![]() |
Dobrý den,
dostáváte newsletter o tom, co se událo v uplynulých třech dnech na
Helpnetu. Tento portál o problematice zdravotního postižení provozuje BMI
sdružení, šéfredaktorem je Jaroslav Winter (winter@brezen.cz). Sponzorem
portálu je společnost CZI. Víte-li o někom ve svém
okolí, koho by tyto informace mohly rovněž zajímat, rád jej zařadím na
seznam odběratelů, kterých je již více než 7410.
Dokumentárnímu filmu o čtyřech lidech na vozíku, kteří svým životem, svými skutky a životní energií jsou inspirací pro ostatní, chybí k dokončení 50 000 korun. Jeho režisér Jiří Diviš se pokouší získat je pomocí crowfundingu. Na portálu Hithit.cz, který se specializuje na hromadné financování kreativních projektů, představil svůj záměr a nabízí přispěvatelům určité výhody. Pokud se požadovaná částka nesejde do 45 dnů, dárcům jsou jejich finanční příspěvky vráceny. V tuto chvíli je na kontě 17 000 korun a do konce zbývá 18 dnů. Nezkusíte pomoci zajímavému projektu?
Technologii pro bezdrátový přenos textového přepisu mluveného projevu na mobilní zařízení nazvanou Polygraf účastníci konference INSPO již znají. Na posledních dvou ročnících díky ní mohli textový přepis pořizovaný během jednání sledovat – kromě tradičního druhého plátna – také na mobilních tabletech, které zástupci Masarykovy univerzity individuálně zapůjčovali zájemcům se sluchovým postižením. Na letošní konferenci, která proběhne 16. března v Kongresovém centru Praha, bude představena nejnovější verze systému, jejíž nejzásadnější novinkou je možnost zobrazit si na mobilním zařízení také obraz, který je aktuálně promítán na hlavní prezentační plátno přednášejícím, a sledovat ho individuálně v bezprostřední vzdálenosti (včetně zvětšení a barevného přizpůsobení). Tato funkce je primárně určena pro uživatele se zrakovým postižením, ale poslouží i dalším, kdo mají jakoukoliv jinou překážku sledovat centrální prezentační plátno.
Z rozpočtu ministerstva práce a sociálních věcí letos putuje na podporu sociální služeb 6,05 miliardy korun. Resort v dotacích rozdělí o 360 milionů korun méně než za celý loňský rok. Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR říká, že je potřeba dalších 490 miliónů korun, zejména na individuální projekty. Po jednání s ministryní Ludmilou Müllerovou se zástupci asociace a krajů shodli na tom, že je potřeba více zapojit kraje do dotačního řízení a přehodnotit potřebnost a efektivitu služeb v jednotlivých krajích. Další jednání je naplánováno na březen.
Projekt VozejkMap přináší českým vozíčkářům lepší orientaci v místech, kde to dobře neznají nebo nemají zmapováno. Výhodou je vkládání ověřených dat samotnými uživateli a ověřování dat administrátorem. Informace o přístupnosti objektů lze vyhledávat i v chytrém mobilu, aplikace pro Android je už k dispozici, pro iOS přibude zanedlouho.
A chystá také několik atraktivních akcí pro veřejnost.
Dvouletý projekt „Finanční gramotnost jako nástroj uplatnění na trhu práce pro osoby se zrakovým postižením“ zahájila Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ČR.
Celostátní soutěž v 10 kategoriích vyhlašuje v rámci X. ročníku projektu „Tvoříme duší…“ Sdružení Artefaktum.cz a Centrum pro zdravotně postižené Libereckého kraje.
Ptá se v únorovém vydání časopisu Sociální služby článek Michaely Tiché vycházející z jejího průzkumu.
Občanské sdružení Rytmus dnes spustilo internetovou stránku Co by bylo, kdyby, která prezentuje výsledky ročního výzkumu, jenž si kladl za cíl na konkrétním příkladu menšího města v Čechách modelovat přechod k inkluzívnímu školství. Internetová stránka popisuje, jak by to vypadalo, kdyby místní speciální škola byla z nějakého důvodu uzavřena a žáci s postižením by nastoupili do svých spádových škol. Kolik by kde přibylo žáků a jak by byly naplňovány jejich speciální vzdělávací potřeby? Jaké další personální zdroje by školy potřebovaly, aby dokázaly tyto potřeby naplnit? A kolik by to všechno stálo?
Účelem školení bylo zprostředkovat zaměstnavateli teoretické i praktické informace z oblasti zaměstnávání osob se zdravotním postižením.
Vznikl na základě dlouholetých výzkumů neurovědců, po deseti letech používání ve světě a loňském pilotním ověření začíná naostro také v ČR. Program byl s prokazatelnými výsledky testován u dětí – od těch se speciálními potřebami až po nadprůměrně nadané, u studentů, dospělých i seniorů. U všech došlo k výraznému zlepšení kognitivních funkcí mozku.
««« Předchozí text: Václav Krása: Konec právního státu Následující text: Novinky Helpnetu 24.2.2013 »»»
Ladislav Kratochvíl | 21. 2. 2013 Čt 09.53 | Různé | trvalý odkaz | tisk | 1485x
![]() |
|
Stranovzhled Kráťa 8/2003. Změna koncepce 5/2006. Změna na redakční systém RS2 2008.
optimalizace PageRank.cz