webík s vypnutým zvukem

Tyto stránky byly vybrány Národní knihovnou ČR jako kvalitní zdroj, který by měl být uchován do budoucna a stát se součástí českého kulturního dědictví. Stránky jsou archivovány několikrát ročně a jejich záznam je součástí České národní bibliografie a katalogu NK ČR.

 

Nové komentáře

 

Zpětné odkazy

 

kochleární implantát - Informace pro žadatele

Kochleární implantát je určen:

  1. pro pacienty ohluchlé po zánětu centrálního nervového systému (např. po meningitidě, virózách apod.). Implantace se provádí obvykle do půl roku po zjištění diagnózy.
  2. pro pacienty, kteří se narodili s oboustranným těžkým postižením sluchu a kde ani intenzivní rehabilitace s výkonnými sluchadlyrehabilitace s výkonnými sluchadly neumožňuje vnímání a rozvoj řeči.

Kromě audiologických kritérií je posuzován celkový zdravotní stav pacienta, mentální předpoklady pro využití implantátu, úroveň dosavadní rehabilitační péče a rodinné prostředí. Použití systému je nevhodné v případech hluchoty způsobené centrální poruchou sluchové dráhy, v přítomnosti chronického středoušního zánětu a v při nálezu abnormality hlemýždě na snímku počítačové tomografie nebo magnetické rezonance.

Vyšetření

Kromě audiologických kritérií je posuzován celkový zdravotní stav pacienta, mentální předpoklady pro využití implantátu, úroveň dosavadní rehabilitační péče a rodinné prostředí. Použití systému je nevhodné v případech hluchoty způsobené centrální poruchou sluchové dráhy, v přítomnosti chronického středoušního zánětu a v při nálezu abnormality hlemýždě na snímku počítačové tomografie nebo magnetické rezonance.

Před kochleární implantací probíhá ve dvou fázích. V první fázi se provádí foniatrické, psychologické a logopedické vyšetření. Hodnotí se závažnost sluchové vady a její funkční dopad na vývoj řeči a jazyka. Psychoakustické testy se doplňují metodami objektivní audiometrie. Často nelze po prvním vyšetření rozhodnout o vhodnosti kochleární implantace, a proto jsou pacienti sledováni v průběhu diagnostické rehabilitace. Jsou hodnoceny také schopnosti a vlastnosti kandidáta, kvalita spolupráce rodiny při rehabilitaci a také motivace k nošení vnějších částí implantátu.

Druhá fáze vyšetřování probíhá během krátkodobé hospitalizace na ORL klinice 2. LF FN v Praze-Motole. Provádí se kompletní vyšetření otorinolaryngologické, pediatrické, neurologické, vestibulární, zobrazovací metody vnitřního ucha (počítačová tomografie nebo magnetická rezonance) a u starších pacientů elektrická promontorní stimulace sluchového nervu.

Výběr kandidátů

ke kochleární implantaci je prováděn velmi zodpovědně a výchozí předpoklady každého pacienta jsou celým týmem pečlivě zvažovány. Vhodní kandidáti jsou předloženi ke schválení Komisi pro posuzování úhrady CI., která je složená nejen z odborníků implantačních center, ale také ze zástupců zdravotních pojišťoven, Ministerstva zdravotnictví, zástupců rodičů a sdružení sluchově postižených. Kladné rozhodnutí komise je předpokladem pro hrazení implantace příslušnými zdravotními pojišťovnami.

««« Předchozí text: Desatero komunikace s osobami se sluchovým postižením Následující text: Kochleární implantát - všeobecné informace »»»

Ladislav Kratochvíl | 29. 6. 2008 Ne 02.06 | Implantát | trvalý odkaz | tisk | 4014x



Pridat.eu Sdílet


Stranovzhled Kráťa 8/2003. Změna koncepce 5/2006. Změna na redakční systém RS2 2008.

 

Hosting poskytuje LTweb

Cestovní systém Dřevo Plzeň Emona Kroni Maledivy PixelEU Referáty Taxi Plzeň Vtipy Weby na míru Zvesela

 

optimalizace PageRank.cz

Page

 

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

reaguj[1] Karel

Chtěl bych se zeptat, jestli je podmínkou pro kandidáty umět znakovou řeč.

29. 6. 2008 Ne 02.17
reaguj[2] MarŤas

[1] Karel: Ne, není

25. 12. 2008 Čt 15.50
reaguj[3] Eva

Mám dotaz. mám sluchadlo, ale ztrátu sluchu až 90%. Jsem středního věku. I přes kvalitní sluchadlo občas vůbec neslyším. Měla bych možnost získat KOCHA? Děkuji za jakou koliv odpověď. Nebo doporučení na jaké koliv informace.

23. 7. 2009 Čt 14.20
Přidej komentář!


Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky. Pokud se komentář nezobrazí, neprošel bezpečnostní kontrolou a já jej musím schválit přes administraci. Nevkládej jej prosím znovu.
Co má slon?
Odpověd: