webík s vypnutým zvukem

Tyto stránky byly vybrány Národní knihovnou ČR jako kvalitní zdroj, který by měl být uchován do budoucna a stát se součástí českého kulturního dědictví. Stránky jsou archivovány několikrát ročně a jejich záznam je součástí České národní bibliografie a katalogu NK ČR.

 

Automatické titulkování živých pořadů spuštěno

Po několika letech vývoje a testování automatického titulkování na Západočeské univerzitě v Plzni, začal být „naostro“ titulkován a tak zpřístupněn osobám s postižením sluchu, jenž potřebují k sledování televize skryté titulky (teletext 888), živý (ne ze záznamu) pořad v České televizi „Otázky Václava Moravce“.

Plzeňské automatické titulkování spočívá v tom, že tzv. „stínový mluvčí“ přeříkává to, co bylo řečeno do mikrofonu a software převádí jeho/její řeč na text v písemné podobě. Do mikrofonu tak mluví pouze jeden hlas, na který je software „vycvičen“ a úspěšnost rozpoznání slov je mnohonásobně vyšší, než kdyby se snímal zvuk hlasů několika mluvčích, na které by nebyl software „vycvičen“. Úspěšnost rozpoznání je přitom velmi důležitá, protože u dejme tomu 90% se často nedá ani poznat, o čem se mluví. Stínový/á mluvčí ještě doplňuje interpunkci a označení změny mluvčího na obrazovce., což považuji za velmi těžké, protože musí být „jako delfín“. Polovinou mozku si pamatovat, co se říkalo a druhou polovinou to přeříkávat. Tohle je v také umění všech tlumočníků při tlumočení „naivo“, nebo i titulkářů zpravodajství (pouze na ČT.

Mé postřehy z titulkování „Otázek Václava Moravce“ Za skvělý počin považuji roztažení „boxu na titulky“, kdy se nemění šířka pozadí podle délky titulků, jako je tomu např. u filmů, protože to „neskáče“ krátké dlouhé, ale pouze se mění text. Toto by se mi líbilo i u ostatních „neživých“ pořadů (filmy, dokumenty, etc.) Také se dají sledovat skryté titulky na ČT24, pokud se zvětší. Textový box totiž překryje rušivý animovaný proužek, kvůli kterému nemohu ČT24 sledovat viz http://ladislavkratochvil.blog.idnes.cz/…at-CT24.html. Samozřejmě záleží na přístroji, v jaké výšce obrazu zobrazuje řádek se skrytými titulky a jestli přístroj umožňuje titulky zvětšit.

zvětšené skryté titulky

Taktéž se mi docela líbí, že jsou titulky „naskakovací“ a ne „rolovací“. Při rolovaných je sice titulek déle na obrazovce (poslední řádek se posune vlastně třeba na 3×. Jenže to nic neřeší. Jednak čtu to poslední, co naskočí a to jaksi „naráz“ celý řádek a neslabikuji si to jako prvňáček, druhak by mi děsně vadil neustálý pohyb textu. Také Je to přesně tak, jak jednou trefně poznamenala jedna z diskutujících při předvádění automatického titulkování, kdy skákala jednotlivá slova a když byl zaplněn řádek, posunul se „o patro výš“: „Mě vadilo, jak jsem visela očima, jaké slovo naskočí a nemohla ani vnímat obraz. Navíc nečtu po slovech,“

Titulky u automatického titulkování naskakují se zpožděním zhruba 5 vteřin, což může být pro někoho matoucí, protože na obrazovce často hovoří někdo úplně jiný, než „čí titulky“ právě běží. Při delších proslovech jedné osoby to nevadí. Pokud je ale diskuze ve stylu, kdy diskutující pronášejí krátké věty a často se mění

A: „Kolik nás to bude stát?“ B: „O tom rozhodne rozpočtový výbor.“ C: „Měl by to objasnit ministr financí.“ B: „Nemůže o tom sám rozhodovat.“ A: „Kdo o tom rozhodne?“ C: „Důležité je, informovat daňové poplatníky.“ A: „Bude stejná daň?“

Přičemž na obrazovce je „A“ se svým posledním vstupem, mluví ale „C“ v pozadí, mimo záběr kamery a titulky jsou od „B“, neslyšící divák neví, co kdo řekl. Situací, kdy je na obrazovce někdo jiný, jenž něco rychle a hodně říká, přičemž titulků je zhruba třetina (protože jsou od předchozího mluvčího) by jistě o hodně víc ubylo, kdyby televize „zpozdila“ signál k divákům třeba o těch 5 vteřin a stínový/á mluvčí měl/a tím pádem signál o to dříve, jak se na foru kochlear.cz zmínil pan Aleš Pražák.

Nicméně všechny trable, které budou jistě vyřešeny zcela převálcuje skutečnost, že je živý pořad otitulkován a zpřístupněn tak těm, kdo neslyší.

««« Předchozí text: Novinky z Helpnetu 4. 9. 2011 Následující text: Nový web Sdružení uživatelů kochleárního implantátu »»»

Ladislav Kratochvíl | 10. 10. 2011 Po 00.02 | Titulky | trvalý odkaz | tisk | 1476x



Pridat.eu Sdílet


Stranovzhled Kráťa 8/2003. Změna koncepce 5/2006. Změna na redakční systém RS2 2008.

 

Hosting poskytuje LTweb

Cestovní systém Dřevo Plzeň Emona Kroni Maledivy PixelEU Referáty Taxi Plzeň Vtipy Weby na míru Zvesela

 

optimalizace PageRank.cz

Page

 

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!


Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky. Pokud se komentář nezobrazí, neprošel bezpečnostní kontrolou a já jej musím schválit přes administraci. Nevkládej jej prosím znovu.
kolik je 1 + 1?
Odpověd: