web se sluchovým postižením

Tyto stránky byly vybrány Národní knihovnou ČR jako kvalitní zdroj, který by měl být uchován do budoucna a stát se součástí českého kulturního dědictví. Stránky jsou archivovány několikrát ročně a jejich záznam je součástí České národní bibliografie a katalogu NK ČR.

 

Postižení není vlastnost

Vysoký, chytrý, hubený, pracovitý, atd. jsou lidské vlastnosti. Avšak postižení vlastnost není. Je to něco navíc. Používat výraz „postižený“, je podobné, jako „lopatový“ u člověka s lopatou.Postižení je něco, s čím žije celý člověk a má jakýsi „objem“. I člověk má jakýsi objem a tím, že se použije „postižený“ se z postižení udělá vlastnost, člověku to ukrojí část objemu, takže už není celý. A pokud je ono postižení velké, moc toho z člověka nezůstane. Mnohem lepší je „člověk s postižením“, protože člověk zůstane celý.

Neukrajujte lidi
Postižení lidé

Z lidí moc nezústalo,
postižení si zabralo většinu pro sebe
Lidé s postižením

Lidé zůstali celí
a postižení mají vedle sebe


Když má někdo psa, také neříkáme/nepíšeme „psovitý“, ale ten někdo se psem.Postižení není vlastnost
handicapovaní lidé
působí jako „psí lidé“
lidé s handicappem
působí jako „lidé se psy“

Rovněž je třeba uvádět s jakým postižením, protože jeden může být postižen na zdraví a druhý např. povodní. Jasně, je to delší, avšak výstižné.

Ještě rozeberu slovo „invalidní“ (rád si hraji se slovy). Ono „in“ je zápor přídavného jména (indiskrétní = všechno vykecá) a „validní“ je „platnost“. Dohromady to je tedy „neplatný“.

Nebo handicap u dostihů kdy koně nesou různou hmotnost, a jejich šance na vítězství teoreticky vyrovnané. I šance lidí v dostihu, kterému říkáme život by měly být vyrovnané. :-)

Já jsem tedy „Kráťa se sluchovým . postižením“, případně „Kráťa s postižením sluchu“. Nebo jsem s i s handicapem, nikoli postižený, nebo handicapovaný.Ladislav Kratochvíl
autor a provozovatel www.kochlear.cz, stránek osob se sluchovým postižením

««« Předchozí text: Promítání archivních filmů Následující text: Novinky z Helpnetu 7. 11. 2012 »»»

Ladislav Kratochvíl | 7. 11. 2012 St 07.41 | Různé | trvalý odkaz | tisk | 1428xPridat.eu Sdílet


Stranovzhled Kráťa 8/2003. Změna koncepce 5/2006. Změna na redakční systém RS2 2008.

 

Hosting poskytuje LTweb

Cestovní systém Dřevo Plzeň Emona Kroni Maledivy PixelEU Referáty Taxi Plzeň Vtipy Weby na míru Zvesela

 

optimalizace PageRank.cz

Page

 

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!


Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky. Pokud se komentář nezobrazí, neprošel bezpečnostní kontrolou a já jej musím schválit přes administraci. Nevkládej jej prosím znovu.
kolik je 1 + 1?
Odpověd: