![]() |
Slyšící osoby si často myslí, že když někdo neslyší, automaticky komunikuje ve znakovém jazyce a možná proto chce Ministerstvo práce a sociálních věcí zabránit tomu, aby převážná většina (zhruba 95 % osob s postižením sluchu) nevěděla, co se říká, protože o potřebách těch, kdo neslyší rozhodují slyšící.
Ti, kdo přijdou o sluch po osvojení si jazyka (u nás čeština) v něm komunikují nadále a nepotřebují nic tlumočit, nýbrž zprostředkovat mluvené v písemné podobě. Tlumočí se z jazyka do jazyka (angličtina<>čeština, finština<>čeština, čeština<>znakový jazyk). Mluvená čeština do češtiny v písemné podobě není tlumočení, nýbrž zprostředkování.
****Když v České republice vznikla myšlenka, zprostředkovat mluvené v písemné podobě těm, kdo komunikují česky , vypsala Mgr. Věra Strnadová projekt, který byl předložen Nadaci Vodafone a ta na „rozjetí“ simultánního přepisování mluvené řeči v České republice, poskytla v roce 2008 0,5 milionu Korun. Za to Centrum zprostředkování simultánního přepisu (CZSP) pořídilo potřebnou techniku a pokrylo přes rok fungování. Celkem se již uskutečnilo téměř 400 přepisů při soudních řízeních, na konferencích, přednáškách (na vysokých školách, či v klubech neslyšících, při policejním výslechu, na besedách atd. viz přehled přepisů).
V roce 2010 byl simultánní přepis zaregistrován u MPSV jako služba. A ač se tato služba stala dokonce i jedním z finalistů o Cenu Nadace ERSTE za přínos sociální integraci v konkurenci 1820 projektů z 10 zemí neuznalo MPSV její potřebnost.
V roce 2011neposkytlo na provoz ani korunu (na tlumočení téměř 5 000 000 Kč) s výmluvou, že je tato služba nová.
Nebýt dobrovolné práce „hybatelů“ této služby, zejména pana Jaroslava Wintra (www.helpnet.cz) a Ing. Martina Nováka (www.cun.cz), ale i mnoha dalších dobrovolníků, pravděpodobně by tato služba zanikla.
Na rok 2012 poskytlo této službě MPSV dotaci opět 0 Kč (na tlumočení 5 000 000 Kč), čímž diskriminuje všechny ty, kdo neslyší a komunikují česky (viz též Události 26. 10. 2011).
Jak nemožné je vědět, co druhá strana říká, si můžete vyzkoušet tak, že si nasadíte sluchátka, pustíte si do nich nahlas hudbu a budete se s někým bavit.
««« Předchozí text: Společný jazyk v rytmu Následující text: Novinky z Helpnetu 30. 5. 2012 »»»
Ladislav Kratochvíl | 17. 5. 2012 Čt 02.37 | Komunikace | trvalý odkaz | tisk | 1553x
![]() |
|
Stranovzhled Kráťa 8/2003. Změna koncepce 5/2006. Změna na redakční systém RS2 2008.
optimalizace PageRank.cz
Jak nemožné je vědět, co druhá strana říká, si můžete vyzkoušet tak, že si nasadíte sluchátka, pustíte si do nich nahlas hudbu a budete se s někým bavit.
nebos i pustit film v televizi bez zvuku.