaz osoby se zdravotním postižením banka!

Více než rok dáváme (my, osoby se zdravotním postižením) najevo svůj nesouhlas s sKartami, byly velké demonstrace… není to snad dost jasný signál? Mysleli jsme si, že členové vlády mají „zastávat svůj úřad v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí“; a tady se vše děje proti vůli těch lidí, kterých se to týká… A konečně si ani já, ani ostatní osoby se zdravotním postižením nepřejeme, aby naše osobní údaje, které jsou k dispozici státní správě, byly vydány soukromé společnosti, tedy bance, ke které nemáme žádný vztah ani jako klienti;
je to v rozporu s požadavky na ochranu práva na soukromí.

Prosím, pomozte nám, ať nemusíme naše průkazy osob se zdravotním postižením (ZTP a ZTP/P) vyměnit za sociální karty z banky!

S úctou Mgr. Věra Strnadová

««« Předchozí text: Václav Krása k argumentům o sKartě: Snůška polopravd a zavádějících informací Následující text: Eelektronická petice proti nespravedlivému posuzování zdravotního stavu »»»

Ladislav Kratochvíl | 9. 4. 2013 Út 00.14 | Sociální | trvalý odkaz | tisk | 1648x



Pridat.eu Sdílet


Stranovzhled Kráťa 8/2003. Změna koncepce 5/2006. Změna na redakční systém RS2 2008.

 

Hosting poskytuje LTweb

Cestovní systém Dřevo Plzeň Emona Kroni Maledivy PixelEU Referáty Taxi Plzeň Vtipy Weby na míru Zvesela

 

optimalizace PageRank.cz

Page

 

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!


Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky. Pokud se komentář nezobrazí, neprošel bezpečnostní kontrolou a já jej musím schválit přes administraci. Nevkládej jej prosím znovu.
lžící se
Odpověd: