webík s vypnutým zvukem

Tyto stránky byly vybrány Národní knihovnou ČR jako kvalitní zdroj, který by měl být uchován do budoucna a stát se součástí českého kulturního dědictví. Stránky jsou archivovány několikrát ročně a jejich záznam je součástí České národní bibliografie a katalogu NK ČR.

 

Nové komentáře

 

Zpětné odkazy

 

Ministerstvo práce a sociálních věcí diskriminuje neslyšícíSlyšící osoby si často myslí, že když někdo neslyší, automaticky komunikuje ve znakovém jazyce a možná proto chce Ministerstvo práce a sociálních věcí zabránit tomu, aby převážná většina (zhruba 95 % osob s postižením sluchu) nevěděla, co se říká, protože o potřebách těch, kdo neslyší rozhodují slyšící.

Ti, kdo přijdou o sluch po osvojení si jazyka (u nás čeština) v něm komunikují nadále a nepotřebují nic tlumočit, nýbrž zprostředkovat mluvené v písemné podobě. Tlumočí se z jazyka do jazyka (angličtina<>čeština, finština<>čeština, čeština<>znakový jazyk). Mluvená čeština do češtiny v písemné podobě není tlumočení, nýbrž zprostředkování.

****

Když v České republice vznikla myšlenka, zprostředkovat mluvené v písemné podobě těm, kdo komunikují česky , vypsala Mgr. Věra Strnadová projekt, který byl předložen Nadaci Vodafone a ta na „rozjetí“ simultánního přepisování mluvené řeči v České republice, poskytla v roce 2008 0,5 milionu Korun. Za to Centrum zprostředkování simultánního přepisu (CZSP) pořídilo potřebnou techniku a pokrylo přes rok fungování. Celkem se již uskutečnilo téměř 400 přepisů při soudních řízeních, na konferencích, přednáškách (na vysokých školách, či v klubech neslyšících, při policejním výslechu, na besedách atd. viz přehled přepisů).

V roce 2010 byl simultánní přepis zaregistrován u MPSV jako služba. A ač se tato služba stala dokonce i jedním z finalistů o Cenu Nadace ERSTE za přínos sociální integraci v konkurenci 1820 projektů z 10 zemí neuznalo MPSV její potřebnost.

V roce 2011neposkytlo na provoz ani korunu (na tlumočení téměř 5 000 000 Kč) s výmluvou, že je tato služba nová.

Nebýt dobrovolné práce „hybatelů“ této služby, zejména pana Jaroslava Wintra (www.helpnet.cz) a Ing. Martina Nováka (www.cun.cz), ale i mnoha dalších dobrovolníků, pravděpodobně by tato služba zanikla.

Na rok 2012 poskytlo této službě MPSV dotaci opět 0 Kč (na tlumočení 5 000 000 Kč), čímž diskriminuje všechny ty, kdo neslyší a komunikují česky (viz též Události 26. 10. 2011).

Jak nemožné je vědět, co druhá strana říká, si můžete vyzkoušet tak, že si nasadíte sluchátka, pustíte si do nich nahlas hudbu a budete se s někým bavit.

««« Předchozí text: Společný jazyk v rytmu Následující text: Novinky z Helpnetu 30. 5. 2012 »»»

Ladislav Kratochvíl | 17. 5. 2012 Čt 02.37 | Komunikace | trvalý odkaz | tisk | 1646xPridat.eu Sdílet


Stranovzhled Kráťa 8/2003. Změna koncepce 5/2006. Změna na redakční systém RS2 2008.

 

Hosting poskytuje LTweb

Cestovní systém Dřevo Plzeň Emona Kroni Maledivy PixelEU Referáty Taxi Plzeň Vtipy Weby na míru Zvesela

 

optimalizace PageRank.cz

Page

 

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

reaguj[1] ave

Jak nemožné je vědět, co druhá strana říká, si můžete vyzkoušet tak, že si nasadíte sluchátka, pustíte si do nich nahlas hudbu a budete se s někým bavit.

nebos i pustit film v televizi bez zvuku.

17. 5. 2012 Čt 16.06
Přidej komentář!


Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky. Pokud se komentář nezobrazí, neprošel bezpečnostní kontrolou a já jej musím schválit přes administraci. Nevkládej jej prosím znovu.
vaří se na
Odpověd: