webík s vypnutým zvukem

Tyto stránky byly vybrány Národní knihovnou ČR jako kvalitní zdroj, který by měl být uchován do budoucna a stát se součástí českého kulturního dědictví. Stránky jsou archivovány několikrát ročně a jejich záznam je součástí České národní bibliografie a katalogu NK ČR.

 

Nové komentáře

 

Zpětné odkazy

 

Ignorace osob se sluchovým postižením státní televizí během voleb

Ve volebním období probíhají různá volební studia, besedy s politiky atd. Nic z toho Česká televize netitulkuje. Dobře. Chápu, že ony besedy jsou převážně v reálném čase (ne ze záznamu) a automatické titulkování ještě není v ČT zavedeno, ač se již delší dobu zkouší ke spokojenosti osob, které titulky potřebují při nočních záznamech z Parlamentu ČR. Nechápu ale onu ignoraci při vyhlašování výsledků, či během voleb ve volebním studiu. Ve studiu je „celý den“ pí Augustová, celý den něco říká a není u toho ani jeden titulek. Dobře. Je to také v reálném čase.

Ale v reálném čase není reportáž v hlavním večerním zpravodajství. Moderátor řekne něco jako: „A Marcela Augustová nám poví, jak volby dopadly.“ Načež se objeví Marcela Augustová na několik minut a zmizí veškeré skryté titulky. Veřejnoprávní televize se zřejmě domnívá, že výsledky jsou tak dokonale zobrazeny graficky, že není potřeba vědět, co moderátorka říká. V tom případě navrhuji státní televizi šetřit a neplýtvat honoráři pro moderátory (nejsou to pouze volby, ale třeba i počasí). Stačí přeci pustit onu „dokonalou grafiku“, kdy na obrazovku vše efektně přilétává, odlétává, točí se, etc. Vypustit jakékoli mluvené slovo a pustit na pozadí nějakou hudbu. Mnohem lepší by však bylo, opatřit minimálně zpravodajství skrytými titulky a přestat tak zcela ignorovat osoby se sluchovým postižením při tak významné události, jako jsou volby.

««« Předchozí text: Novinky z Helpnetu Následující text: České soudy končí s diskriminací sluchově postižených občanů »»»

Ladislav Kratochvíl | 24. 10. 2010 Ne 15.35 | Titulky | trvalý odkaz | tisk | 1456xPridat.eu Sdílet


Stranovzhled Kráťa 8/2003. Změna koncepce 5/2006. Změna na redakční systém RS2 2008.

 

Hosting poskytuje LTweb

Cestovní systém Dřevo Plzeň Emona Kroni Maledivy PixelEU Referáty Taxi Plzeň Vtipy Weby na míru Zvesela

 

optimalizace PageRank.cz

Page

 

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

reaguj[1] Karel M.

Je opravdu na pováženou chování veřejnoprávní televize při volbách. Slyšící mají veškeré informace a sluchově postižení pouze animované grafy.

25. 10. 2010 Po 00.08
reaguj[2] eva

marcela a. hlásí v podstatě to, co je na grafu – jméno kandidáta, pořadí, počet hlasů, stranu. když bych měla číst titulky, graf mi ujde. pro mě je obličej a vedle toho procenta neb o graf přehlednější

25. 10. 2010 Po 22.19
reaguj[3] Kráťa

[2] eva: eva: Mohu porovnat. Když jsem slyšel, neodříkávala tam pí Augustová pouze seznam jmen, případně něco ve stylu: „Novák CRGF 1; 524, Horová DST 3; 21, Plachý UBBF 2; 421…“

To by bylo jako kdysi když hlásili v rádiu rosný bod etc. a v divadle Járy Cimrmana si z toho dělali legraci. Pí Augustová říká i jiná slova.

Však když slyšíš, nemusíš si přeci ST pouštět a nebudou tě rušit. :-)

26. 10. 2010 Út 04.07
reaguj[4] Daniela

Jeste, ze mame vse na netu. A nejen o volbach.

26. 10. 2010 Út 22.19
reaguj[5] Ellis

Souhlasím s Danielou – a doplňuji link, kde jsou vždy nejčerstvější data: http://aktualne.centrum.cz/domaci/volby/

Sledovat televizi nepřetržitě je šílená nuda a navíc málokdo má tolik času, aby u obrazovky neustále seděl a sledoval detaily. A to se nezmiňuji o znakujících – ty volby prakticky nezajímají. :-D Já osobně ST u pořadů tohoto typu nepostrádám.

31. 10. 2010 Ne 08.50
reaguj[6] Jeanie

Ellis mne upozornila, že jsi sem vložil zajímavý příspěvek a že chceš znát názory ostatních. Ač jsem uživatelkou KI a trochu s ním slyším, tak také nevydržím dlouho sledovat televizní přenosy o volbách. Titulky mi také hodně pomáhají v porozumění, ráda je využívám. Věřím, že i ostatní lidé mi dají za pravdu. Avšak alespoň v televizních zprávách by ty titulky mohly a měly být. Zprávy sledujeme všichni. Přiznám se, že jsem volby sledovala převážně přes internet a také si našla potřebné informace i z mého města. Na webových stránkách voleb byly opravdu potřebné informace k dosažení, super, ale ne každý má přístup na internet a umí si to najít, získat to potřebné. Věřím, že časem se dočkáme i automatického titulkování v TV a budeme to mít i při různých akcích, nejenom těch volebních. Chce to čas, aby tvůrci, kteří software vyvíjejí, měli možnosti jej odzkoušet, vychytat chyby, opravit než to půjde na ostro. Držím jim palce a děkuji jim za tu práci, kterou pro nás občany se sluchovým postižením dělají.

2. 11. 2010 Út 15.40
Přidej komentář!


Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky. Pokud se komentář nezobrazí, neprošel bezpečnostní kontrolou a já jej musím schválit přes administraci. Nevkládej jej prosím znovu.
Co má slon?
Odpověd: