webík s vypnutým zvukem

Tyto stránky byly vybrány Národní knihovnou ČR jako kvalitní zdroj, který by měl být uchován do budoucna a stát se součástí českého kulturního dědictví. Stránky jsou archivovány několikrát ročně a jejich záznam je součástí České národní bibliografie a katalogu NK ČR.

 

Nové komentáře

 

Zpětné odkazy

 

Organizovanost sluchově postižených

Ohluchlí později jsou neviditelní

Řekl bych, že neslyšící prelingválně jsou z velké většiny členy nějaké organizace (nebo několika organizací), kdežto ohluchlí později přesně naopak. Tím, jak jsou vytrženi ze světa slyšící společnosti, nemají často ani chuť „bavit se s neznamými“, když ani „nerozumějí těm známým“.

Paradoxní na tom všem pak je, že ohluchlí později (a píšu stále o lidech co přestanou slyšet ve středním věku a později) jakoby snad ani neexistovali, přičemž postlingválně neslyšících (a neorganizovaných) je více než 90 %. I to jistě bude jeden z důvodů, proč se slyšící veřejnost domnívá, že kdo neslyší automaticky ovládá a baví se ve znakovém jazyce.

Zkuste si například na internetu zadat do vyhledávače slovo „neslyší“. Najde se vám hodně webů. Téměř všechny jsou ale weby prelingválně neslyšících (nebo jim určeny), kde jsou prezentovány názory uživatelů znakového jazyka (nebo často těch kdo s nimi manipulují). Už jen z toho musí člověk nabýt dojmu, že neslyšící (ten kdo neslyší) se baví převážně ve znakovém jazyce.

Ona neorganizovanost způsobuje ze ohluchlí později (kteří znakový jazyk neovládají – je to pro ně cizí jazyk), jakoby snad ani neexistovali, také protože „není vidět“, že neslyší. Vidět je třeba to když má někdo proslov, vedle něj stojí tlumočník a tlumočí do znakového jazyka. Když to vidí slyšící, řekne si: „Aha, to je po neslyšící“ a vytvoří si jakousi asociaci – neslyší = používá znakový jazyk. To, že tomu nějakých 96 % sluchově postižených vůbec nerozumí jej ani nenapadne.

««« Předchozí text: Ztráta sluchu Následující text: Nic z uvedeného »»»

Ladislav Kratochvíl | 13. 8. 2008 St 02.10 | Různé | trvalý odkaz | tisk | 2173xPridat.eu Sdílet


Stranovzhled Kráťa 8/2003. Změna koncepce 5/2006. Změna na redakční systém RS2 2008.

 

Hosting poskytuje LTweb

Cestovní systém Dřevo Plzeň Emona Kroni Maledivy PixelEU Referáty Taxi Plzeň Vtipy Weby na míru Zvesela

 

optimalizace PageRank.cz

Page

 

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

reaguj[1] Žirafka

No jo, ale to asi nevyřešíš tím, že budeš psát na specializovaném webu :-) Jenže mně nenapadá, jak na to. Co zkusit nosit žluté tričko a blikajícím nápisem „Neslyším, ale neznakuji“ ? :-D

No jo, blbiny, na to mně užije. Jediná šance je nějaká organizace, která bude propagovat práva a zájmy ohluchlých na veřejnosti stejně, jako to dělá například Pevnost se znakovým jazykem.

13. 8. 2008 St 13.36
reaguj[2] krata

Jediná šance je nějaká organizace, která bude propagovat práva a zájmy ohluchlých na veřejnosti stejně, jako to dělá například Pevnost se znakovým jazykem.

Ano to je sice jedna zmožností, nicméně znám pouze jedinou takovou organizaci. Navíc to vůbec neřeší třeba to, že různé organizace vydávající se za zástupce všech sluchově postižených „nevidí“ nikoho jiného než neslyšící-znakující".

13. 8. 2008 St 15.22
reaguj[3] Kráťa

Tohle mi dnes přišlo e-mailem. Ohluchlí neexistují ani podle úřadů.

Byl jsem u nás na radnici a sekretářka se mě ptala v jaké záležitosti Řekl jsem..... o ohluchlých ........ Prosím,ozvala se sekretářka , …žádné takové neznáme........ říkám …neslyšící znáte....... To ano pane… napíšu že jděte v záležitosti neslyšících......

18. 9. 2008 Čt 11.06
Přidej komentář!


Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky. Pokud se komentář nezobrazí, neprošel bezpečnostní kontrolou a já jej musím schválit přes administraci. Nevkládej jej prosím znovu.
Co dělá Slunce?
Odpověd: