webík s vypnutým zvukem

Tyto stránky byly vybrány Národní knihovnou ČR jako kvalitní zdroj, který by měl být uchován do budoucna a stát se součástí českého kulturního dědictví. Stránky jsou archivovány několikrát ročně a jejich záznam je součástí České národní bibliografie a katalogu NK ČR.

 

Nové komentáře

 

Zpětné odkazy

 

Příklad přehledných informací v MHD Praha

Bariéry v dopravě nejsou pouze bariéry, které se nedají překonat na vozíku. Jsou to i bariéry „informační“.

Zejména pro ty, kdo neslyší je často kvůli nedostatečným informacím cestování plné bariér. Několik postřehů jsem popsal v článku Bariéry v pražské hromadné dopravě.

Avšak když jsem jel 27. 7. 2011 autobusem MHD Praha č. 125, byl jsem velmi příjemně šokován, protože jsem to ještě nikdy neviděl.  Ono „to“ byl monitor v místě, kde bývá infopanel. Na monitoru pak skvěle a srozumitelně zobrazeny informace, kudy linka jede, kde právě je, přestupní body (metro)…

Cestujícím, jenž takovým dopravním prostředkem jezdí téměř denně jistě vůbec nepřijde jak je to skvělé. „Přespoláci“ a cizinci mají však asi největší problém s tím, „kde právě jsem“. Slyšící Češi ani tak ne, protože slyší vyhlašování stanic etc. Ale cizinci kvůli rozdílné výslovnosti sledují zejména psané informace a když například slovo „přestup“ ani neznají, musí to pro ně být docela „dobrodružné cestování“.

Podobně jsou na tom osoby s postižením sluchu, které neslyší hlášení. Ty si totiž mohou na infopanelu přečíst pouze „příští zastávka“, ale hlášení jména zastávky neslyší a na infopanelu je pouze „konečná stanice“, kdežto na monitoru bylo všechno jasné, srozumitelné a hlavně ihned.

Díky MHD Praha za takový počin (monitor) 532×. Hned se cestuje úplně skvěle „do neznáma“. A jen doufám, že si z vás vezmou příklad nejen dopravní podniky z jiných měst, ale zejména České dráhy, protože vlak je v tomto úplně hrozný. Infopanely jsou ve vlaku sporadické a název města, kudy vlak projel je často nemožné přečíst. Dříve byly alespoň nádražní budovy třeba 30 metrů od trati a dalo se. Na moderních nádražích se to mihne za okénkem a nestačí se to přečíst.

««« Předchozí text: "Ve snech stále ještě slyším," říká Věra Strnadová Následující text: Novinky Helpnetu 7.8.2011 »»»

Ladislav Kratochvíl | 29. 7. 2011 Pá 00.31 | Různé | trvalý odkaz | tisk | 1436xPridat.eu Sdílet


Stranovzhled Kráťa 8/2003. Změna koncepce 5/2006. Změna na redakční systém RS2 2008.

 

Hosting poskytuje LTweb

Cestovní systém Dřevo Plzeň Emona Kroni Maledivy PixelEU Referáty Taxi Plzeň Vtipy Weby na míru Zvesela

 

optimalizace PageRank.cz

Page

 

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!


Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky. Pokud se komentář nezobrazí, neprošel bezpečnostní kontrolou a já jej musím schválit přes administraci. Nevkládej jej prosím znovu.
lžící se
Odpověd: