webík s vypnutým zvukem

Tyto stránky byly vybrány Národní knihovnou ČR jako kvalitní zdroj, který by měl být uchován do budoucna a stát se součástí českého kulturního dědictví. Stránky jsou archivovány několikrát ročně a jejich záznam je součástí České národní bibliografie a katalogu NK ČR.

 

Nové komentáře

 

Zpětné odkazy

 

I vy můžete pomoci osobám se sluchovým postižením

czsp-206–210.gif, 6,6kB Pomoc osobám se sluchovým postižením formou DMSSimultánní přepis mluvené řeči je optimálním dorozumívacím prostředkem pro ohluchlé a těžce nedoslýchavé osoby, jejichž mateřštinou je čeština a které nekomunikují pomocí znakového jazyka. Zatímco v řadě vyspělých zemí jde o běžnou službu, v ČR ji poskytuje jedině Česká unie neslyšících.ČUN uskutečnila díky zejména grantům Nadace Vodafone ČR od září 2008 do konce března 2011 celkem 246 přepisů na akcích nejrůznějšího druhu, od jednání na úřadech, u soudu, přes přednášky, semináře, kulturní a společenské události až po velké konference s několika stovkami účastníků. Postupně získala ve spolupráci s organizací Interinfo, která školí rychlopísaře, dostatečně široký okruh spolupracujících přepisovatelů, mezi nimiž je i několik mistrů světa v rychlopsaní. Zvlášť důležité byly přepisy soudních jednání, díky kterým se lidé se sluchovým postižením, odkázaní dříve pouze na nespolehlivé odezírání, stali rovnoprávnými účastníky soudního řízení.

V srpnu 2010 ČUN ustavila a zaregistrovala na Ministerstvu práce a sociálních věcí Centrum zprostředkování simultánního přepisu (www.eprepis.cz) jako poskytovatele sociálních služeb. MPSV však v dotačním řízení pro rok 2011 neposkytlo Centru ani korunu dotací a tím zcela ochromilo poskytování této služby, kterou v roce 2010 využilo více než 3000 uživatelů z celé republiky. Desítky tisíc lidí se sluchovým postižením tak ztrácejí šanci k začlenění do společenského života.

Peníze získané ze sbírky by měly umožnit zachování této služby, byť v omezeném rozsahu, a poskytování simultánního přepisu mluvené řeči alespoň v nejnaléhavějších situacích.

««« Předchozí text: Předseda NRZP ČR informuje členské organizace o průběhu připomínkového řízení tzv. sociální reformy Následující text: Péče a komunikace na jedničku »»»

Ladislav Kratochvíl | 8. 4. 2011 Pá 13.22 | Sluch | trvalý odkaz | tisk | 5420xPridat.eu Sdílet


Stranovzhled Kráťa 8/2003. Změna koncepce 5/2006. Změna na redakční systém RS2 2008.

 

Hosting poskytuje LTweb

Cestovní systém Dřevo Plzeň Emona Kroni Maledivy PixelEU Referáty Taxi Plzeň Vtipy Weby na míru Zvesela

 

optimalizace PageRank.cz

Page

 

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

reaguj[1] Saša

Článek se mi líbí a mohu jej dát i na svůj web. Jen potřebuji souhlas s přetiskem.

13. 4. 2011 St 21.19
reaguj[2] Krata

[1] Saša: Na tom odkazu http://czsp.cun.cz/index.php?… jsou i bannery a u nich kódy pro vložení. Samozřejmě každá propagace je vítána a k povolení (které ale není třeba) přidávám ještě poděkování 496× :-)

14. 4. 2011 Čt 01.07
reaguj[3] Saša

Něco jiného je banner a něco jiného je text článku. Nic méně článek je nyní i na mém webu (kde jej uvidí cca 170 lidí každý den) a bannery jsou zařazené do „reklamního systému“ což se podaří jen některým :-)

15. 4. 2011 Pá 20.11
reaguj[4] Krata

[3] Saša: To je super. Ještě jsem se nedostal k tomu, vyrobit další standardní rozměry bannerů. Ale kdybys nějaký rozměr potřebovala „surně“, udělám do do zítra.

16. 4. 2011 So 06.59
reaguj[5] krata

ahoj moc som prekvapeni to sa ani pisat neda ,skutocne som mimo strasne ta obdivujem ,prosim ak mozes a dovolis skutocne citim s tebou a preto si dovolim ,ta poziasdat o priatelstvo tak ak by to bolo mozne spolupracovat spolu i chcel by som sa stebou stretnut ,no poroste nejde mi viac pisat ,mame vela spolocneho a k tomu vo vyxchove syna prosim odpis az mozes vdaka zlatko moj pa ;-)

21. 6. 2011 Út 19.48
reaguj[6] Julo

Možná by bylo lepší zaplatit grant na vytvoření softwaru, který dokáže české mluvené slovo rovnou přepisovat do textu. Je to něco jako v citátu: Dej člověku rybu a makŕmiš ho na jeden den. Nauč ho chytat ryby a nakrmíš ho na celý život.

S pozdravem „youlle“: [http://www.youlle.com].

28. 4. 2014 Po 11.00
reaguj[7] Krata

Julo: Takové software jsou. Ale stroj nikdy nepřepíše správně. Záleží na mnoha věcech, hlukem v okolí počínaje, přes třeba rychlost internetu a kvalitou výslovností konče. Ostatně můžeč vyzkoušet třeba tohle http://kochlear.cz/index.php?… píše docela dobře.

17. 7. 2014 Čt 01.09
Přidej komentář!


Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky. Pokud se komentář nezobrazí, neprošel bezpečnostní kontrolou a já jej musím schválit přes administraci. Nevkládej jej prosím znovu.
vaří se na
Odpověd: