webík s vypnutým zvukem

Tyto stránky byly vybrány Národní knihovnou ČR jako kvalitní zdroj, který by měl být uchován do budoucna a stát se součástí českého kulturního dědictví. Stránky jsou archivovány několikrát ročně a jejich záznam je součástí České národní bibliografie a katalogu NK ČR.

 

Nové komentáře

 

Zpětné odkazy

 

Přirozený rozhovor neslyšící osoby s přepisem

10. 1. 2012 jsme s ČVUT natáčeli v prodejně Vodafone jakýsi „propagační klip“ eScribe (vzdálený přepis přes internet). Ještě před tím jsme se však sešli v kavárně a to bylo úplně super.

Tablet Samsung Galaxy Tab 10,1, připojený přes SIM kartu k internetu, ležel na stole, s panem Bumbálkem z ČVUT jsme seděli naproti sobě a vedli normální hovor, přičemž jsem si četl, co říká. Je skvělé, že mikrofon tabletu dobře bere na dálku a právě se nemusí dávat druhé straně mikrofon „na drátě“, nebo zařízení s mikrofonem k ústům, protože pak lidé často mluví úplně jinak (mají trému, nebo myslí, že jsou herci…), obzvláště ti, kteří do mikrofonu mluví sporadicky. Takto bez drátu mluví přirozeně. Na stole leží tablet a normálně se baví. Fakt super a nic takového jsem 9 let nezažil!

V prodejně, při rozhovoru s prodavačem, jsem měl tablet na ruce a ani jsem se nesnažil odezírat, protože jsem věděl, že si to přečtu (koukal jsem se na prodavače a vždy mrknul, co řekl), a také protože odezírat stejně neumím. Na pana prodavače jsem se díval jednak proto, že když se s někým bavím, dívám se na něj a ne někam „do kapsy“, neboť je to přirozené, druhak při rozhovoru je velmi důležitá mimika, protože se z ní například pozná, jestli mluvčí myslí svou větu jako žert (usměje se), nebo vážně. V písemné podobě (na tabletu etc.) převážně nejde rozeznat ironie, či dvojsmysly. Z „doprovodné mimiky“ se to pozná. Takový malý příklad. Druhá strana při dlouhé řeči neslyšící osoby řekne: „Ujede vám tramvaj.“ Pokud si to člověk pouze přečte, bere to jako upozornění, že asi jede za chvíli jeho tramvaj a pak dlouho nepojede, či tak něco a že nastanou problémy. Když se však dívá na mluvčího a ten se u toho usmívá, spíše pochopí, že moc dlouho kecá a zdržuje. :-)

Moc děkuji za přizvání na natáčení propagačního klipu a doufám že v blízké době bude povídání si s někým bez drátů, mikrofonů, strkání něčeho druhé straně, aby do toho mluvila (lidé do zařízení i odmítají mluvit – zkušenost z testování mobilů na převod mluvy do písemné podoby) docela běžná věc. Poprvé jsem nebyl v pasivní a přepis v dominantní roli (že jsem pouze sledoval co se píše), ale byl jsem v roli aktivní a sledoval odpovědi. Je to podobné, jako když si povídají dva slyšící a jeden z nich má na stole papír s poznámkami, do kterých se občas podívá. Rozdíl je pouze v tom, že neslyšící má místo poznámek na stole tablet a podívá se, co druhá strana řekla.

««« Předchozí text: Pohádková sobota 14. 1. 2012 Následující text: Novinky z Helpnetu 11. 1. 2012 »»»

Ladislav Kratochvíl | 11. 1. 2012 St 18.07 | Komunikace | trvalý odkaz | tisk | 1968xPridat.eu Sdílet


Stranovzhled Kráťa 8/2003. Změna koncepce 5/2006. Změna na redakční systém RS2 2008.

 

Hosting poskytuje LTweb

Cestovní systém Dřevo Plzeň Emona Kroni Maledivy PixelEU Referáty Taxi Plzeň Vtipy Weby na míru Zvesela

 

optimalizace PageRank.cz

Page

 

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

reaguj[1] eva

a dá se tam nahrát ten google voice search – existuje to i pro tablety?

12. 1. 2012 Čt 10.40
reaguj[2] krata

[1] eva:

Jasně, že dá. A byla bys první, kdo by to smysluplně vyzkoušel. Mě zatím napsalo jen pár slyšících, že tak diktují. Jenže my máme úplně jiné potřeby. Udělej si tam někde (nevím, jak to v Androidu je) "získat aplikace, nebo vlez do Android marketu http://www.androidmarket.cz/…vyhledavani/

12. 1. 2012 Čt 10.57
Přidej komentář!


Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky. Pokud se komentář nezobrazí, neprošel bezpečnostní kontrolou a já jej musím schválit přes administraci. Nevkládej jej prosím znovu.
vaří se na
Odpověd: