webík s vypnutým zvukem

Tyto stránky byly vybrány Národní knihovnou ČR jako kvalitní zdroj, který by měl být uchován do budoucna a stát se součástí českého kulturního dědictví. Stránky jsou archivovány několikrát ročně a jejich záznam je součástí České národní bibliografie a katalogu NK ČR.

 

Nové komentáře

 

Zpětné odkazy

 

Kochleární implantát - všeobecné informace

Kochleární implantát je je elektronická funkční smyslová náhrada, která zprostředkuje sluchové vjemy neslyšícím jedincům přímou elektrickou stimulací sluchového nervu uvnitř hlemýždě vnitřního ucha.

Jak pracuje kochleární implantát Nucleus

Implantát převádí zvuk na digitální signály, které jsou vysílány sluchovým nervem do mozku, kde jsou rozpoznávány jako zvuky.

schema 

1) Zvuk je přijímán mikrofonem v horní části řečového procesoru

2) Tam je zvuk zpracován do zakódovaných signálů,

3) které jsou vedeny do vysílací cívky.

4) Vysílací cívka vysílá signály přes kůži do implantátu (přijímače/stimulá toru), kde jsou převedeny na elektické impulzy.

5) Impulzy jsou poslány do svazku elektrod v hlemýždi, kde stimulují vlákna sluchového nervu.

6) Sluchový nerv vede výslednou informaci do vyšších sluchovách drah a dále do mozku, který je rozeznává jako zvuk

 

 

 

 

VNITŘNÍ ČÁST

 

Vnitřní část kochleárního implantátu se sklá dá z přijímače–stimulátoru, který je umístěn do jamky skalní kosti, a jemného svazku 22 (24) elektrod, který je zaveden do hlemýžde vnitřního ucha.

 

 

 

 

 

 

 

 

VNĚJŠÍ ČÁST

 

Vnější část je tvořena řečovým procesorem a mikrofonem s vysí lací cívkou, které jsou umístěny za boltcem a slouží k přenosu informace a energie do vnitřního přijímače.

 

 

 

OPERACE

Zavedení kochleárního implantátu provádí zkušený kofochirurg pomocí operačního mikroskopu; operace trvá přibližně 3 hodiny a v jejím závěru je prováděna…Maximá lní doba hospitalizace jsou dva týdny.

 

PROGRAMOVÁNÍ

Za 4 – 6 týdnů po operaci je poprvé zapojen a naprogramován řečový procesor pacienta. Programování řečové ho procesoru je třeba provádět během prvního roku opakovaně asi desetkrát, později po třech měsících, po půl roce a pokud je nastavení procesoru stabilní, stačí provádět kontroly jednou ročně. Cílem je nastavení optimálního rozsahu stimulace jednotlivých elektrod tak, aby vyhovoval individuálním potřebám pacienta.

 

REHABILITACE

Důsledně a kvalitně prováděná rehabilitace je nezbytným předpokladem pro dobré využití kochleárního implantátu. U pacientů, kteří ohluchli po osvojení řeči a jazyka (postlingválně), je rehabilitace jednodušší a kratší. U těch, kteří se narodili neslyšící nebo ohluchli brzy po narození (prelingválně), trvá rehabilitace několik let.

Po zapojení řečového procesoru slyší člověk nejprve různé zvuky, a to i velmi slabé, hluboké i vysoké (až 10 kHz), a učí se je rozlišovat a poznávat. Postupně se učí rozlišovat známá slova z omezeného počtu alternativ bez pomoci odezí rání. Pacienti se učí identifikovat slova ve stále větších souborech, rozumět pokynům a jednoduchým otázkám. Rehabilitace tedy postupuje od detekce (zjištění) přes diskriminaci (rozlišování) a identifikaci (rozeznávání) k porozumění běžné konverzaci bez nutnosti odezírat. Díky sluchové kontrole se postupně zlepšuje také melodie rytmus a srozumitelnost řeči.

Pro dobré výsledky celého programu je velmi důležitá spolupráce lékařů s klinickými logopedy, kteří mají pacienta s implantátem v rehabilitační péči v místě bydliště.

 

Výhradní dovozce pro Českou republiku:


AIMA, s.r.o.
Zavadilova 24, 160 00 Praha 6,
tel: 725 611 428 fax: 222 958 142,
e-mail: jprihodova@aima.cz 

 

 

Centrum kochleárních implantací pro dospělé:


ORL klinika 1.LF UK, Fakultní nemocnice v Motole
V Úvalu 84, 150 00 Praha 5
Tel: 224434301, fax: 224434319
E-mail: jiri.skrivan@lfmotol.cuni.cz

 

Technický servis

Laboratoř elektronických smyslových náhrad (LESN)
Rumunská 14, 120 00 Praha 2
(vchod vedle prodejny sluchadel KIND)
tel.: 222 517 016
e-mail: tichy@feld.cvut.cz, topol@feld.cvut.cz, sedlak@feld.cvut.cz

««« Předchozí text: kochleární implantát - Informace pro žadatele Následující text: Kochleární implantát - řečový procesor »»»

Ladislav Kratochvíl | 4. 7. 2008 Pá 01.10 | Implantát | trvalý odkaz | tisk | 22492xPridat.eu Sdílet


Stranovzhled Kráťa 8/2003. Změna koncepce 5/2006. Změna na redakční systém RS2 2008.

 

Hosting poskytuje LTweb

Cestovní systém Dřevo Plzeň Emona Kroni Maledivy PixelEU Referáty Taxi Plzeň Vtipy Weby na míru Zvesela

 

optimalizace PageRank.cz

Page

 

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!


Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky. Pokud se komentář nezobrazí, neprošel bezpečnostní kontrolou a já jej musím schválit přes administraci. Nevkládej jej prosím znovu.
kolik je 1 + 1?
Odpověd: