webík s vypnutým zvukem

Tyto stránky byly vybrány Národní knihovnou ČR jako kvalitní zdroj, který by měl být uchován do budoucna a stát se součástí českého kulturního dědictví. Stránky jsou archivovány několikrát ročně a jejich záznam je součástí České národní bibliografie a katalogu NK ČR.

 

Nové komentáře

 

Zpětné odkazy

 

Postižení není vlastnost

Vysoký, chytrý, hubený, pracovitý, atd. jsou lidské vlastnosti. Avšak postižení vlastnost není. Je to něco navíc. Používat výraz „postižený“, je podobné, jako „lopatový“ u člověka s lopatou.Postižení je něco, s čím žije celý člověk a má jakýsi „objem“. I člověk má jakýsi objem a tím, že se použije „postižený“ se z postižení udělá vlastnost, člověku to ukrojí část objemu, takže už není celý. A pokud je ono postižení velké, moc toho z člověka nezůstane. Mnohem lepší je „člověk s postižením“, protože člověk zůstane celý.

Neukrajujte lidi
Postižení lidé

Z lidí moc nezústalo,
postižení si zabralo většinu pro sebe
Lidé s postižením

Lidé zůstali celí
a postižení mají vedle sebe


Když má někdo psa, také neříkáme/nepíšeme „psovitý“, ale ten někdo se psem.Postižení není vlastnost
handicapovaní lidé
působí jako „psí lidé“
lidé s handicappem
působí jako „lidé se psy“

Rovněž je třeba uvádět s jakým postižením, protože jeden může být postižen na zdraví a druhý např. povodní. Jasně, je to delší, avšak výstižné.

Ještě rozeberu slovo „invalidní“ (rád si hraji se slovy). Ono „in“ je zápor přídavného jména (indiskrétní = všechno vykecá) a „validní“ je „platnost“. Dohromady to je tedy „neplatný“.

Nebo handicap u dostihů kdy koně nesou různou hmotnost, a jejich šance na vítězství teoreticky vyrovnané. I šance lidí v dostihu, kterému říkáme život by měly být vyrovnané. :-)

Já jsem tedy „Kráťa se sluchovým . postižením“, případně „Kráťa s postižením sluchu“. Nebo jsem s i s handicapem, nikoli postižený, nebo handicapovaný.Ladislav Kratochvíl
autor a provozovatel www.kochlear.cz, stránek osob se sluchovým postižením

««« Předchozí text: Promítání archivních filmů Následující text: Novinky z Helpnetu 7. 11. 2012 »»»

Ladislav Kratochvíl | 7. 11. 2012 St 07.41 | Různé | trvalý odkaz | tisk | 1502xPridat.eu Sdílet


Stranovzhled Kráťa 8/2003. Změna koncepce 5/2006. Změna na redakční systém RS2 2008.

 

Hosting poskytuje LTweb

Cestovní systém Dřevo Plzeň Emona Kroni Maledivy PixelEU Referáty Taxi Plzeň Vtipy Weby na míru Zvesela

 

optimalizace PageRank.cz

Page

 

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!


Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky. Pokud se komentář nezobrazí, neprošel bezpečnostní kontrolou a já jej musím schválit přes administraci. Nevkládej jej prosím znovu.
žárovka
Odpověd: