webík s vypnutým zvukem

Tyto stránky byly vybrány Národní knihovnou ČR jako kvalitní zdroj, který by měl být uchován do budoucna a stát se součástí českého kulturního dědictví. Stránky jsou archivovány několikrát ročně a jejich záznam je součástí České národní bibliografie a katalogu NK ČR.

 

Nové komentáře

 

Zpětné odkazy

 

I zdravotně postižení chystají protireformní demonstraci

Praha – Zdravotně postižení lidé hodlají 22. března protestovat před ministerstvem práce a sociálních věcí (MPSV) proti navrhované sociální reformě. Požadují stažení všech jejích návrhů, po jednání Republikového výboru Národní rady osob se zdravotním postižením (NRZP) to ohlásil jeho předseda Václav Krása. Vládní reforma počítá třeba s tím, že se bude jinak posuzovat stav postiženého kvůli příspěvku na péči. Někteří lidé by tak mohli přijít o peníze. Zrušit by se měly i některé z příspěvků na pomůcky či auto.

„Navržené zákony ve svých důsledcích zásadním způsobem narušují jednotlivé nástroje podpory osob se zdravotním postižením, zachování jejich důstojnosti, možnosti uplatnění ve společnosti a zajištění přijatelné životní úrovně,“ konstatoval na tiskové konferenci Václav Krása.

Lidé s postižením vyzývají všechny, kterých se reforma dotkne, aby se k protestu připojili. Nelíbí se jim kromě jiného rušení některých dosavadních výhod, například vyhrazeného parkování, podpor ve veřejné dopravě, rušení příspěvku na nákup automobilu i rušení dvacetiprocentní spoluúčasti u dávky na kompenzační pomůcky.

Jaromír Drábek Ministerstvo plánuje zcela změnit posuzování stupně postižení osob. Posuzování stupně závislosti by podle návrhu MPSV nemělo od příštího roku probíhat na bázi hodnocení dosavadních 36 úkonů, mezi které patří například příprava či podávání stravy, mytí těla, různé schopnosti chůze, obstarávání osobních záležitostí, nakládání s penězi nebo schopnosti komunikace.

Místo nich by se mělo vycházet z deseti oblastí každodenního života. Mezi ně náleží mobilita, orientace, komunikace, tělesná hygiena či péče o domácnost. Člověk starší 18 let bude považován za osobu závislou na péči jiné osoby v prvním stupni, takzvaná lehká závislost, jestliže není schopen zvládat tři až čtyři tyto oblasti. Závislým ve druhém stupni, středně těžká závislost, bude ten, kdo není schopen zvládnout pět až šest oblastí. Do třetího stupně, jak je označována těžká závislost, bude zařazen ten, kdo nezvládá sedm až osm těchto životních potřeb, a do čtvrtého stupně, tedy úplné závislosti, ten, kdo jich nezvládne devět až deset. Podle dřívějšího vyjádření mluvčí úřadu Viktorie Plívové se však posudkový proces podstatně zjednoduší a přitom se zachová ucelený pohled na běžné životní aktivity, nutné pro sociální začlenění.

Podle Krásy však prý návrh není dostatečně vypracovaný. Na čtvrtý stupeň závislosti by podle něho nedosáhl vůbec nikdo, dokonce ani ti, kdo potřebují celodenní péči. A to jenom proto, že jsou schopni myslet a mluvit. Mezi oblastmi je jedna, kam patří komunikace, a jedna, kam patří orientace, řekl Krása. Při jejich splnění pak ztratí handicapovaný nárok na zařazení do čtvrtého stupně.

zdroj http://www.ct24.cz/…demonstraci/

««« Předchozí text: Novinky z Helpnetu 6. 3. 2011 Následující text: Novinky z Helpnetu 9. 3. 2011 »»»

Ladislav Kratochvíl | 7. 3. 2011 Po 13.22 | Sociální | trvalý odkaz | tisk | 1297xPridat.eu Sdílet


Stranovzhled Kráťa 8/2003. Změna koncepce 5/2006. Změna na redakční systém RS2 2008.

 

Hosting poskytuje LTweb

Cestovní systém Dřevo Plzeň Emona Kroni Maledivy PixelEU Referáty Taxi Plzeň Vtipy Weby na míru Zvesela

 

optimalizace PageRank.cz

Page

 

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!


Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky. Pokud se komentář nezobrazí, neprošel bezpečnostní kontrolou a já jej musím schválit přes administraci. Nevkládej jej prosím znovu.
kolik je 1 + 1?
Odpověd: