webík s vypnutým zvukem

Tyto stránky byly vybrány Národní knihovnou ČR jako kvalitní zdroj, který by měl být uchován do budoucna a stát se součástí českého kulturního dědictví. Stránky jsou archivovány několikrát ročně a jejich záznam je součástí České národní bibliografie a katalogu NK ČR.

 

Nové komentáře

 

Zpětné odkazy

 

Veřejnoprávní televize ignoruje zákon

Někomu neprojdou ani letní pneumatiky v zimním období, či jízda načerno tramvají, jiným projde téměř cokoli. Pirátskou jízdou počínaje, krácením daní konče.

Veřejnoprávní televize také „krátí“. Snižuje totiž množství skrytých titulků (teletext 888), bez kterých nemohou televizi sledovat osoby se sluchovým postižením. Po novém roce například zavedla pořad „Živě na jedničce“, kterému předchází „Sama doma“ a od 12:30 do 16:30 není na ČT1 titulkováno ani slovo.

Veřejnoprávní televize se svým počínáním dostala do situace, kdy nedodržuje zákonem stanovených 70 % a protože jim to beztrestně prochází bude asi za chvíli titulkovat méně, než komerční televize (ty mají povinnost 15 % – většinou to překračují – kromě Primy). Vypracoval jsem detailní přehled titulkovaných/netitulkovaných pořadů ve všední den (ve středu 4. 1. 2012), kde jsou jednotlivé kanály ČT na samostatných listech, citace ze zákona a odkaz na něj + poznámky a tento text, který jsem umístil k nahlédnutí na http://kochlear.cz/doc/index.php (verejnopravni-televize-nedodrzuje zákon.xls) . Ono hlavně hrozí velké nebezpečí, že v zákoně sníží procento titulkování s tím, že se to nedá (bývalo i 80 % a v některých zemích je ještě víc) a udělají to, aby jim to vyhovovalo na 40 %. Argument, že živě vysílané pořady nejdou titulkovat není argument, protože k tomuto účelu je již mnoho let vyvíjen software na Západočeské univerzitě v Plzni, který je úspěšně nasazen u pořadu „Otázky Václava Moravce“ a u nočních přenosů z parlamentu ČR. Argument „že to nevěděli“ (že titulkují málo) také není žádný argument, ale výmluva, jelikož každý, kdo porušuje jemu známý zákon velmi dobře ví, co dělá a spoléhá na to, že mu to projde. Těžce vybojovaný zákon, který prosazovalo mnoho lidí s velkým úsilím je tak zcela ignorován, místo dodržován. Napsal bych i Radě pro rozhlasové a televizní vysílání. Jenže právě s jednotlivcem se nikdo nebaví, pouze s organizacemi. Skvělé by bylo, donutit veřejnoprávní televizi, aby bylo 70 % na všech kanálech – i na ČT4, to však nemám sebemenší možnost ovlivnit. Bude třeba olympiáda, hodně se toho napovídá ve studiu ale neslyšící netuší co, mohou pouze sledovat sportování, kde titulky zpravidla potřebné nejsou.

««« Předchozí text: Novinky z Helpnetu 15. 1. 2012 Následující text: Když klasická medicína nezabírá aneb bylinky, zdraví a hvězdy »»»

Ladislav Kratochvíl | 16. 1. 2012 Po 00.18 | Titulky | trvalý odkaz | tisk | 1501xPridat.eu Sdílet


Stranovzhled Kráťa 8/2003. Změna koncepce 5/2006. Změna na redakční systém RS2 2008.

 

Hosting poskytuje LTweb

Cestovní systém Dřevo Plzeň Emona Kroni Maledivy PixelEU Referáty Taxi Plzeň Vtipy Weby na míru Zvesela

 

optimalizace PageRank.cz

Page

 

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

reaguj[1] eva

kráto, přesto jim to napiš. četla jsem o případu, kdy jedna žena změnila zákon – tak dlouho „otravovala“, až k té změně došlo. někde psali. neházej fintu do žita. nebo napiš i anici, at to přepošle jménem klubu.

17. 1. 2012 Út 07.26
reaguj[2] krata

[1] eva: nějaké kroky už jsem podnikl

17. 1. 2012 Út 10.34
Přidej komentář!


Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky. Pokud se komentář nezobrazí, neprošel bezpečnostní kontrolou a já jej musím schválit přes administraci. Nevkládej jej prosím znovu.
vaří se na
Odpověd: