![]() |
Kochleární implantát je je elektronická funkční smyslová náhrada, která zprostředkuje sluchové vjemy neslyšícím jedincům přímou elektrickou stimulací sluchového nervu uvnitř hlemýždě vnitřního ucha.
Vnitřní část kochleárního implantátu se sklá dá z přijímače–stimulátoru, který je umístěn do jamky skalní kosti, a jemného svazku 22 (24) elektrod, který je zaveden do hlemýžde vnitřního ucha.
Vnější část je tvořena řečovým procesorem a mikrofonem s vysí lací cívkou, které jsou umístěny za boltcem a slouží k přenosu informace a energie do vnitřního přijímače.
Zavedení kochleárního implantátu provádí zkušený kofochirurg pomocí operačního mikroskopu; operace trvá přibližně 3 hodiny a v jejím závěru je prováděna…Maximá lní doba hospitalizace jsou dva týdny.
Za 4 – 6 týdnů po operaci je poprvé zapojen a naprogramován řečový procesor pacienta. Programování řečové ho procesoru je třeba provádět během prvního roku opakovaně asi desetkrát, později po třech měsících, po půl roce a pokud je nastavení procesoru stabilní, stačí provádět kontroly jednou ročně. Cílem je nastavení optimálního rozsahu stimulace jednotlivých elektrod tak, aby vyhovoval individuálním potřebám pacienta.
Důsledně a kvalitně prováděná rehabilitace je nezbytným předpokladem pro dobré využití kochleárního implantátu. U pacientů, kteří ohluchli po osvojení řeči a jazyka (postlingválně), je rehabilitace jednodušší a kratší. U těch, kteří se narodili neslyšící nebo ohluchli brzy po narození (prelingválně), trvá rehabilitace několik let.
Po zapojení řečového procesoru slyší člověk nejprve různé zvuky, a to i velmi slabé, hluboké i vysoké (až 10 kHz), a učí se je rozlišovat a poznávat. Postupně se učí rozlišovat známá slova z omezeného počtu alternativ bez pomoci odezí rání. Pacienti se učí identifikovat slova ve stále větších souborech, rozumět pokynům a jednoduchým otázkám. Rehabilitace tedy postupuje od detekce (zjištění) přes diskriminaci (rozlišování) a identifikaci (rozeznávání) k porozumění běžné konverzaci bez nutnosti odezírat. Díky sluchové kontrole se postupně zlepšuje také melodie rytmus a srozumitelnost řeči.
Pro dobré výsledky celého programu je velmi důležitá spolupráce lékařů s klinickými logopedy, kteří mají pacienta s implantátem v rehabilitační péči v místě bydliště.
Laboratoř elektronických smyslových náhrad (LESN)
Rumunská 14, 120 00 Praha 2
(vchod vedle prodejny sluchadel KIND)
tel.: 222 517 016
e-mail: tichy@feld.cvut.cz,
topol@feld.cvut.cz,
sedlak@feld.cvut.cz
««« Předchozí text: kochleární implantát - Informace pro žadatele Následující text: Kochleární implantát - řečový procesor »»»
Ladislav Kratochvíl | 4. 7. 2008 Pá 01.10 | Implantát | trvalý odkaz | tisk | 22492x
![]() |
|
Stranovzhled Kráťa 8/2003. Změna koncepce 5/2006. Změna na redakční systém RS2 2008.
optimalizace PageRank.cz