webík s vypnutým zvukem

Tyto stránky byly vybrány Národní knihovnou ČR jako kvalitní zdroj, který by měl být uchován do budoucna a stát se součástí českého kulturního dědictví. Stránky jsou archivovány několikrát ročně a jejich záznam je součástí České národní bibliografie a katalogu NK ČR.

 

Nové komentáře

 

Zpětné odkazy

 

Cizincem mezi známými a ve vlastní rodině

„Počítej s tím, že přijdeš o všechny kamarády,“ řekl mi ještě před ohluchnutím kolega na pokoji se kterým jsem bydlel na kurzu odezírání. Nebylo to věštění, jelikož když to říkal, do křišťálové koule nekoukal, kuřecí kůstky nerozhodil a ani jinou věšteckou pomůcku nepoužil. Řekl to z vlastní zkušenosti (on už v té době téměř neslyšel – já ano).

A měl pravdu. 80 % lidiček, se kterými jsem se před ohluchnutím bavil se se mnou téměř nebaví, jelikož jim nerozumím a psát se jim třeba nechce, nebo na to nevidí (brýle), nebo se stydí za pravopis/rukopis… Raději tedy pouze pozdraví a žádné hovory nezačínají. Pro člověka „uzavřeného“ před ohluchnutím to třeba není zase tak velká změna. Avšak pro komunikativního je to změna dost velká. Nejhorší však je, že se ohluchlý stává cizincem ve vlastní rodině. S těmi nejbližšími ne, ale návštěvy a různá rodinná setkání jsou situace, kdy si připadá jako „páté kolo u vozu“ . Z fora kochlear.cz Kdo to zažil, tak ví, o čem je řeč. Pracovně jsem to nazval „sám mezi lidmi“. Jde o to, že když se sejde nějaká společnost, baví se mezi sebou a hluchý člověk jen kouká a kouká v naději, že snad zachytí nějaký ten kousek rozhovoru, jelikož nikdo se jím nezabývá, jakoby snad ani neexistoval, či co. Za poslední půl rok se mi to stalo 4× a je to dost nepříjemné. Zatím to vždy bylo, když se sešlo příbuzenstvo, více, jak 4 lidi, co se neviděli třeba měsíc a měli si co říct. V podstatě je to pro mě novinka a nevím, jak to nějak elegantně (nebo i neelegantně, ale slušně) řešit. Asi nejhloupější řešení, které mne napadlo jako první, by bylo odejít, ale to by bylo ošklivé zase ode mě, vůči té společnosti. Jednou jsem zkusil říkat dceři každou chvilku: „Hele, o čem se bavíte?“ Ona mi pak psala krátká sdělení a když to ostatní viděli, tak se „chytali“ a občas psali i oni (rvačka o tužku a papír to samozřejmě nebyla). jenže k nějakému „žadonění“ se dopracovat vůbec nechci, to je snad ještě horší. Zajímalo by mě, jak takovouto situaci, kdy se sejde víc lidí „u jednoho stolu“ a toho, co neslyší v podstatě ignoruji řešíte vy, jelikož věřím tomu, že nejsem sám, koho to štve. Jednou jsem někde četl, že slepota odděluje člověka od věcí a hluchota od lidí. Asi na tom něco bude.

««« Předchozí text: Hudba je pro uši, HTML pro oči Následující text: Sluchadla »»»

Ladislav Kratochvíl | 4. 8. 2008 Po 02.05 | Různé | trvalý odkaz | tisk | 1833xPridat.eu Sdílet


Stranovzhled Kráťa 8/2003. Změna koncepce 5/2006. Změna na redakční systém RS2 2008.

 

Hosting poskytuje LTweb

Cestovní systém Dřevo Plzeň Emona Kroni Maledivy PixelEU Referáty Taxi Plzeň Vtipy Weby na míru Zvesela

 

optimalizace PageRank.cz

Page

 

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

reaguj[1] Žirafka

Takovéhle situace znám, ačkoli jsem slyšící. No jde o to, že když se nás sejde více a část lidí neslyší, tak já nějak spíše tíhnu k těm co „jen sedí a čekají“ a bavíme se spolu. Případně jim říkám, co se děje kolem, pokud v tom hukotu sama rozumím.

Proč to dělám, ani sama nevím. Připadá mi to však naprosto normální. Když jdu s kamarádkou co chodí o dvou berlích, tak jdu také pomalu, ačkoli bych mohla jít asi tak 4× tak rychleji. Zrovna tak by mělo platit tohle, ačkoli je to vlastně přizpůsobování se většiny menšině.

Dost často to vyřeší i nějaká hra, libovolná, ale taková, kde se například nemusí mluvit (komunikovat) a je po problému. Já se totiž většinou stýkám s vedoucími táborů, nebo podobnou sortou lidí, a tam není o podobné nápady nouze.

To je tedy z mého pohledu, jak to cítí prostistrana, nedokážu říci.

4. 8. 2008 Po 20.14
Přidej komentář!


Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky. Pokud se komentář nezobrazí, neprošel bezpečnostní kontrolou a já jej musím schválit přes administraci. Nevkládej jej prosím znovu.
Co dělá Slunce?
Odpověd: